Europoslanci odklepli kontroverznú reformu autorstva na internete

Europoslanci odklepli kontroverznú reformu autorstva na internete
09:00, 27.03.2019

Pôvodne som o včerajšej dosť diskutovanej reforme, ktorá prešla cez EU parlament aj cez hromadnú vlnu protestov a petíciu s viac ako piatimi miliónmi podpisov, ani nechcel informovať, avšak je dosť možné, že za dva roky sa táto vec dotkne aj našej lokálnej spravodajskej scény, vrátane webu CzechGamer.

O čom to teda celé je? Nový Copyrightový zákon so sekciami 11 a 13, sa bude dotýkať autorských práv voči nami používanému obsahu na internete. Tam spadajú jak citácie tak samotné videá, ktoré doteraz nikto fakticky nemohol brániť voči zdieľaniu a teda šíreniu internetom. Na jednej strane sme tu my, teda web, ktorý v zásade na nejakých odkazoch nič nezíska, a potom tu máme veľké korporácie ako FB a Google, ktoré si svoju živnosť na takomto biznise stavajú od začiatku.

Nasledujúce dva roky sa zákonodárny segment, a to aj v Českej a Slovenskej republike, bude musieť popasovať a nastaviť ideálne podmienky na dodržiavanie tohto zákona. Isté je však jedno, pokiaľ sa nenájde nejaká konzistencia a nestanovia sa jasné hranice v zmysle definície malej a veľkej firmy, nastane obrovská šedá zóna a nikto presne nebude vedieť, čo si môže dovoliť dať na internet a čo naopak nie. O to horšie veci preto očakávajme od našich zákonodarcov, ktorých všeobecne znalosti danej témy často vykazujú efekt materskej škôlky. Ak by som mal za seba nateraz polemizovať a dúfať v to najhoršie, tak je dosť možné, že za dva roky vám nebudeme schopný priniesť nič iné než novinky vo formáte jednej jedinej vety a akéhosi skráteného odkazu na Youtube video.

Za túto vysoko kontroverznú smernicu hlasovalo celkovo 348 poslancov, proti zdvihlo ruku 274 poslancov európskeho parlamentu. Paradoxne si však všetci odporcovia takzvaného Bruselského diktátu môžu vybrať topánku z pusy, keďže na celom zákone sa vopred dohodla samotná Európska komisia, vrátane členských štátov EÚ. Nemôžeme sa im ostatne vôbec čudovať, keďže odhad ročného toku financií do segmentu, ktorý má práve samotný zákon ochraňovať, je 730 miliárd eur!

Ústrednou postavou schválenia celého zákona bol Axel Voss, ktorý svoj úspech komentoval ako veľké víťazstvo samotných autorov a rezolútne odmietol akékoľvek snahy o cenzúru. S týmto vôbec nesúhlasí opozícia, ktorá v tom vidí priestor na manipuláciu zo strany veľkých technologických firiem, ktoré jednoducho vyberú svojho kandidáta na udelenie licencie a ostatných nezvýhodnia. Samotné protesty po celej Európe pripomínala opozícia takmer neustále počas posledných dní ako dôkaz o všeobecnej kontroverzii tohto zákona, ktorý môže obmedzovať slobodu tlače a rapídne znižovať obsah informácií na internete.


DALŠÍ

CGwillWin