recenze
Mölkky - drevená zábava nielen na tráve

Mölkky - drevená zábava nielen na tráve - recenze
Mölkky - drevená zábava nielen na tráve - recenze
12:28, 11.05.2019

Osobne beriem prácu herného žurnalistu za úžasný spôsob ako sa priučiť vždy niečomu novému. To, čo mi možno zabudli povedať alebo ukázať ešte v škole, prípadne to, na čo by som musel naraziť až po vycestovaní za dobrodružstvom. Práve druhý prípad sa úzko spája s názvom Mölkky, ktorého pozadie mi bolo až donedávna akosi skryté. Aby som sa vám priznal, tak som toto slovíčko vlastne nikdy predtým nepočul a o to viac ma lákalo zadať si to celé do objednávkového listu nášho webu. Ako to dopadlo?

Mölkky oficiálne vznikli v roku 1996 ako istá evolúcia stáročia starej fínskej zábavy.

Klik pro zvětšení (Mölkky - drevená zábava nielen na tráve - recenze)

Ide teda o spoločenskú hru predvádzanú na trávnatom povrchu (osobne si myslím, že toto nie je až tak zásadná podmienka), a teda vonku na čerstvom vzduchu. Pravidlá sú pomerne jednoduché a pochopiť by ste ich mali behom jedného čítania už tak tenkého manuálu. V zásade ide o akúsi parafrázu na kolky, avšak tu sa mení nielen rozloženie a bodovanie kužeľov, ale aj samotný objekt hádzaný ich smerom. Nejde totižto vôbec o nejakú guľu, ale naopak o drevený kolík. Všetko, od váhy nástrojov a podmienok ich používania, je nastavené na bezhraničné užívanie si samotnej taktiky hrania. Jedno či máte 5 alebo 95 rokov, aj vy si môžete hodiť kolíkom do asymetricky rozložených "moliek".

Celé balenie je úhľadne uložené v peknej a praktickej prepravke z dreva.

Klik pro zvětšení (Mölkky - drevená zábava nielen na tráve - recenze)

Pravidlá vás neobmedzujú ani v počte samotných hráčov, čím sa cenovo dostupná spoločenská hra Mölkky môže stať príjemným doplnkom na záhradnej párty s grilom a zástupom nadšených priateľov. Osobne som recenziu už tradične pojal po svojom a samotný test absolvoval na tvrdom povrchu, kde by ste nejaké to steblo trávi hľadali skutočne márne. Cez to všetko a za asistencie svojej dvojročnej dcéry sme si spoločne pekne zahádzali a nebolo nutné ani počítať, o koľko bodov ma to vlastne porazila. Ak sa ale predsa len rozhodnete si niečo podobné dotiahnuť domov, tak určite oceníte free aplikáciu pre chytré telefóny, ktorá vám pomocou jednoduchého rozhrania zjednoduší samotné označovanie padnutých kužeľov a urýchli tak spád každej partie.

Ako na Slovensku, tak i v Českej republike existujú oficiálne kluby pre Mölkky.

Klik pro zvětšení (Mölkky - drevená zábava nielen na tráve - recenze)

Odmyslíme si teda názornú a trošku aj edukačnú vložku celého tohto testu a prejdime k samotným záverom. Ak som vám touto recenziou vniesol do kútiku úst posmešný tik z toho, ako som nevzdelaný v oblasti fínskych záhradných kratochvíľ, tak aj za to som plne rád. V prípade ak sú však pre vás Mölkky, rovnako ako ešte donedávna pre mňa, úplne novou zaujímavou vložkou do grilovacej sezóny, určite neváhajte a jeden poriadne ťažký drevený balíček si zadovážte. Letná sezóna je ostatne za rohom a človek už nevie ako najlepšie naštvať suseda. Verte, že zvuk hrkotajúcich drevených kužeľov dokáže divy.


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Klik pro zvětšení (Mölkky - drevená zábava nielen na tráve - recenze)


CGwillWin