recenze
Playstix 150

Playstix 150 - recenze
Playstix 150 - recenze
12:00, 05.05.2019

V dnešní recenzi se podíváme na kreativní záležitost od Albi, jmenovitě stavebnici Playstix, která je na trhu k dispozici v mnoha různých variantách, přičemž princip stavění je vždy stejný a balení se liší pouze počtem kusů jednotlivých elementů, případně obsahují ještě navíc speciální tematické dílky.

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

Základ stačí bohatě

My jsme dostali na otestování základní stavebnici ve variantě obsahující 150 dílků, což je počet, který umožňuje postavit již i větší projekty. A jak to vlastně vše funguje? Inu, obsahem balení jsou barevné tyčinky. Ne však jen tak ledajaké. Jednak se tedy od sebe liší svými barvami, které však korespondují i s jejich rozdílnými délkami. Celkem je tak k dispozici X rozměrů tyčinek, přičemž jedno mají společné. Na jejich povrchu totiž naleznete výřezy, které poslouží k samotnému kombinování jednotlivých stavebních prvků. Díky těmto „prohlubním“ se také tyčinky dobře drží i menším dětem.

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

Jedna přes druhou

Princip stavby je poté velice jednoduchý. Kladením jednotlivých tyčinek do kříže přes sebe totiž rovnou začínáte formovat vaši, a to rovnou trojrozměrnou, stavbu. Součástí balení je i obrázkový manuál, sloužící k inspiraci malých architektů a je nutno říci, že jeho zpracování je na slušné úrovni. Komplikovanější modely jsou nafoceny z více stran, případně z ideálních úhlů, aby bylo možno správně jednotlivé tyčinky poskládat a dosáhnout kýženého výsledku. Vyrobit si tak během pár minut dítko zvládne například auto, domek či třeba lokomotivu.

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

Alespoň o krok dopředu

Copak podle návodu, to je ještě v pohodě. Ovšem nečekal jsem, že když popustím uzdu své fantazii, bude samotná realizace zamýšleného smysluplného projektu tak složitá. Tvorbu jako takovou je totiž potřeba dopředu důkladně naplánovat, jinak se během stavění dočkáte nejednoho nemilého překvapení. Je nutno brát v potaz jednotlivé vrstvy stavby a to komplexně ze všech stran, jelikož vše by mělo být ideálně propojeno s protilehlou stranou k zajištění stability. Navíc máte i možnost vytvořit pevné spoje, při kterých zaklíníte požadovaný kus a je možné s ním později manipulovat jako s celkem. Tato technika již vyžaduje poměrně zkušené hmaty, takže jsem se nejednou přistihl u klení, které jsem následně musel zastavit, v rámci výchovného cíle hry před svými potomky.

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

Skládá celá rodina

Oficiálně je stavebnice doporučena dětem od 4 let, vzhledem k nejmenším dílkům, nicméně si troufám tvrdit, že si s ní minimálně chvíli pod dozorem vyhrají i mladší děti. Náš dvouletý synek vydržel i půl hodiny v kuse, což je vzhledem k jeho povaze rozhodně solidní výsledek. Oproti tomu se rozhodně nedá upřít i relativně solidní výzva pro dospělé, kteří zde mohou svoji kreativitu nechat pracovat na plné obrátky, nicméně s notnou dávkou přemýšlení, aby finální projekt odpovídal představám. Osobně považuji stavebnici Playstix za parádní záležitost na zabavení a tříbení fantazie a i když většina staveb nevydrží jakoukoliv, byť jen lehkou, manipulaci, výtvory vypadají hezky a každý se může pokusit vyrobit nějaký ten svůj unikát.Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Albi

Klik pro zvětšení (Playstix 150 - recenze)

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Stavebnice, která potrápí Vaši prostorovou představivost. Na druhou stranu velmi chytlavý a jednoduchý princip, který ovládne skutečně každý.

CGwillWin