recenze
Quadropolis

Quadropolis - recenze
Quadropolis - recenze
11:30, 01.03.2019

Žáner budovateľských stratégií je vo svete hier všeobecne populárnym nástrojom ako si odpočinúť od všetkej tej vravy z akčných a často krvavých hier. Nie je totižto nič lepšie, než sa zahrať na staviteľa, projektanta alebo starostu malej dedinky, z ktorej vaším pričinením môže vyrásť miliónová metropola. Presne toto je aj prípad stolovej značky Quadropolis, ktorú som pred časom obdržal ako akúsi pripomienku kvality z nedávnej minulosti. François Gandon ju totižto vytvoril ešte v roku 2016 a vďaka spoločnosti Blackfire sa následne dočkala slušne spracovanej lokalizácie pre tunajšie dva trhy.

Pozor na emigračný úrad...

Klik pro zvětšení (Quadropolis - recenze )

Prvý odsek venujem všetkým ukrajinským pomocníkom na stavbách, ktorých nešťastné výplatné pásky nikto nestihol zdaniť. Základný kameň hrateľnosti sa tu pochopiteľne pokladá na primerane veľkej stavebnej ploche, ktorú François rozdelil do parcel (je ich 25) rozmerom identických s obrovskou hromadou žetónov, respektíve stavieb. Tu sa musím v krátkosti pozastaviť a spomenúť dve herné varianty s ohľadom na náročnosť, akú si zvolíte. Budovať svoju ideálnu predstavu o meste môžete totižto v režime klasik alebo expert. Prvé nastavenie je značne orezané v zmysle pravidiel a slúži viacmenej na oboznámenie sa s princípmi a základnými budovami. Akonáhle teda nadobudnete pocit, že už vás táto voľba nudí a limituje, je čas otočiť plán a skúsiť takpovediac výmenu malomesta za veľkomesto.

Každá akcia vyvolá reakciu a jadrový odpad uložený uprostred parku vám prekvapivo pomôže k výhre.

Klik pro zvětšení (Quadropolis - recenze )

Vopred upozorňujem na trpezlivosť pri príprave hry ako aj počas štyroch a piatich kôl v oboch režimoch. Neustále je totižto nutné selektovať žetóny budov (sem spadajú aj rôzne priemyselné objekty) pre každé kolo zvlášť a teda aj ich opakované menenie na hracích doskách. Rozdelenie kartotéky je však viac ako prehľadné a pomáha menšiu frustráciu prípravy eliminovať. Nech už zoženiete ďalších nadšencov do staviteľstva (maximálny počet starostov a urbanistov končí u štvorky), alebo si zmeriate svoje sily vo dvojici, bude sa teda niekedy viac pripravovať než budovať. Samotné balenie a vnútro krabice sa u Quadropolis našťastie dá označiť za slušne spracované, aj keď si osobne viem predstaviť lepší variant zabránenia vypadnutiu žetónov, než je použitie papierového odpadu. Ale nebudem sa tu teraz hrať na chytrého, keďže spracovanie samotných žetónov je vysoko kvalitné a to si uvedomíte hlavne pri vyberaní z dosiek, kedy vôbec nedochádza k znehodnoteniu hrán.

Možností je neúrekom, aj keď sama výhra je podmienená špecifickým vzorcom.

Klik pro zvětšení (Quadropolis - recenze )

Každý jeden účastník si teda postupne buduje svoje vlastné architektonické sny a čím viac sa jeho predstava stretne s predstavou autora tejto stolovej hry, o to viac bodov mu na konci bude zapísaných na konto. Výhra je totižto podmienená základnými pravidlami pre správne zaobchádzanie s prírodou a jej zdrojmi. Vzorec, kde parky eliminujú efekt prebytočného odpadu a kde stavanie do výšky prináša viac bodov než do šírky, vám asi nemusím nejako opisovať, každopádne šetrenie priestoru a plnenie vzorcov je jasnou cestou ku konečnému úspechu. Našťastie sa však tento "limit" skrýva pod veľkou hromadou pekne ilustrovaných budov a objektov, ktoré viažu obyvateľstvo a už spomínané energie lomeno zdroje. Na konci uvedeného počtu kôl sa totižto rátajú dve hlavné podmienky. Väčšina budov musí byť aktivovaná zdrojom (to sú červené ikonky), alebo obsadená ľuďmi (modré ikonky). Všetko, čo je navyše a nemá svoje príslušné miesto na hernej doske, sa automaticky ráta ako mínusový bod, a teda chyba.

Balenie obsahuje unikátny kód na registráciu online PC hry Days of Wonder.

Klik pro zvětšení (Quadropolis - recenze )

V závislosti na zvolenom režime sa logicky mení aj doba hrania. V priemere vám ale spomínané partie nezaberú viac ako 3/4 hodinky, čo je zase otázka otáľania pri daných ťahoch a schopnosti si všetko naplánovať vopred. Z pohľadu mňa, ako milovníka budovateľských stratégií, bol a je Quadropolis určite vhodný variant voči videohernej produkcii, každopádne sa treba vopred pripraviť na trošku komplikovanejšiu prípravu, ktorá je voči fakticky jednoduchým pravidlám pre niekoho asi problém. Celkový koncept je takou malou matematickou šachovnicou v zjednodušenej forme. Párovanie čísiel spojené s umiestnením stavieb je vyrátané do posledného detailu a aj cez toto uvedomenie si ako náročné muselo byť samotné pravidlá zostaviť, je Quadropolis prístupný aj mladšiemu publiku, ktorý sa v ňom môže realizovať a hlavne zabaviť. K tomu všetému už len prihodím lopatu piesku (ilustrácia), pol lopaty vápna (variabilita) a vedro vody (kvalita materiálu). Zamiešame pravou kelňou a hodíme do kalkulačky.

Klik pro zvětšení (Quadropolis - recenze )

Koupit hru

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire

Klik pro zvětšení (Quadropolis - recenze )

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Každý sa môže stať tvorcom veľkých vecí

CGwillWin