recenze
Intruders: Hide and Seek

Intruders: Hide and Seek - recenze
Intruders: Hide and Seek - recenze
14:50, 08.07.2019

Koľko sme už videli nielen amerických filmov o tom, ako maskovaný zločinec vtrhne do domu s túžbou škodiť, ale jeho majitelia sa stihnú uchýliť za pancierové dvere takzvanej bezpečnostnej izby? Bolo ich v mojom prípade skutočne kvantum, a tak sa tento koncept, v spojení s virtuálnou realitou, priam ponúka na produkciu nejakej tej videohry s poriadne hutnou atmosférou. O tento postup sa aktuálne pokúsila aj spoločnosť Tessera Studios, ktorá svoj projekt Intruders: Hide and Seek poskytla v časovej exkluzivite pre PlayStation 4, respektíve PSVR.

Už ste niekedy stáli tvárou v tvár svojmu najväčšiemu strachu?

Klik pro zvětšení (Intruders: Hide and Seek - recenze)

Citácia vyššie je asi v základe nezmyslom, ale verím, že každý z vás sa minimálne raz ocitol v situácii, kedy mal pocit, že sa blíži jeho koniec a ak niečo neurobí, veci naberú skutočne škaredý spád. No a niečo podobné je aj ústrednou dejovou linkou hry Intruders: Hide and Seek, ktorá ma donútila opäť nasadiť VR zariadenie na hlavu. Príbeh pojednáva o štvorčlennej rodine s dvoma deťmi, ktorá sa jedného večera ocitne nad priepasťou plnou strachu. Dom trinásťročného Bena totižto prepadnú neznámi útočníci a jeho rodičov uväznia v pivnici, zatiaľ čo on so sestrou stihne uniknúť do bezpečnostnej izby. Tam má pomocou kamier podrobný výhľad na to, čo sa deje naokolo, a preto sa rozhodne konať. Zahodí svoj nedospelý vek a skúsi zachrániť svojich milovaných.

Skrývanie sa v malých tmavých priestoroch a plánovanie trasy.

Klik pro zvětšení (Intruders: Hide and Seek - recenze)

Intruders: Hide and Seek je teda námetom netradičnou stealth adventúrkou, kde sa pomocou plazenia popri nábytku a hrubých kobercoch snažíte oklamať navonok skúsených kriminálnikov. Akokoľvek to takto znie zaujímavo a lákavo, samotný výsledok v zmysle hrateľnosti už nanešťastie tak hviezdne nevyzerá. Ben má na svojej ceste k dispozícii len baterku a rádiovú komunikáciu so sestrou, ktorá ho pomocou niekoľkých nezničených kamier navádza k cieľu. Môže sa zakrádať alebo v krajnom prípade rozutekať. Druhá varianta ale prináša značný hluk, a teda aj skoré odhalenie, čím sa dostávame k najväčšiemu kameňu úrazu hry ako takej. Umelá inteligencia sa správa strojovo a predvídateľne. Ako keby vás chceli najprv unudiť postávaním pri gauči a následne ukázať vlastnou hlúposťou, kam sa to máte vydať. Z niekoľkých ich nacvičených ciest je priam vidieť, ako vás koncept vyzýva k niečomu, čo by ste asi urobili tak či onak.

Dom je obrovský a ani jedny jeho dvere nie sú zamknuté.

Klik pro zvětšení (Intruders: Hide and Seek - recenze)

Veľké pozitívum vidím v mape a pôdoryse samotného domu. Ten je natoľko rozľahlý, že akonáhle prestanete počas postupu vpred používať mapu, je dosť pravdepodobné, že jednoducho zablúdite. Tu si autori dali záležať na rôznorodosti terénu a rozložení miest na skrytie sa. Toto, v spojení so slušnou grafickou stránkou (na VR pomery), dáva dohromady asi najväčší podiel môjho záverečného hodnotenia. Ako sa tak presúvate po dome, neustále môžete počúvať rozhovory ústrednej trojice votrelcov. Ich celková osobnosť, a teda aj vystupovanie, je možno až prehnane excentrické, čím sa vo výsledku čiastočne zabíja filmová atmosféra a z niekoľkých inak dusných momentov je tak skôr nejaká cirkusová atrakcia s lacnými efektami. Aj cez to všetko sú tu časti, ktoré vás donútia doslova zatajiť dych. Ten ostatne musíte zatajiť aj virtuálne priamo v hre, a to pomocou jednej z mála schopností hlavného hrdinu. Na veľké prekvapenie som zistil, že tak, ako je ústredné trio hlúpe v zmysle pohybu, sa ich hlasy dajú zaradiť do rovnako bizarného výsledku. Atmosféra nám tak počas totálne neprofesionálneho dabingu klesá a klesá smerom dole.

Hracia doba je podmienená vašim postupom vpred, ale pod štyri hodiny by sa mal dostať aj ten najpomalší z vás.

Záverom tu tak máme zase jeden z tých bledých VR produktov, ktorý bol vytvorený na potencionálne slušnom nápade, ale samotné spracovanie už nedokáže naplniť pôvodné predpoklady. Ben, teda trinásťročný hrdina, sa snaží zachrániť svojich uväznených rodičov, ktorým paradoxne zločinci neskrivia ani jeden vlas na hlave. Ako sa tak presúvate hore dole po dome, je vám teda jasné, že celé pozadie príbehu je napojené práve na dávne činy vašich rodičov a všetko má svoj dôvod. Na jednu stranu som bol spokojný s technickou stránkou a pár úsekmi plnými atmosféry a strachu, avšak vývojárom sa tento efekt nepodaril udržať ani počas polovičky hernej doby a to nie je dobrá vizitka.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Tessera Studios

Klik pro zvětšení (Intruders: Hide and Seek - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO (PSVR)

PRŮMĚR
59%
CZECHGAMER
Kto má rád skrývanie a plánovanie, môže teoreticky nájsť v tejto hre to svoje, avšak ako horor je to hod mimo terča

CGwillWin