recenze
Vikings on board - zkroťte severská moře

Vikings on board - zkroťte severská moře
Vikings on board - zkroťte severská moře
12:00, 10.03.2019

Ve hře Vikings on board se 2-4 hráči na chvíli stanou náčelníky severských kmenů, jejichž úkolem je postavit loď, naložit na ni suroviny a vyplout na širé moře, odkud se nesmí vrátit, dokud nebudou nejslavnějšími válečníky své země. Kompetitivní dobrodružství udává krabice, že je pro děti od 8 let nahoru a podle toho jsou i srozumitelná pravidla. Hra je to kompetitivní, o vítězství rozhodují body sečtené na jejím samotném konci. Ve své jednoduchosti co do pravidel jako takových, je hra ale pěkná makačka na bednu z hlediska strategie. Je sice od osmi let nahoru, ale nemyslím si, že by mi někdo o tolik mladší dal nějak pořádně zabrat a pravděpodobně bych ho nekompromisně převálcoval, to znamená že k věkové hranici bych zavedl ještě menší podkategorii - rozumová/intelektuální adekvátnost všech protihráčů. Tak do práce.

Klik pro zvětšení (Vikings on board - zkroťte severská moře)

Severští sympaťáci

Už krabice sama vypadá dost přitažlivě, to pravé nadšení pak čeká uvnitř. Figurky Vikingů s rukama v bok v pěti barvách (4 hráčské + černý náčelník) jsou kvalitní, pěkně stojí a já osobně jsem strávil možná víc času hraním si s nimi než potom u stolu u hry. Herní deska, na které se váš závod odehrává, je také krásně malovaná. A vzhledem k tomu, že nejdůležitější činností je stavba lodí, tak ani ty nesmí chybět, vyrobené z tvrdého kartonu, pro každého hráče stejný počet částí trupu různé hodnoty. Z hlediska zpracování tedy skutečně není co zlepšovat a figurky mají hodnotu i mimo hru samotnou.

Klik pro zvětšení (Vikings on board - zkroťte severská moře)

Naložit zásoby a vyplouváme

Hra končí, jakmile vypluje sedm z celkem osmi lodí, které jsou na začátku rozestavěné. O body se staráte až úplně v samotném závěru, takže si jako ostatně vždycky popíšeme průběh jednotlivých herních kol. Hráči postupují za sebou tak, jak mají Vikingy na desce uspořádané zprava doleva, na začátku je pořadí předurčené (první hráč se určí náhodným losem), každé další kolo začíná ten, co má figurku nejblíž u Náčelníka. Hráči ve svých kolech mohou přeskupovat jednotlivé lodní díly, doplňovat zásoby či sázet na to, který hráč bude mít na vypluvší lodi převahu. Postupy jsou podrobně a jasně popsány v pravidlech, která na prvních pár partií doporučím nechat si při ruce, aby se vám jednotlivé pojmy nepletly, protože obrazové ikony jsou si celkem podobné. Každé kolo se dostanou na řadu všichni, obecně platí, že čím lepší činnosti se to kolo věnujete, tím později se v tom dalším dostanete na řadu, ale to definitivně neplatí stoprocentně, každé kolo se může stát spousta nepředvídatelných věcí ze strany protihráčů, že je dobré mít oči na stopkách nejen na svůj cíl, ale taky na to, co mohou mít vaši rohatí "přátelé" za lubem.

Klik pro zvětšení (Vikings on board - zkroťte severská moře)

Jedna hra zabere (samozřejmě s ohledem na rozhodovacích schopnostech hráčů) řádově několik desítek minut, příprava z toho ukrajuje minimum, hlavně dávejte pozor, aby na začátku nebyly v žádném trupu dva kusy stejné barvy, ale drtivou většinu času strávíte hraním samotným spíš než rozkládáním a posléze úklidem. Co do herního tempa, těch možností není tolik, abyste se půl hodiny rozmýšleli, co budete dělat, ale zase jich je dost na to, aby byla každá hra jiná a bavila vás. Soustředění je opravdu na kompetitivní stránku věci, takže se ke slovu dostanou i lest, rozptýlení pozornosti, klam a další nečestné techniky, ale tak prostě chodí svět a upřímně - kdo si pamatuje toho druhého Vikinga, který doplul k Americe? Všichni máte plnou hlavu jen Leifa Eriksona, případ uzavřen. Samozřejmě doporučím hrát s ohledem na vaše drahé polovičky a citlivé dětské dušičky, zvažte, jestli pocit z vítězství vyváží měsíc mytí nádobí...

Pozor na hru s citlivými hráči, nenadálé prohození trupu jejich chystané lodi může způsobit výbuch a rozvrat dobrého vztahu!
Shrnutí po vikingsku

Vikings on board je výborně zpracovaná hra po technické stránce, od úložného prostoru po figurky a lodě. Chybí zde faktor štěstí a náhody, což je dvojsečná zbraň v tom, že musíte mít adekvátní soupeře, jinak vás po nějaké době přestane bavit vyhrávat či naopak odcházet jako zpráskaný pes. Na každého soupeře musíte jinak a pokud jste v plném počtu čtyř hráčů, často bude lepší volba nikoli pomoci sobě, ale naopak uškodit někomu jinému tím, že kompletně prohodíte trupy dvou lodí. Využít "slabší" činnosti, abyste pak hráli dřív v kole, nebo je lepší hrát jako poslední a na poslední chvíli nečekaně vyplout? Možností je spousta a znovu-hratelnost je zaručena.

Tak napnout plachty a plnou parou Viking!

Koupit hru

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Blackfire

Klik pro zvětšení (Vikings on board - zkroťte severská moře)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
81%
CZECHGAMER
Pohodová a moc pěkně zpracovaná hra založená čistě na strategii

CGwillWin