recenze
Charterstone

Charterstone - recenze
Charterstone - recenze
12:00, 29.01.2019

Pri spomenutí menovky Jamey Stegmaier je rozhodne nutné začať jemným prívlastkom "Kickstarter King". Ten si dnes už plne zaslúži s ohľadom na počet oslovených investorov, ktorých svojimi jednotlivými projektami dokázal presvedčiť, aby mu dali nemalý obnos s dávkou neistoty, či sa nakoniec dočkajú výsledku. Aj vďaka tomu sa práve jeho iniciály podpísali pod obrovský úspech stolovej značky Scythe (tento rok mimochodom vychádza prvá RTS videohra z tohto sveta), ktorej však dozaista pomohol rovnako fenomenálny art mena Jakub Różalski. Nikto však nečakal, že takto skúsený dizajnér spoločenskej zábavy mimo virtuálneho sveta snáď zavesí svoje remeslo na zlatý klinec a do konca života si bude užívať lesk a slávu stelesnenú papierom a plastom. Aj preto vás dnes rád privítam na prahu jednej neobyčajnej budovateľskej stratégie, ktorú si v podstate musíte čiastočne vyrobiť samy a aká zase raz podtrháva majstrovstvo jej autora.

Produkcia pre Charterstone sa už nemusela spoliehať na nejaké verejné zbierky, keďže o jej vydanie sa postaralo hneď niekoľko veľkých firiem.

Klik pro zvětšení (Charterstone - recenze)

Začneme jemne metodicky, keďže pojať test každej jednej stolovej hry s označením Legacy so sebou nesie isté úskalia. Ak by ste nevedeli, čo táto anglická škatuľka znamená, tak vedzte, že ide o označenie pre odlišný vývoj príbehu/obsahu počas samotného hrania, ktoré väčšinu zástupcov z tejto kategórie predurčuje na nulovú znovuhrateľnosť. Toto však našťastie nie je vôbec prípad pre Charterstone, do ktorého hore spomenuté autorské meno vložilo kus variability a za hrsť netradičných nápadov. Ešte pred tým, než budete pevne rozhodnutí ako vlastne chcete pojať užívanie si týchto neobyčajných dobrodružstiev dobovo zasadených do stredoveku, je nutné poznať základné možnosti. Charterstone je konceptuálne možné hrať osamote za asistencie umelej inteligencie (Automa), ako aj v počte celkovo šiestich ľudí. Tu je evidentný a potencionálny problém s udržaním nejakej dlhodobej skupinky nadšencov, ktorí by vás neokrádali o čas a dorazili na dohodnuté partie v pravidelných intervaloch. Nie je síce problém, ak hranie vynechá jeden či dvaja hráči, keďže ich môžete nahradiť práve umelou inteligenciou, avšak je skutočne nepríjemné rozohrať partiu v šestici a nakoniec v polovičke dvanástich hier zistiť, že ste len traja. Následné zapojenie automatických hráčov vám totižto bude robiť zbytočné komplikácie, keďže starať sa o nich a zároveň ešte aj myslieť na vlastnú stratégiu je mierne povedané na prd.

Variabilita celého konceptu vám v úvode ponúkne niekoľko možností ako hrať, respektíve vám umožní si vyskúšať viac postupov, než budete pevne rozhodnutí.

Klik pro zvětšení (Charterstone - recenze)

Pred každým jedným hráčom je skutočne zaujímavá výzva. Tá spočíva v zmene zelenej úrodnej pôdy na niečo veľkolepé a naplnené prosperitou. Zo zeleného plátna sa tak snažíte pomocou rôznych ciest vytvoriť dedinky a mestá, schopné si zarábať samé na seba. Tu sa oslím mostíkom dostávam k otázke, ako veľmi je nutné spolupracovať medzi jednotlivými hráčmi a sú vôbec pre vás v nejakom ohľade súperi? Áno aj nie. Aby bolo možné splniť v už spomenutých dvanástich kapitolách všetko podstatné a na konci mať pred sebou jedinečný výtvor zložený zo silného ekonomického základu, aký tiahne populáciu, je nutné spolupracovať. Samotnú mapu si preto hráči rozdelia na jednotlivé časti a každý sa snaží zveľadiť tú svoju, mysliac pri tom však aj na vývoj za jeho plotom. Aby bolo možné na konci celého tohto príbehu určiť, kto vyhral a kto naopak utrie nos, scenár postupne prideľuje akési pozitívne body na konto príslušných starostov. Ako sa to však vlastne celé reálne hrá? Asi najlepšie vám odpoviem prirovnaním k akejkoľvek tuctovej videohre so základnými strategickými prvkami. Netreba to však brať ako negatívum, sú totižto veci, ktoré v určitom podaní fungujú oveľa lepšie ako stolová hra, než priemerne nudná videohra.

Osud už ďalšou nálepkou nezmeníš...alebo?

Klik pro zvětšení (Charterstone - recenze)

V zmysle progresu je všetko v jednotlivých ťahoch postavené na klasickom worker placement princípe. To znamená, že si svojich pracantov (sú len dvaja) umiestníte na príslušné políčko, začo sa vám dostane rôznej formy podpory. Nech už sa bavíme o tradičných surovinách, peniazoch a prípadne otváraní truhlíc s vopred neznámym obsahom. Vaše zlaté konto potom môžete zoštíhliť pri stavaní obydlí, najímaní nových pracovníkov a ďalších činností. Všetko čo sa rozhodnete vykonať, má reálny odraz aj na vývoj hracej dosky. V prípade Charterstone to je umiestnenie nálepky na príslušné miesto a akási nezvratná teraformácia dovtedajšej zeme nikoho. Ako som však spomínal vyššie, kľúčom v hrateľnosti je spolupráca a k nej nás autor hry núti na základe odlišnosti výskytu daných surovín na jednotlivých miestach mapy. Budete preto najímať špeciálne osoby a posielať ich za plot pracovať pre vás a zároveň aj pre vášho suseda. Možno to takto čierne na bielom znie príliš zložito, avšak celý proces určovania ťahov je v skutočnosti jednoduchý, čo má priamu spojitosť s duom vašich hrdinov. Jeden totižto vždy môže na princípe šachu vyhodiť toho prvého a preniesť ho naspäť k vám aj so získanými surovinami. Celá taktika a stratégia v snahe byť čo najlepší je teda hlavne o predvídavosti voči ťahom vašich súperov.

Pravidlá tu môžeme definovať ako tie jednoduchšie.

Klik pro zvětšení (Charterstone - recenze)

Ako budú postupne odbíjať hodiny vašej tvrdej práce (ekonomickej, stavbárskej a neviem ešte akej), postupne si všetky nálepky s pravidlami a faktami nájdu svoje miesto. Vývoj v zmysle pokroku je tu riešený jednoduchým prelepením pôvodnej kartičky a tak sa nemusíte obávať až prehnane o svoju budúcnosť. Tradičné problémy však hlavne pri dlhšom testovaní začnú plávať na povrchu ako mastné oká. Koncept Legacy hold nezmení ani Jamey Stegmaier, keďže jeho hra, nech už je spracovaním a kombinatorikou akokoľvek do istej miery zábavná, trpí pár nedostatkami. Tým hlavným je často až minimálny dopad na zmeny v zmysle posledných kapitol. Partia, zvlášť ak nebudete vyložene hrať proti programu Automa, sa môže razom zmeniť na nudné kolá spočívajúc v tej istej rutine. Na jednu stranu tento fakt musíme pochopiť, keďže samotné skladanie podmienok a pravidiel je obmedzované spomínaným nalepovaním, a teda limitovaním v zmysle veľkosti kartičiek, avšak na druhú stranu to zase len záleží od sorty zúčastnených. Pokiaľ je vaše vnútro primárne nastavené na tvorenie rôznych fantastických scenérií a viete si to svoje domyslieť, dokážete si Charterstone vo výsledku pretvoriť k svojmu obrazu a dosiahnuť tak jedinečné a niekoľko hodín trvajúce pocity zábavy.

Kvalita zvolených materiálov a kombinácia dreva, papieru a kovu sa v mojich očiach stretla s veľkým nadšením.

Klik pro zvětšení (Charterstone - recenze)


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Klik pro zvětšení (Charterstone - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Vytvoriť si svoj vlastný stolový príbeh vám dnes neponúka len tak niekto a ak je ten niekto Jamey Stegmaier, nedá sa s kúpou príliš otáľať

CGwillWin