recenze
Tókaidó - Cesta Východního Moře

Tókaidó - Cesta Východního Moře
Tókaidó - Cesta Východního Moře
11:29, 28.01.2019

Historické okénko

Tōkaidō byla jednou z nejdůležitějších Pěti cest v prosperujícím období Edo mezi 1603 a 1868. Spojovala dvě největší japonská města Kyoto a Edo (dnes Tokio). Její vznik se datuje zpět až do 11. století. Dlouhá 514 kilometrů, tuto vzdálenost nejčastěji poutníci procházeli pěšky, bohatší lidé na koních či v nosítkách. Ženy měly zakázáno cestovat samy, pouze v doprovodu muže. Při cestě bylo celkem 53 odpočinkových stanic, které byly zřízené státem podle třiapadesáti buddhistických svatých, které Sudhana navštívil při své cestě za osvícením. Při ideálních podmínkách se cesta dala zvládnout i za týden, ale když byly rozvodněné či jinak hůř sjízdné (většinou nebyly mosty, cestovatelé musely převážet lodě) řeky, protáhla se i na celý měsíc.

Teď už víme, kam jdeme, tak se dejme na cestu...

Klik pro zvětšení (Tókaidó - Cesta Východního Moře)

Výborné zpracování krabice jako takové vybízí, abyste si Tokaido vystavili na nějaké viditelné místo, a po otevření budete také příjemně překvapeni. Úhledně poskládané kartonové desky, ze kterých vyloupete herní komponenty - postavy, mince a žetony, kartičky panoramat jen zlehýnka odtrhnete od sebe a roztomile vypadající figurky vyndáte z pytlíku. Bonusem je, že máte dva pytlíky v krabici připravené navíc, taková štědrost se jen tak nevidí (dívám se na tebe, FFG). Plastová forma navíc zajistí, že nemusíte nic svazovat, gumičkovat, zajišťovat proti pomíchání. A nakonec roztáhnete herní plán a pravidla. Trojdílná rozkládací deska na sobě má vyznačená místa na karty, figurky a žetony, a to je vlastně všechno...

Stačí 4 minuty přípravy a hrajete.

Přípravu máte za sebou než by řekl švec a rovnou vyrážíte na cestu plnou poznání, setkání a objevování. Hlavním "cílem" je získat víc bodů než ostatní, ale zrovna v případě Tokaido je cílem spíše cesta samotná. Na jejím začátku si náhodně vyberete z 10 postav (každý hráč vybírá jednu ze dvou, které si náhodně vylosuje), nebo pokud chcete hrát za někoho konkrétního, nevidím důvod, proč se nedomluvit takto. Pak se určí pořadí a jeden po druhém pěkně šupajdíte. Během hry se pořadí jednotlivých hráčů může měnit, protože na tahu je vždycky ten, jehož figurka je momentálně na herním plánu poslední (nejvíc vzadu). Příkladem buď, že při hře ve dvou postoupí hráč 1 a nechá hráče 2 o čtyři pole pozadu. Hráč 2 pak může všechna ta 4 pole projít a hráč 1 na něj musí čekat. Po cestě jsou celkem 3 hostince, kde se musí sejít všichni hráči, než společně vyrazí na cestu, a vždy ten, kdo tam dorazil poslední, vychází jako první. Aby nikdo neměl výhodu toho, že obsadí všechna "nejlepší" místa a na ostatní nezbude. Na pochopení naprosto nic těžkého, je na každém, jakou "taktiku" zvolí. Můžete navštívit vesnici, kde nakoupíte suvenýry, nebo chrám, tam zase darujete část svého bohatství chudým. Pak se na několik hodin zastavíte na farmě, kde naopak peníze vyděláte, jinde se naložíte do horkého pramenu či budete jen tak sedět a rozjímat nad místními panoramaty. Posledním typem interakce je setkání, během kterého mohou nastat různé situace podle toho, jakou osobu zrovna potkáte (náhodně snímáte shora balíčku). Kartičky suvenýrů tvoří sady a setkáte se s názvy mnoha jídel, oblečení, předmětů či hraček, některé známější, jiné, se kterými jste se v životě nesetkali. V tom je Tókaidó i naučné, protože zvídavé nátury si hned najdou zajímavosti o nakoupených suvenýrech na internetu, čímž se o Japonsku a jeho kultuře můžete dozvědět obrovské množství věcí. A nejen věcí, vyhledávat můžete i jídla a osoby, jež na své cestě potkáte.

Klik pro zvětšení (Tókaidó - Cesta Východního Moře)

Matika je úžasná věc

Nech rutyku a dělej matiku, matiku, matiku, matiku, matiku. Počítat budete opravdu hodně, jedná se hlavně o sčítání jednotek, ale každé kolo máte vlastně šanci získat jeden až sedm bodů, což bude znamenat okamžité posunutí na stupnici 0-100. Konečné pořadí určí počet bodů poté, co všichni hráči došli do cíle a rozdělily se finální trofeje. Sčítat body můžete (a měli byste) průběžně, abyste zhruba věděli, jak na tom vy a protihráči jste. Každopádně si procvičíte sčítání jednotek (a někdy desítek), což je velké plus. Osobně zase říkám - nás neustále počítání nijak nenadchlo, spíš jsme se bavili hrou samotnou a body sečetli buď v hostinci večer u sushi a sake nebo v několika případech až úplně na konci.

„S přítelem po boku není žádná cesta příliš dlouhá.“

Toto japonské přísloví jsem zvolil jako ukázkové pro způsob, jakým by se hra Tokaido mohla/měla hrát. V klidu, přátelsky, ne dravě a soutěživě, záludně a intrikářsky. Pusťte si příjemnou hudbu, vymyslete pořádný životní příběh své postavy, povídejte si, jako byste opravdu po té cestě šli, vždyť není potřeba stále soupeřit o každý bod a kvůli tomu se dohadovat. Jste kupec Zen'Emon? A s čím obchodujete, komu co vezete, kdo na vás čeká doma? Proč jste se jako stařec Micukuni vydali na tak dlouhou pouť sami? Body ve hře berte spíš jako berličku, vedlejší efekt, ne středobod vašeho snažení a cesty. Osobně si myslím, že hra by ještě lépe fungovala kooperativně (nebo kdyby alespoň měla takový mód), kdy byste měli jako skupina získat co největší počet bodů, ochutnat všechna jídla a podobně, protože soutěž úplně nesedí k celkovému tématu cesty Tokaido.

Klik pro zvětšení (Tókaidó - Cesta Východního Moře)

Rozcestí

Toto rozšíření přidává další možnosti ke každému políčku, na kterém se můžete zastavit, kromě hostince. Na poli panoramat nyní můžete získat třešňový strom (+2 body a +1 mince), u horkých pramenů se za poplatek můžete naložit do lázní (+4 body). Na farmě můžete zkusit štěstí a vsadit část či celé své jmění na jeden hod kostkou - můžete získat až čtyřnásobek vkladu, se stejnou šancí jako to, že padne X a váš vklad propadá banku. V chrámu si nyní můžete koupit amulet, který vám dopřeje nějaký pěkný herní bonus (třeba že můžete stát na poli, kde už stojí jiný hráč) a v obchodě si můžete vybrat legendární předmět vlastní volby, každý z nich poskytuje různé bonusy k finálnímu počtu bodů (třeba 1 za každý další předmět atp.) a rozhodně stojí za shlédnutí. A konečně pole setkání, kde si díky Rozcestí můžete pořídit rukopis, který také přidává další body na základě podmínek, které splňujete (například +2 body za každou minci, co máte na konci hry). K tomu vaše řady cestujících rozšíří 6 nových postav, ze kterých můžete vybírat. Rozcestí je rozšířením v pravém slova smyslu, protože základní hru obohacuje, ale nezastiňuje, skvěle doplňuje o možnosti strategizace, nepřidává žádné až moc silné karty. Pokud si tedy základní hru oblíbíte, Rozcestí vás určitě nadchne.

Klik pro zvětšení (Tókaidó - Cesta Východního Moře)

Koupit hru

Za hru k recenzi děkujeme Blackfire.

Klik pro zvětšení (Tókaidó - Cesta Východního Moře)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
91%
CZECHGAMER
Klidná a příjemná hra, kterou si ve správné společnosti neskutečně užijete

CGwillWin