recenze
Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema

Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema
Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema
08:50, 05.01.2019

Pokud Vás fascinuje svět středověké alchymie, můžete si ho vyzkoušet na vlastní kůži. Alchymisté je strategická a dedukční deskovka z mysli v Brně žijícího slovenského tvůrce Matúše Kotryho. Hru vydal MindOK ve spolupráci s CGE (Czech Games Edition). Spolu s jedním až třemi dalšími spoluhráči se můžete pustit do zkoumání lektvarů, publikování teorií a díky následnému rozšíření Královský golem se můžete pokusit oživit i legendárního golema. Vítejte ve světě, kde se zařadíte po bok zkušenějších kolegů, jakými jsou John Dee nebo Edward Kelley (Magistr Kelley známý například z Werichova dvoufilmu).

Klik pro zvětšení (Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema)

Musím začít tak trochu od konce, a to vizuální stránkou, protože ta na Vás dýchne ihned po rozbalení. Hlavní hrací plocha je oboustranná – záleží na počtu hráčů – a je graficky celkem vyvedená. Karty, destičky, žetony i další komponenty jsou jednoduché a přehledné, to vše ve stejném duchu jako hrací plán. Každý hráč obdrží ještě vlastní laboratoř, jíž dominuje kotel, v němž se míchají přísady. Pěkně zpracované, plně funkční – zamezuje soupeřům vidět na konkrétní experimenty, které právě provádíte; zároveň chrání Vaše zápisky. Další body získává hra za propracovaná pravidla, která jsou nejen přehledně strukturovaným soupisem kroků a akcí v samotné hře, ale zároveň jsou proloženy i „citacemi“, díky kterým Vás samotný příběh více pohltí a jednotlivé akce získají na reálnosti.

Pravidla jsou nejen přehledně strukturovaným soupisem kroků a akcí v samotné hře, ale zároveň jsou proloženy i „citacemi“, díky kterým Vás samotný příběh více pohltí a jednotlivé akce získají na reálnosti.

Klik pro zvětšení (Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema)

Sympatické, a hlavně praktické, je zakomponování aplikace pro mobilní telefony nebo tablety do herní aktivity. Aplikace je samozřejmě ke stažení zdarma a to pro všechny hlavní platformy – Android, iOS i Windows. Ta poté zrychluje vyhodnocování akcí ve hře, zpříjemňuje herní zážitek a vypouští nutnost přizvání dalšího člověka ke stolu, který by figuroval jako game-master, nebo-li „PJ“. Aplikace uchovává kombinace složení jednotlivých přísad a vyhodnocuje pokusy s vytvářením lektvarů. To vše jednoduchým a přehledným uživatelským prostředím a možností rychle načíst přísady pomocí fotoaparátu.

Sympatické a praktické je zakomponování aplikace pro mobilní telefony nebo tablety do herní aktivity. Ta zpříjemňuje herní zážitek, uchovává kombinace složení jednotlivých přísad a vyhodnocuje pokusy s vytvářením lektvarů.

Výborné je propracování systému přísad a jejich složení, na kterém hra stojí. Právě v práci s ním využijete své logické myšlení a dedukční schopnosti. Ty jsou hlavním motorem Vašich úspěchů, na úkor faktoru náhody. Tomuto systému musíte přijít na kloub. Ideálně dříve než Vaši soupeři. Ale občas neškodí trochu blafovat. Dokonce tím můžete svést protivníky na falešnou stopu nebo je uvrhnout do temnoty pochyb a zmatku. Zároveň ale počítejte s tím, že pokud budete podvádět příliš, Vaše reputace půjde ke dnu a stanete se spíše šarlatánem, nežli uznávaným akademikem.

Klik pro zvětšení (Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema)

Jedna partie trvá přibližně avizované dvě hodiny a hraje se v šesti kolech, v nichž můžete využívat různé akce – sbírat přísady, zkoušet jejich kombinace na sobě nebo na nadšených studentech, měnit přísady ve zlato, nabídnout lektvary dobrodruhům za úplatu či nakupovat cenné artefakty. Dále máte možnost využívat podpůrných služeb pomocí karet přízně. Vaším hlavním úkolem je však bádat a následně publikovat výsledky Vašeho snažení v podobě teorií. Ty můžete i podpořit, nebo naopak vyvrátit. To všechno za pomoci aplikace, která Vám však nikdy neposkytne více informací, než je nutné k vyhodnocení samotné akce. Díky tomu je nutné brát vlastní výzkum velice zodpovědně a důkladně ho ve své laboratoři dokumentovat.

Je nutné brát vlastní výzkum velice zodpovědně a důkladně ho ve své laboratoři dokumentovat.

V posledním kole poté můžete na přehlídce lektvarů předvést, co vše dokážete vytvořit. I za to budete získávat vítězné body. Samotným závěrečným hodnocením Vás provede opět aplikace a vy jen vyhodnocujete vlastní majetek, teorie, na nichž se podílíte, a svou reputaci.

Hru si můžete zahrát ve dvou módech – jako učedníci nebo jako mistři. Mistři mají do začátku méně prostředků, jsou na ně kladeny větší nároky a mají rozšířené možnosti vyvracení teorií. Oba módy však nejsou striktně odděleny, takže je můžete různě kombinovat, nebo je třeba využít, pokud spolu soupeří hráči pokročilí a začátečníci.

Klik pro zvětšení (Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema)

Královský golem

Rozšíření přináší čtyři „scénáře“, které můžete zakomponovat do hry a různě je kombinovat. Vlastně se jedná o obsáhlý způsob, jak znevšednit základní hru rozšířenými možnostmi, výhodami i překážkami. Ale právě kvůli své obsáhlosti je zde rozdělen do čtveřice „balíčků“, aby se mohli nově příchozí lépe zorientovat. První trojice je tedy pokaždé spíše rozšířením některé ze stávajících částí hry: Stipendium přináší alternativní startovní „balíčky“ prostředků pro začátek hry. Máme napilno přidává do každého kola nové možnosti získávání prostředků, spolu s různými náklady. Královská encyklopedie rozšiřuje možnosti publikování teorií o články v encyklopedii. Další možnost, která Vám může pomoci v bádání je královská knihovna, kterou můžete přidat do své hry skrze jednotlivé elementy.

A konečně Projekt Golem, v němž krom vlastního bádání a publikování máte ještě od samotného krále zadání: oživit pověstného golema. Opět musíte najít správnou kombinaci přísad, abyste tohoto cíle dosáhli. Je třeba zapojit odlišný způsob zkoumání a testování do své taktiky a vyhodnotit alchemikálie podle samostatného klíče...a nakonec složit hlavní zkoušku – samotné oživení.

Rozšíření přináší čtyři „scénáře“ - způsoby, jak znevšednit základní hru rozšířenými možnostmi, výhodami i překážkami. A nakonec se můžete pokusit oživit pověstného golema.
Souhrn

Hlavní hrací plán a mechanismus trochu připomíná Pilíře Země, vlastní dedukční dovednosti procvičíte při bádání a experimentování, jejichž základ zase trochu evokuje sudoku. To vše ve vysoce atraktivním akademickém prostředí. To, že se jedná o „domácí“ hru (z česko-slovenských luhů a hájů), je poté jen pověstná třešnička na dortu.


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK

Klik pro zvětšení (Propadněte profesi Alchymistů... a ovládněte Golema)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
92%
CZECHGAMER
Velice komplexní a „plnotučná“ deskovka nejen pro hráče, kteří jsou duší alchymisty. Chytré zakomponování dedukčních schopností do hry. Rozšíření pak přidává výzvy, které před Vás král postaví. Tomu nejde odolat.

CGwillWin