recenze
This War of Mine: Complete Edition

This War of Mine: Complete Edition - recenze
This War of Mine: Complete Edition - recenze
12:00, 01.07.2019

Nintendo Switch nedávno sfúklo dva žiarivé plamienky na svojej narodeninovej torte a lesk v jeho pomyselných očiach bol zároveň leskom miliónov šťastných zákazníkov. Táto hybridná platforma totižto poskytuje najideálnejšiu živnú pôdu pre nové ako aj staré značky, čím sa s počtom cez 2000 položiek vo svojej obrovskej knižnici stáva suverénnym kráľom portov. Koncom minulého roka prispeli k samotnej cifre aj poľské ruky vývojárov z 11 bit studios, ktorí majú na konte kompletnú edíciu 2D survival akcie This War of Mine.

Po recenzii na stolovú hru This war of mine vám prinášame menší interaktívny bonus.

Klik pro zvětšení (This War of Mine: Complete Edition - recenze)

Vojna v reálnej podobe s určitosťou nespadá do tradičnej cieľovej skupiny majiteľov akéhokoľvek Nintenda, avšak This War of Mine vo svojej art Noir prezentácii tento predsudok s hravosťou potiera. Môže za to určite aj spomínaný koncept plošinovky s ručne kreslenou grafikou, ktorá láka na hranie doma aj mimo pohodlnej sedačky, ale nemenej dôležitým faktom je samotná hrateľnosť. Aj keď názov hry napovedá rôzne veci, v tomto prípade ide skôr o komorný survival bez nejakých masových bitiek uprostred mokrej piesočnej pláže. Celý príbeh This War of Mine, aj vrátane vydaných DLC (The Little Ones) expanzií, je silne protivojnového rázu, čím si v sebe nesie krásne posolstvo, ideálne pre výchovu nielen mladších ročníkov.

Plné bruško je základ duševnej vyrovnanosti.

Klik pro zvětšení (This War of Mine: Complete Edition - recenze)

Už spomenuté survival elementy, a teda snaha o prežitie v nehostinnom prostredí, sa tu autori snažili nasimulovať prostredníctvom nutnosti prijímania potravy. Proces, s akým dosiahnete naplnenie vlastného či iných žalúdkov, je striktne len na vás. Môžete klasicky prehľadávať ruiny domov, skúšať obchodovať systémom výmeny alebo loviť zblúdenú zver. V tomto smere vývojári nechceli otravovať hráčov nijakými morálnymi blokmi, a tak máte vo všetkom voľnú ruku. Pamätajte však, že vaše rozhodnutia sa zaznamenávajú a ak budete chcieť hrať rolu totálneho parchanta, v konečnom dôsledku sa vám karma hodí do náručia aj s patričnými následkami. Duševný dopad z krutých a nemilosrdných činov hlavného hrdinu môžu dokonca končiť aj jeho samovraždou, čo je rozhodne originálny spôsob ako zatlačiť na vaše svedomie. Nič podobné som ostatne v hernej schéme ešte nezažil.

Pre rodiča nemusí byť tento projekt vôbec jednoduchým.

Klik pro zvětšení (This War of Mine: Complete Edition - recenze)

This War of Mine: Complete Edition stavia atmosféru na opakovaní dobre známych faktov okolo dopadu vojny na civilné obyvateľstvo. V niektorých prípadoch by som to mohol nazvať veľkým klišé, ale ako sa vraví, vojna je stále hnusná hra mocných, kde trpia nevinní. Preto chápem zámer autorov tento fakt pripomínať a tlačiť do popredia. Súčasťou jedného z posledných DLC, ktoré je aj v Complete Edition, sú totižto deti. Ich osudy v hre nemôžem nazývať nejako pozitívne, čím sa dostávame k veľkému výkričníku, za predpokladu, že máte doma aktuálne malé ratolesti. Svoje deti sa snažíme chrániť, ako sa len dá a predvídať aj tie najhoršie scenáre. No a práve s nimi pracuje koncept tejto hry v tej najkrutejšej forme, čo nemusí byť dvakrát príjemné pre rodičov lomeno hráčov. Ja sám som to dával len so slzami a ťažkým dýchaním, čiže si dvakrát rozmyslite, či je pre vás táto hra vhodnou "zábavou".

Okrem stravy je dôležité často myslieť na zbrane a prístrešie.

Pokiaľ ste doteraz ešte o túto cenami ovenčenú značku ani nezavadili a máte doma Switch, určite je ten správny čas skúsiť prežiť jeden komplexne kvalitný 2D survival. Jeho originálne spracovaná grafická stránka s podporou autentických zvukov v pozadí dokáže vyvolať hutnú atmosféru a ako píšem vyššie zahrať aj na vašu citovú strunu. Verzia pre Nintendo Switch síce nie je úplne dokonalou, v zmysle technickej stránky, avšak pokiaľ sa rozhodnete siahnuť práve po nej, určite si projekt užijete rovnako tak ako na iných platformách.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 11 bit studios

Klik pro zvětšení (This War of Mine: Complete Edition - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Atmosférou jedinečná náuka o nezmyselnosti vojenských konfliktov

CGwillWin