recenze
Monster Boy and the Cursed Kingdom

Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze
Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze
11:24, 04.12.2018

Vráťme sa teraz štyri roky nazad, kedy sa cez Kickstarter snažil naštartovať projekt menom Flying Hamster II: Knight of the Golden Seed. Išlo o pokračovanie 2D dobrodružstva jedného škrečka s ostrým mečom a v pomerne roztomilom grafickom spracovaní. Produkovala ho, alebo sa o to minimálne snažila, spoločnosť Game Atelier, ktorá však požadovanú sumu (išlo o nejakých 150 000 dolárov) nakoniec nevybrala. Osudom akejsi náhody zvanej život si ich snahu však všimol producent z FDG Entertainment a rozhodol sa im poskytnúť svoje financie výmenou za práva na ich doterajšiu prácu. Dnes, štyri roky od zlyhania v spomínanej kampani, vychádza projekt menom Monster Boy and the Cursed Kingdom, ktorý je pozmenenou štruktúrou spomínaného príbehu škrečka. Čo všetko sa zmenilo a aké kvality tieto zmeny priniesli v definitívnej verzii sa vám dnes pokúsim vyložiť nižšie.

Pamätníci si možno pri pohľade na obrázky právom spomenú na kultovú klasiku Wonder Boy III: The Dragon's Trap.

Klik pro zvětšení (Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze)

Spomínaného miláčika behania v kolese a močenia do pilín tentokrát vystriedal reálny chlapec Jin s bujnou modrou hrivou. Pointa tejto akčnej adventúrky s RPG prvkami (Metroidvanie ak chcete) však neostala prostá od rôznej zveri, dokonca sa stala nosnou témou celej hry. Toto by ste si ale už asi mohli odvodiť zo samotného názvu Monster Boy, ktorý práve evokuje spomienky na SEGA klasiku s názvom Wonder Boy (jeden čas sa tak hra dokonca mala volať, avšak práva vlastnila stále SEGA a tá sa voči tomu ohradila). Nič to, vývojári sa ostatne pri skladaní nápadov jeden na druhý vôbec nehanbili požičať si trošku z legiend minulosti, a ja osobne im to vôbec nemám za zlé. Začnime však tradične príbehom. Ten nás privádza do pokojného kráľovstva bez vojenských konfliktov, kde síce nie je priestor pre nutný zrod nejakých hrdinov, ale kde si ľudia nažívajú bratsky a s láskou. Do tohto pokoja však vtrhne magickým nápojom podgurážený a trošku pomätený strýko Nabu, s ktorým ste v príbuzenskom vzťahu, a začne premieňať nevinných obyvateľov na rôzne druhy zvieratiek. Z predavača ovocia sa tak razom stane jašter, z vašej priateľky z detstva naopak roztomilá mačička a z vás samotných dokonca prasa.

Jin postupne prejde cez šesť živočíšnych druhov, z ktorých každý jeden ponúka rôzne zaujímavé schopnosti.

Klik pro zvětšení (Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze)

Prvá transformácia vás dostatočne motivuje na spustenie pátrania po svojom strýkovi, ktorý začal okolo šíriť chaos a skazu. Začnete teda postupne odkrývať kúsok po kúsku skutočne veľkú mapu tohto 2D sveta, ktorý možno navonok nejaví známky nejakej prepracovanosti, avšak verte, že vo svojich útrobách skrýva veľa možností a dobrej zábavy. Prvá vec je jasný odkaz na systém vylepšovania a aplikácie zbraní zo série The Legend of Zelda. Monster Boy ponúka takmer totožné predmety na prekonávanie prekážok, ako napríklad železné topánky pre ponor do vody či hák na zachytávanie vo vzduchu. Okrem IP Zelda si však autori požičali fúru ďalších čiastkových prvkov od iných hier, ktorými vás už nebudem nijako zaťažovať. Podstatné je, že im to akosi všetko zapadlo do jedného funkčného celku a tak po stránke hrateľnosti môžem samotný výsledok označiť za kvalitný. Ako spomínané prasiatko ste napríklad nielen roztomilý, ale hlavne vďaka dobrému zmyslu pre čuch môžete svoj rypák použiť na objavenie tajných miestností a zákutí. Celá mapa je doslova posiata skrytými pokladmi, ktorých odhalenie je niekedy jednoduchšieho rázu, avšak nájdu sa tu aj takmer neviditeľné indície vedúce k vzácnym truhlám. Musíte preto neustále sledovať, čo sa deje okolo vás.

Veľkou pýchou tu je určite grafická stránka prepracovaná do posledného detailu.

Klik pro zvětšení (Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze)

Čím viac toho vyňucháte, o to lepšiu výbavu si môžete zadovážiť. Okrem klasického meča či pästí/kopýtok je tu prítomný aj systém akejsi mágie. Tú môžeme rozdeliť na niekoľko odlišných živlov, ktoré sa následne dajú použiť nielen v boji (niekedy ste doslova obkľúčení súpermi a jediným východiskom je hodiť o zem blesk a zbaviť sa všetkých naraz), ale aj na postup vpred. Často totižto narazíte na prekážky, ktorých prekonanie vyžaduje buď spustenie niekoľkých mechanizmov alebo využitie spomínaných magických schopností. Je teda často treba aj premýšľať, kadiaľ a ako sa vlastne s Jinom vyberiete, keďže ciest je vždy viac než jedna. Kto nemá rád priamočiarosť si tu preto nájde to svoje a nebude musieť len naháňať spomínaného šialeného strýka, ale môže pomáhať svojim spoluobčanom s menšími službami a šetriť si tak peniaze na nákup lepších vecí od brnenia až po pomocné nápoje vhodné do náročných súbojov s bossmi. Tie sú potom samostatnou kapitolou a aj keď síce nepredstavujú až tak veľkú výzvu ako u minuloročného hitu Cuphead, stále sa dajú označiť za atraktívne spestrenie hrania. Ostatne minimálne v ich umeleckej stránke. Vyzerajú jednoducho pekne a originálne.

O hudobné pozadie sa postarali zvučné mená japonskej scény, vďaka čomu sa mi do uší dostávali priam nostalgické vibrácie hodné zlatej medaily z éry konzol ako Super Nintendo.

Klik pro zvětšení (Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze)

Spomínaného Wonder Boya z úvodu recenzie ešte spomeniem aj na jej samotnej cieľovej páske. Zámerne som vám totižto zatajil jeden podstatný fakt v súvislosti práve s hrou Monster Boy. Na jej základoch a vývoji sa podieľal aj sám Ryuichi Nishizawa, čo je autor uvedenej predlohy z čias SEGA produkcie, a tak sa nemôžeme vôbec čudovať celkovej kvalite výsledného produktu. Monster Boy and the Cursed Kingdom je po čertoch kvalitná plošinovka s prímesou primeranej náročnosti a dobre navrhnutým systémom progresu. Fakt, že hra samotná navyše vyzerá ako rozprávka v pohybe, je výsledkom talentovaných animátorov, ktorí jej hrdinov ako aj pozadie rozhýbali doslova vlastnými rukami. Mne osobne je úplne ukradnuté či projekt pre niekoho pôsobí viac archaicky a bez modernej prímesi, dnes tak prehnane vyžadovanej od každej jednej produkcie. Monster Boy je retro hra v krásnom kabáte, ktorá vás pohltí na desiatky hodín a aká svojím širokým záberom môže zlákať aj mladšie ročníky. Testoval som verziu na Nintendo Switch, ktorá ako v TV tak v handheld režime nevykazovala ani jednu technickú nedokonalosť, čo je rovnako na dnešné pomery unikátna vec. Neváhajte a investujte, zvlášť ak je spomínaný žáner blízky vášmu srdcu.

Kto nemôže prejsť hru bez dôkladného preskúmania každého kútu mapy, bude tento projekt milovať. Nech už skočíte do vody alebo vyleziete na vysoký kopec, všade je potenciálny priestor na skrytú záhadu.

Za poskytnutie produktu na recenziu ďakujeme spoločnosti FDG Entertainment

Klik pro zvětšení (Monster Boy and the Cursed Kingdom - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo Switch

SUPER
90%
CZECHGAMER
Minulosť opäť ožila sprevádzaná pachom detských čias a poctivej hrateľnosti

CGwillWin