recenze
Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními

Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními
Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními
12:00, 24.11.2018

Tentokrát se nepodíváme na novou hru, ale na trojici rozšíření pro kooperativní hru Pandemic, kterou jsme si představili v dřívější recenzi. Základní hra nás doma pohltila a vzhledem k tomu, že je to relativně krátká partie, kdy hráči spolupracují, tak nás zajímalo, jak se dají herní možnosti obohatit. Jak to tak vypadá, variant existuje více než dost.

Pro začátek rychlé shrnutí. Každé rozšíření přináší komponenty čtyř druhů:

  • (1) Nové role. Těmi si můžete ozvláštnit své herní partie, pokud už ty stávající role znáte „jako svoje boty“. Postavy se nedostanou do hry všechny naráz. Představují však širokou variabilitu funkcí, které můžete využít. Kombinací postav nových i původních se otevírá cesta k dalším dobrodružstvím a různým úrovním obtížnosti – někdy se role svými funkcemi doplňují či podporují, jindy si zase „lezou do zelí“.
  • (2) Nové události. Pokud se bojíte, že jimi bude hra příliš přesycena, tak nemusíte – pro každou partii vylosujete dvakrát tolik událostí, kolik bude hráčů. Tím zůstává zachován původní formát.
  • (3) Nové scénáře. Ty nabízejí nové výzvy a herní postupy.
  • (4) Něco málo navíc. Každé rozšíření se snaží přidat další možnosti variability nebo zatraktivnění prostředí hry.

Každé rozšíření přinese nové karty rolí a událostí. Dále nové scénáře, tudíž nové výzvy pro hráče. A nakonec něco navíc, drobnosti na úpravu náročnosti nebo zvýšení atraktivity.

Klik pro zvětšení (Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními)

Rozšíření první: Nové hrozby

První rozšíření přináší 7 nových rolí: 6 univerzálních + postavu Teroristy pro stejnojmenný scénář. Dále přidává 8 nových událostí. Zajímavostí jsou dvě prázdné karty událostí a rolí. Můžete je použít buď jako náhradní či, máte-li kreativního ducha, můžete si vytvořit postavu/událost, která Vám ve hře chybí. Pokud jste dosáhli takové úrovně, že Vám i hra se šesticí karet Epidemií přijde jednoduchá, můžete nově přimíchat sedmou. Další novinkou je možnost zapojení pátého hráče.

Součástí tohoto rozšíření je trojice scénářů. Prvním je Virulentní kmen, v němž jedna z nemocí je nepředvídatelně silnější. Do hry se dostanou „vylepšené“ karty Epidemií, které Vám znepříjemní boj s nejsilnější nemocí. Druhý scénář, Mutace, přidává pátou nemoc, jež je trochu jiná. Šíří se více nahodile, vyvinutí léku se zdá jednodušší, ale jde o správné načasování. A hlavně, pořád musíte ve stejném čase dostat pod kontrolu i ty původní čtyři nákazy. Třetí scénář přináší úplně nový prvek do hry – Teroristu. Jeden z hráčů bude v této roli bojovat PROTI ostatním; jeho cílem je šíření páté nemoci, záškodničení vůči ostatním hráčům a v konečném efektu jejich porážka v boji se šířící se pátou nemocí. Tento mód nám připomněl například deskovku Běsnění Drákuly, jen v trochu jednodušší a značně rychlejší verzi.

Klik pro zvětšení (Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními)

Se začleněním páté, fialové nemoci je nutné mírně poupravit hrací plochu. I na to nové rozšíření myslí a přináší dočasnou (kartičku) nebo stálou (samolepku) variantu přidání fialového pole. Zároveň pro větší pocit reálnosti přináší i „Petriho misky“ pro uložení kostiček každé nemoci. Tato zdánlivá maličkost nemá vyloženě úlohu při hře, ale po vizuální stránce dodá vaším partiím na reálnosti.

Nové hrozby jsou prvním krokem k otevření nových možností: scénáře jsou chytrým znovuoživením, k tomu získáte nové role, události, začlenění pátého hráče a vizuální vylepšení - Petriho misky.
Rozšíření druhé: Laboratoř

Druhé rozšíření přináší v první řadě nový, stejnojmenný scénář. Jestli máte v malíčku vytváření léků, můžete na něj zapomenout. Na vedlejší hrací ploše, Laboratoři, vznikají léky úplně jiným postupem. Taktéž tahy hráčů jsou odlišné, cíl však zůstává. Oprašte své znalosti chemie a pořiďte si laboratorní náčiní.

Samozřejmě opět nechybí nové karty: trojice událostí, čtveřice rolí, k tomu 2 existující role rozšířené o funkce použitelné jen ve scénáři Laboratoř. Pro majitele prvního rozšíření zde nechybí ani další výzvy pro scénáře Mutace a Virulentní kmen. V neposlední řadě přináší možnost hrát variantu Sólová hra či Týmová hra. V prvním případě jste na vše sami, tedy až na virtuální pomoc CDC, polovičního spoluhráče vlastnícího karty a poskytujícího některé akce navíc. Je sice pravda, že Pandemic si můžete zahrát sami i tím, že rozdáte karty dvěma až čtyřem (resp. pěti, s rozšířením Nové hrozby) hráčům a poté hrou za každého z nich, ale novinka Sólová hra přináší úplně jinou dynamiku. V případě Týmové hry se hráči rozdělí do dvou či tří dvoučlenných týmů. Tyto dvojice spolupracují ve vyvinutí léků, ale zároveň soupeří mezi sebou. Kromě kooperace se tedy musíte neustále ohlížet přes rameno, jestli vás ostatní týmy nedohánějí. Zajímavý a inovativní formát v rámci Pandemicu jsme si mohli vyzkoušet například v dříve recenzované Catan – Hra o trůny.

Hrajte sólo nebo v týmech. Vyvíjejte léky novým způsobem v komplexním scénáři Laboratoř. K tomu nové role, události a zpestření pro scénáře z prvního rozšíření.

Klik pro zvětšení (Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními)

Rozšíření třetí: Stav ohrožení

Letos vydané třetí rozšíření opět přináší porci nových karet. Konkrétně 7 událostí, 5 rolí, plus 1 existující upravenou pro nový scénář. Navíc přidává žetony Prevence, jež můžete jednoduše přidat do většiny variant pro částečné zpomalení šíření nemocí.

I toto rozšíření přináší nové scénáře, celkem tři. První z nich, Zákeřný virus, přidává kartičky, které přinesou nečekané (negativní i pozitivní) události, čímž dostanou vaše partie nový rozměr. Druhým scénářem je Venkov, v němž se nemoci přes venkovské oblasti (dvě dodatkové hrací plochy) šíří ze zvířat na lidi. Venkovské oblasti sice činí hru složitější, ale zároveň poskytují spoluhráčům i určité výhody, takže se ve finále jedná spíše o zpestření než o úpravu náročnosti. Posledním přidaným scénářem je Stav ohrožení, který opět přidává pátou nemoc. Proti ní však bojujete jinak než proti původní čtveřici.

Nové výzvy a možnosti zjednodušení i ztížení vašich partií – to vše přináší třetí rozšíření v první řadě. K tomu další scénáře i elementy pro širší variabilitu.

Klik pro zvětšení (Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními)

Souhrn

Ač je těžké jednotně ohodnotit tři rozšíření, díky možnosti kombinovat většinu scénářů a dalších elementů jednotlivých rozšíření získáte široké spektrum variant původní hry, které Vám zaručí hodiny a hodiny stále nové zábavy. Zároveň se nijak výrazně neprodlužuje herní čas, takže je Pandemic stále ideální volbou i pro pracovní večery. Snad jediné, co by se zde dalo vyloženě vytknout je určitá vágnost v textu pravidel, protože se zde dá najít pár šedých zón pro použití v praxi.


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK

Klik pro zvětšení (Svět Pandemicu se několikanásobně zvětšil aneb Průvodce rozšířeními)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
93%
CZECHGAMER
S každým rozšířením se otevírají dveře k více variantám hry. Svět Pandemicu je rázem mnohonásobně obsáhlejší. Při pořízení celé trojice rozšíření máte postaráno o zábavu minimálně na celou zimní sezónu.

CGwillWin