recenze
Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry

Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze
Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze
08:52, 27.12.2018

Táto recenzia je tak úzkoprofilová na jednu konkrétnu sortu pamätníkov, že nepredpokladám žiadne zásadné odchýlky od vtrhnutia mladších ročníkov do pochopenia mena Larry Laffer. Aj napriek tomu vás, mladých, však skúsim promptne zasvätiť do tajov jednej neoriginálnej, ale cez to všetko kultovej, point-and-click adventúrky, ktorej osud sa začal písať ešte v roku 1987. V tom čase som aj ja mal len tri čiarky na čele osudu, avšak o nejakú tú dekádu neskôr som si aj vďaka pomaly rastúcemu PC trhu našiel cestu k hrám zo série Leisure Suit Larry, nesúcich odkaz akejsi oplzlosti a erotického podhubia. Bola to ostatne toho času jedna z malého množstva prepracovaných erotických hier so zábavným potenciálom.

Táto IP čítala donedávna celkovo sedem regulárnych častí, ktoré však svojou kvalitou padali v klasickej krivke rovno na samé dno.

Klik pro zvětšení (Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze)

Pôvodní autori zo spoločnosti Sierra Entertainment zahynuli spolu s koncernom Vivendi Games ešte pred mnohým časom, avšak licencia na zvodného chlapíka vo vyššom veku, ktorému nedokážu odolať žiadne slečny (on si to teda minimálne myslí a nahovára) visela na háčiku od ružovej šatne možno až lákavo a nápadne. Nakoniec sa tohto malého návratu zhostila trošku ironicky nemecká značka Crazy Bunch (táto krajina má k danej téme svoje všeobecne známe skratky) a rozhodla sa oprášiť jedného dávno zabudnutého hrdinu a preniesť ho do ďalšieho milénia. Kto by však predpokladal nejaké experimentovanie s konceptom a ďalší pokus o prerod do 3D, môže sa hneď z kraja upokojiť. Nový diel série Leisure Suit Larry je plnohodnotnou klasikou, teda minimálne svojím konceptom a grafickým pojatím. Je to však stále taká sranda smiať sa na pubertálnych vtipoch aj v roku 2018?

Mesto New Lost Wages tu je vyobrazené ako zbernica prostitútok a prasknutých kondómov.

Klik pro zvětšení (Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze)

Áno je! Larry Laffer však potreboval nejaké východisko aj z pohľadu dejovej linky, a tak sa mu autori rozhodli napísať scenár hodný jeho predchádzajúcich dobrodružstiev. Všetko to začína prebudením v tajnom laboratóriu ukrytom hlboko pod zemou, kde sa náš zvodník a frajer nedobrovoľne skrýval od konca osemdesiatych rokov. Konečne sa však okovy preťali a sám playboy Larry vychádza na povrch úplne novej a modernej spoločnosti. Okamžite si s prehľadom osvojí zažité zvyky, čo znamená samozrejme len a len jedno. Zamiluje sa do konkrétnej "ženy", ktorej kľúč od srdca stojí na snahe zviesť čo najviac členov jej pohlavia. Náplň je teda jasná, budete sa pomocou riešenia logických hádaniek snažiť uloviť desiatky slečien a tie vám to nijako neuľahčia. Máme však toľko spomínanú dobu modernej technológie, a tak aj náš hlavný hrdina začne využívať aplikáciu Tinder a cez ňu si dohadovať rande s tou či onou.

Autori celkom vtipne reflektujú na dnešné problémy okolo LGBT, diskriminácie pohlavia a ďalších súčasných pálčivých tém.

Klik pro zvětšení (Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze)

Na jednu stranu muselo pre vývojárov predstavovať výzvu opísať preklenutie jednej doby a pohľadu na sexualitu z rokov osemdesiatych voči súčasnosti, ale zase s prihliadnutím na humor použitý aj v tejto novej epizóde dosť vyhradenej značky mali aspoň priestor na hromadu vtipov. No a ten plne využili, keďže humor je tu alfou a omegou. Neskĺzavame však do úplného dna, čo by možno niekto očakával. Konflikty sexuality, šovinizmu, rovnoprávnosti pohlaví, feminizmu a neviem ešte akého "izmu" sú to jednak celoplošne spracované v rozumnom duchu a možno aj čiastočne v nejakej nálade súčasnej korektnosti, ale vďaka dostatočnému odstupu si hráč z celého odkazu odnáša aj ponaučenie plynúce z pokroku doby. Osobne si myslím, že až na pár detailov, sa toto autorom podarilo predniesť so cťou a nemajú sa začo hanbiť. Horšie to už ale asi bude pri spomenutom mladšom hráčovi, ktorý si dané pointy rozdielov asi príliš nevšimne, alebo neuvedomí.

Koncept umožňuje aj krátky part, kde prevezmete úlohu pôvodného Larryho v dnes už ikonickej retro grafike.

Klik pro zvětšení (Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze)

Mizogýnia je teda vďačná téma, zvlášť ak ju umne spojíte so smiechom a pointou plnenia logických častí. Ako je však na tom samotná hrateľnosť? Tu už bohužiaľ Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry trošku skĺzava do stereotypu, akému vôbec nepomohla ani extra krátka časová linka. V priemere by vám prejdenie totižto nemalo zabrať viac ako desať hodín a s prihliadnutím na nepodstatné vedľajšie motivácie v zmysle separátnych úloh to v danom koncepte nie je práve najšťastnejšie zvolená doba. Tak či onak, samotná zábava zase len začína a končí u vás. Ste to práve vy, kto si sadne za klávesnicu/gamepad a skúša pri hraní tohto neočakávaného návratu akúsi časovú sondu do minulosti. Pokiaľ ste skalným fanúšikom série, nemáte prečo váhať, keďže aj staronový Larry je schopný zaujať a pobaviť. Ak však nemáte k tejto značke vytvorené žiadne puto, bolo by to pre vás na pointy dosť chudobné predstavenie. Technická stránka navyše potrebuje ešte doladiť, keďže aj napriek slabším HW nárokom, je systém plný neduhov a chýb. Niektoré prvky v hre sa nezobrazujú správne a často musíte opakovať postup riešenia hádaniek s dosť nekvalitným anglickým dabingom.

Mal som to šťastie, že viem pochopiť aj niektoré nemecké zákutia humoru.

Leisure Suit Larry a jeho aura osobnosti tak nezomrela, ba naopak dokázala sa etablovať na starom základe a v modernej dobe. Fanúšikovia môžu byť spokojní a pár odvážlivcov, ktorým zachutí aj toto nemecké spracovanie, si určite nájde cestu k srdcu najväčšieho zvodcu herných čias.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Assemble Entertainment

Klik pro zvětšení (Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry - recenze)

Recenzovaná verze: PC

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
83%
CZECHGAMER
Návrat hodný šibalského úsmevu

CGwillWin