recenze
Discover: Země neznámé

Discover: Země neznámé - recenze
Discover: Země neznámé - recenze
08:13, 01.12.2018

Ešte než som vôbec rozbalil jedno z obsahovo unikátnych balení novej hry od známeho autora menom Corey Konieczka, dôkladne som sa pripravil po stránke prieskumu. Dal som si tú prácu, posadil sa za PC a prehľadával rôzne zahraničné fóra s dojmami, respektíve s odlišnosťou jednotlivých scenárov a k nim naviazaných hrdinov, ktoré mali byť odlišné a teda iné pre jednotlivé regióny. Celý obchodný model okolo doskovej hry Discover je totižto vystavaný na pocite, že ak si túto spoločenskú hru kúpite, prinášate si automaticky domov niečo, čo váš sused už mať nebude. Ak vám to takto podá reklamný leták, som ochotný uveriť, že sa chytíte a s peniazmi v ruke pobežíte do najbližšieho obchodu. Realita je však ako vždy trošičku iná a každý, kto má v sebe kus zdravého rozumu, by na ňu skôr či neskôr prišiel aj bezo mňa.

Už ste to určite zažili viackrát. Večer po práci si skočíte na jedno dobre vychladené s cieľom objaviť sa pred svojou partnerkou v ideálnom a slušnom stave. Následne sa však prebudíte o pol ôsmej ráno, dva kilometre od domu, bez ponožiek a v kontajnery medzi lepenkou.

Klik pro zvětšení (Discover: Země neznámé - recenze)

Scenár zo života sa teda deň čo deň môže rapídne meniť a presne to je aj pointou dobrodružnej hry Discover: Země neznámé, za ktorej preklad musíme s hlbokou poklonou poďakovať spoločnosti Blackfire. Aj vďaka nim som sa opäť po dlhšom čase mohol doslova zahryznúť do niečo už vopred originálne podaného a hlavne na pravidlá príliš nenáročného. Nie vždy totižto natrafím na predmet recenzie, ktorý nie je nutné pol dňa študovať a následne rovnako pol dňa rozkladať na stole o rozmeroch futbalového štadiónu. V tomto smere je Discover váš potencionálny kamarát, keďže jeho základy pochytíte behom jednej skúšobnej snahy o prežitie v nehostinnom prostredí, ktorá by vám za určitých okolností nemala zabrať viac ako hodinu a pol. Ona odlišnosť samotného obsahu sa pritom viaže na kombinácie scenárov, postáv, predmetov a kariet. Nemusíte sa však obávať nejakej nákupnej horúčky a pocitu, že musíte jednoducho vlastniť všetky verzie hry ako takej, keďže jednotlivé odchýlky sa týkajú len pár detailov a aj keď je samozrejme možné, že skôr či neskôr by ste narazili na dve kompletne odlišné krabice s jedným názvom, vo všeobecnosti sa všetky od seba líšia len minimálne a pointa stále ostáva nemenná.

Púšť, pláž, zelené údolie alebo im podobné prostredia vytlačené na 34 dielikoch jednej mapy.

Klik pro zvětšení (Discover: Země neznámé - recenze)

Ideálne prostredie, ktoré si vôbec môžete doma vytvoriť, je nájsť ďalších troch nadšencov a skúsiť ich zlákať na zaujímavú kooperačnú zábavu, v ktorej sa však vo výsledku spolupracuje len minimálne a každý si ide na vlastné tričko. Ide predsa len o prežitie a aj keď ani jeden scenár, čo sme skúšali, neobsahuje prvky môjho obľúbeného kanibalizmu (môžeš mi podať ešte kus toho dokonale prepečeného inžiniera?), jeden z dvanástich hrdinov s odlišným osudom, ktorého si pred začiatkom náhodne vyberiete, sa stále snaží len a len prežiť. S týmto faktom sa spája úplne pochopiteľná snaha udržiavať oheň, vyrážať na lov zveri a postupovať vpred v zmysle plnenia menších a väčších úloh. Komu sa nakoniec podarí prežiť neustále striedanie dňa s nocou (kto nie je v noci pri ohni, čakajú ho nepríjemnosti a stret s nebezpečnou zverou) a splní dostatočný počet misií, môže opustiť hru s víťazoslávnym pokrikom a prípadným posmeškom k svojim spoluhráčom. Pre nich sa hra však nekončí a aj keď im už bude uprená tá najväčšia sláva, boj o holý život ďalej pokračuje. Zaujímavosťou je aj definícia smrti, ktorá je viazaná na inkasovanie štyroch zranení. Ak sa vám náhodou stane, že váš osud vás pošle definitívne k zemi, vaši protihráči sa môžu prepracovať k vašej mŕtvole a jednoducho vás nekresťansky okradnúť, prípadne rituálne sprzniť.

Stret so zverou a akcia všeobecne sa viaže na špeciálne číselné atribúty na ich kartách. Pomocou kociek sa následne snažíte jeden údaj prehodiť (obrana) a druhý zase nie (útok). V tomto smere je tu teda prítomný element náhody.

Klik pro zvětšení (Discover: Země neznámé - recenze)

Ako som tak pátral svetom nekonečného a často bizarného internetu, narazil som na vcelku vhodné prirovnanie voči očakávaniam na kvalitu projektu Discover. V dnešnej dobe sa všeobecne od všetkého, a do toho si pokojne zahrňte samozrejme aj segment videohier, očakáva až príliš veľa. Akonáhle vám známa firma ako FFG oznámi, že pripravuje niečo unikátne a jedinečné, každý jeden konzument si okamžite začne v hlave maľovať epické jazdy na zelených jaštericiach pri západe ohnivých planét a to všetko za sprievodu hudby Eltona Johna. Majú pocit, že presne vedia, čo si kupujú, a ich následné sklamanie býva potom o to väčšie. Po niekoľkých hodinách v spoločnosti značky Discover: Země neznámé som ja osobne dospel k pár zásadným zisteniam. Jeho koncept nie je žiadnou objavnou hrudou zlata, ktorá by potrebovala hlboký rozbor. Je to ale cez to všetko i tak poctivo vyskladaná šachovnica nápadov, ktorým sekunduje síce dosť stroho podaný príbeh, ale stále z väčšej časti atraktívne napísaný. Kto jednoducho nemá chuť na zložité kombinácie pravidiel a ich nekonečného opakovania všetkým naokolo, môže pozvať pár priateľov a behom pár minút im všetko podstatné vtĺcť do hlavy. Garantujem vám, že väčšine z nich sa Discover zapáči a budú ho chcieť prejsť vo všetkých troch scenároch (dva odlišné a jeden súhrnný).

Celkové balenie je po grafickej stránke pôsobivé a pokojne by mu prischla moderná nálepka "cool".

Klik pro zvětšení (Discover: Země neznámé - recenze)

Náročnosť pochopenia ako sa to celé vlastne hrá je síce nízka, ale to už neplatí pre samotný priebeh hrania. Každý jeden z hrdinov obdrží svoju špeciálnu, inak dobre prehľadnú, kartu s niekoľkými atribútmi, na ktorej si pomocou otáčania zaznamenáva postupné zranenia rôzneho druhu. Fakt, že sa tu primárne bojuje o život, má práve dopad na nebezpečné situácie a ak v noci nebude váš plastový panáčik pri ohni, musíte si zákonite ťahať špeciálnu kartu s možným ohrozením. Vďaka tomu som napríklad ja osobne skapal po útoku nosorožca (George NoSoros?) hneď v prvej partii a pre mňa sa hra automaticky skončila. Neostávalo mi nič iné než sledovať svojich kolegov ako z môjho chladnúceho tela sťahujú kvalitné kožené topánky a popritom sa neuveriteľne zabávajú. Presne toto je moment plný úžasnej atmosféry, ktorá k Discover patrí a akú by ste inde len tak nenašli. Nikto, čo má takzvane päť pohromade, nemohol očakávať, že každé jedno balenie hry bude disponovať kompletne odlišným obsahom, čo by logicky provokovalo k neustálemu nákupu a výmene. Aj cez to všetko je však dôvod prečo Discover nezavrhnúť a skúsiť odhaliť jeho potenciál. Ten tu je rozhodne prítomný a to v nemalom podiele.


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire

Klik pro zvětšení (Discover: Země neznámé - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

DOBRÉ
71%
CZECHGAMER
Všetci od vydania očakávali veľký epický výbuch plný jedinečnosti a nakoniec im ostali len pretiahnuté tváre. Kto si však aj cez toto všetko nájde cestu do sveta menom Discover, určite nebude vo výsledku sklamaný, to vám garantujem!

CGwillWin