recenze
Hra o trůny - karetní hra

Hra o trůny - karetní hra - recenze
Hra o trůny - karetní hra - recenze
12:00, 25.11.2018

Asi už jste si všimli, že víkendové recenze jsou povětšinou věnovány deskovým hrám anebo merchandise související s herní tématikou či hardware. A dnešní recenze patří právně do prvně jmenované kategorie, tedy podíváme se na pořádně hutnou deskovou hru. Přesněji řečeno karetní hru na motivy knižní série Píseň ledu a ohně od George R. R. Martina. Většina však toto univerzum zná pod filmovým zpracováním HBO - Hra o trůny. A přesně tak se i jmenuje náš recenzovaný kousek. V případě Her o Trůny bych zdůraznil, že se jedná o recenzi karetní hry, nikoliv její deskové obdoby.

Klik pro zvětšení (Hra o trůny - karetní hra - recenze)

Trocha teorie

Asi by se na úvod slušelo říci, že za Hry o trůny – karetní hra stojí dva zkušení matadoři: Nate French a Eric M. Lang. Od těchto designerů známe hry jako Call of Cthulhu, French, Pán prstenů – karetní hra nebo X-Com: The Board Game. Hra o trůny vyšla pod hlavičkou Fantasy Flight Games a do České republiky se dostala díky ADC BlackFire, kteří se postarali i o kompletní počeštění, za což jim patří velké díky.

Pokud máte rádi kooperaci, tak se jí zde nedočkáte, snad jen dočasně uzavřením nějaké té vratké aliance, inu Hra o trůny je poměrně drsné univerzum, jenž se s ničím nepáře. Tedy jde o kompetetivní soupeření.

Samotná hra by se dala žánrově zařadit do živých karetních her, tedy moderní (nebo zkratkovité) označení LCG. Za sebou má již řadu menších rozšířeních, obsahujících 60 karet nebo větších přinášejících spousty nových možností. Nicméně pro účely této recenze máme základní sadu, přesněji druhé vydání, které spatřilo světlo světa koncem roku 2015. Pokud jste se do tohoto světa zatím nedostali a teprve se rozkoukáváte, tak pro vás je tato recenze přesně určená. Pokud již máte za sebou stovky epických her a znáte herní mechaniky nazpaměť, potom to pro vás bude spíše opakování již známého.

Klik pro zvětšení (Hra o trůny - karetní hra - recenze)

Základní sada Her o trůny v sobě obsahuje 234 karet. Z tohoto balíčku si můžete vybrat jednu z osmi frakcí. Sedm jsou známé rody na motivy původní knižní předlohy, tedy Starkové, rod Targaryenů, rod Baratheonů, Lannisterové, Greyjoyové, rod Martellů či Tyrellů a osmou frakcí je Noční Hlídka. Hru si s vámi může zahrát jeden až tři kamarádi, tzn., jinými slovy hra je určená pro 2-4 hráče mající více jak 14 let a ke hraní jedné hry je zapotřebí přibližně 90 minut. Zní to možná zdlouhavě, ale bezesporu zábava takto strávená se svými kamarády stojí za to. Ale zpět k samotným kartám: najdete mezi nimi známé hrdiny, přesněji řečeno postavy (překrásná a moje milovaná Daenerys je pochopitelně přítomná), lokace, nepředvídatelné události a doplňky. Dále na vás čekají žetony vlivu, zlata a moci. A málem bych zapomněl na karty plánů. Ty mají zásadní vliv na dění v každém kole, kdy každému hráči určují počet žetonů zlata, množství karet, které si mohou ponechat na konci kola, kdo začíná, ale hlavně mají i speciální efekty, které zapadnou do vaší strategie – tedy pokud ji dopředu promýšlíte.

Jak se to hraje?

Na počátku to může působit velmi náročné na pochopení. Inu u těchto her tomu tak obecně bývá, že jedno – někdy až dvě odpoledne strávíte u různých tutoriálů, průvodců apod., než se vám vše dostane do rukou. Zde tomu není jinak, ale pak to stojí rozhodně za to. Nerad bych, aby tato recenze suplovala některý z těchto manuálů, ale v kostce bych vám rád popsal princip hry.

Cílem hry je ovládnout Západozemí, tedy aby váš rod (nebo rody) se staly vládci a jejich věhlas byl slyšet naprosto všude. Toho docílíte tak, že získáte 15 žetonů moci - řekne se to lehce, ale k získání budete potřebovat zatraceně dobře přemýšlet, jak zahrát tu či onu postavu apod.

Na počátku hry je potřeba si složit balíček. Jestliže máte doma pouze jednu tuto základní sadu, budete potřebovat k sestavení balíčku dva rody. Pokud chcete držet jednu frakci, je zapotřebí dokoupit rozšíření (což v této recenzi neřešíme) anebo si zakoupit hned dvě kopie této základní sady. Zde narážím snad na první (a nikterak zásadní) „kaz“ tohoto základu, že jste velmi limitování v tvorbě balíčků. Což však v dnešní době řeší dokoupení rozšíření. Ale ano, stojí to peníze. Ok, nechme sestavování, řekněme, že se povedlo, a jdeme hrát. Hra o trůny – karetní hra se hraje na kola, která obsahují různé fáze.

V první fází si hráči vyberou ze svého balíčků plánů jeden, jenž bude po celé kolo tvořit podmínky pro všechny účastníky – a pochopitelně cílem je ostatním hráčům kazit předpokládané jejich úmysly. Posléze za žetony zlaťáků na stůl vyložíte postavy, doplňky či lokace.

Klik pro zvětšení (Hra o trůny - karetní hra - recenze)

No a pak to frčí, jak na drátkách, kdy dochází k fázi nemilosrdných střetů, přesněji řečeno, hráči své síly poměřují v takzvaných výzvách. Ty se dějí ve třech různých rovinách: vojenská, intrikářská a mocenská. Každá je jiná a pakliže útočící hráč vyhraje, náleží mu odměna, jenž je pochopitelně u každého druhu výzvy jiná. U vojenské teče krev a hrdinové umírají. U této skutečnosti bych se moc rád zastavil, protože jestliže jeden hrdina zemře, tak umře nadobro. I kdybyste měli několik kopií karet této postavy, tak je zapotřebí je všechny odstranit. Inu, když Ned Stark zemře, tak už ho nevzkřísíte, ani kdybyste se sebevíce snažili. Intrikářská výzva dokáže zamíchat poraženému hráči s kartami v jeho ruce, protože vítěz mu je může odebírat, což má vliv hlavně na strategii, se kterou daný hráč počítá. A konečně třetí, mocenská výzva přináší vítězi to nejcennější – žetony vlivu. A jak je patrné z cíle hry, to je to nejzásadnější, oč tu běží.

Posléze následuje poměřovaní v takzvané dominanci, díky níž můžete získat další žetony moci. Tato fáze uzavírá kolo a vyhodnocuje se tak, že se sečte síla všech stojících postav a nevyužitých zlaťáků a ten, kdo jich má nejvíce, získává další žetony moci. No a pak směle do dalších kol, tedy stanovování plánů, povolávání lordů, poměřování ve výzvách atd., dokud se neukáže nejsilnější hráč, který ovládne Západozemi.

Klik pro zvětšení (Hra o trůny - karetní hra - recenze)

Zábavnost, záludnost či zamyšlenost?

Všechny tři zmíněné "Z" u Hry o trůny rozhodně najdete. S kamarády jsem se při hraní rozhodně bavil. Musím říct, že přímá úměra – čím více hráčů, tím více zábavy – zde neplatí. Hru jsem si stejně užíval, ať jsem hrál s jedním známým či hned se třemi. Většinou se zamýšlím u karetních her (a obecně u deskových her), zda jejich průběh a cesta k vítězství je lemována spíše náhodou nebo strategií. Pokud jste dítě štěstěny, možná se vám povede vyhrát jednou, ale rozhodně nebudete vyhrávat pravidelně. Nastavené herní mechanismy fungují, jak dokonale seštelované švýcarské hodinky nutící vás k používání šedé kůry mozkové a naprosto jednoznačně převládá vámi zvolená strategie.

Což ovlivňuje i volba frakce. Každá funguje jinak a především se jinak chová. Pro znalce knižní předlohy je to téměř splněný sen, protože jednotlivé rody jsou zde navrženy přesně podle ní. Tzn., pakliže budete hrát za Lannistery, budete se topit v žetonech zlata a nebude vám činit problém povolat i ty nejlepší lordy. Pakliže hrajete za Noční hlídku, je zcela zásadní do hry dostat Zeď a především ji udržet. A tvůrci šli tak daleko, že když si procházíte jednotlivé karty postav, jejich skutky se dějí přesně tak, jako v jejich knižní předloze. Můžete si být jistí, že vás postavy nezklamou a můžete od nich očekávat to, na co jste zvyklí.

Rád bych utrousil pár slov o designu karet. Ten je naprosto úžasný a přistihnete se, že si karty rádi prohlížíte i bez hraní a kocháte se jimi. Někteří si je určitě budou chtít zařadit do šanonů. Inu proč ne, ale tuhle možnost využijí spíše fajnšmekři Písně ledu a ohně nebo sběratelé karet.

Klik pro zvětšení (Hra o trůny - karetní hra - recenze)

Hrát či nehrát?

Pakliže máte rádi kompetitivní karetní hry nebo byste rádi vyzkoušeli něco zábavného, mohu vám Hru o trůny – karetní hra vřele doporučit. Když překonáte počáteční hodiny a hodiny sžívání se s pravidly a pochopením všech herních mechanismů, budete nadšení. Pokud jste rádi, když štěstí převažuje nad vaší strategií, tak zde neuspějete, protože klíč k úspěchu tkví jednoznačně v důkladném plánování vašich kroků. Co však určitě po několika desítkách her budete chtít, je zakoupit některé z rozšíření, abyste si zvýšili možnosti utvořit si balíček na míru z jednoho rodu či frakce, protože jinak jste nuceni kombinovat dvě frakce dohromady. Z toho, co je dnes na trhu k dostání, budete určitě nadšení, ale to nechci zahrnovat do hodnocení, protože je zapotřebí další investice. Samotný základ je vskutku úchvatnou pozvánkou do tohoto světa, co stojí rozhodně za to.

Koupit hru

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire

Klik pro zvětšení (Hra o trůny - karetní hra - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
90%
CZECHGAMER
Vynikající vstup do světa Písně ledu a ohně v karetní podobě, který vás nutí získat moc nad Západozemí.

CGwillWin