recenze
KANAGAWA

KANAGAWA - recenze
KANAGAWA - recenze
00:00, 09.06.2018

Desková hra od známého tvůrce tzv. euro her a špičky ve svém oboru Bruno Cathaly ve spolupráci s Charlesem Chevallierem. Pro ty, kteří nevědí, co je za žánr euro hra, jedná se zpravidla o abstraktní strategii, kde je hlavním cílem získat více bodů než vaši soupeři.

Téma

Hra je zasazená do roku 1840 v japonské prefektuře Kanagawa při Tokijském zálivu. Jste žáci mistra Hokusaie na umělecké škole. Máte za úkol se pod jeho přísným vedením naučit namalovat ten nejkrásnější obraz a zlepšit si své techniky. Mistr má malou třídu, takže se mohou jeho kurzů účastnit pouze 2-4 studenti.

Klik pro zvětšení (KANAGAWA - recenze)

Průběh hry

A jak toho dosáhnete? Jednotlivá kola hry jsou rozdělena na tři fáze, které se mohou opakovat v daném kole až třikrát. V první z nich vyložíte na herní desku kartičky na bílá pole lícem vzhůru a na červená lícem dolů. Poté počínaje prvním hráčem můžete buď pokračovat ve studiu (tzv. passovat), nebo si vzít jeden ze sloupců karet. Jakmile poslední hráč zůstane ve hře, může pokračovat ve studiu již pouze jednou (získat o kartu navíc), i kdyby všichni ostatní vzali pouze první kartu ze 3 možných.

Jakmile mají všichni karty u sebe, musí se rozhodnout, jak s nimi naloží. Buď si rozšíří své znalosti přiložením hnědé části ke svému ateliéru, nebo využijí svých schopností a štětců k namalování další části obrazu.

Klik pro zvětšení (KANAGAWA - recenze)

Na konci kola se ještě rozhoduje, zda některý z hráčů nemá nárok na diplom, který dává další schopnosti a body na konci hry. Zde máte dvě možnosti, jak použít pravidla, buď jakmile jednou odmítnete diplom nižší kvality, již se k němu nemůžete vrátit, nebo i v budoucnu můžete daný diplom získat, pokud se vám nepodařilo splnit vaše vyšší očekávání a blíží se konec hry.

Konec hry nastává tehdy, pokud již vás mistr nemá co naučit (dojdou kartičky lekcí) nebo jeden ze žáků dokončí fenomenální obraz sestávající se z 11ti karet. Následně se spočítají body a kdo jich získal nejvíc, vyhrál.

Herní materiál

Součástí hry je bambusová podložka školy s 12ti políčky pro hrací karty, počet využitých sloupců závisí na počtu hráčů (na desce je to označeno panáčky v první řadě). Dále obsahuje startovní destičky (liší se ročním obdobím a základní barvou, kterou máte k dispozici, jinak mají všichni na začátku jednu schopnost posunu a dva štětce), karty lekcí ve 4 barvách (každá barva značí téma obrazu na kartičce), figurky mistra a pomocníka, žetony diplomů, figurky štětců a žetony bouřky.

Klik pro zvětšení (KANAGAWA - recenze)

Co se týče vizuálního a materiálového zpracování, hra je velice příjemná na pohled a přiláká snad každou generaci. Štětce jsou v podobě dřevěných figurek barvy s namočeným štětcem místo jednoduchých žetonů, což dodává celé hře tématické zabarvení. Samotné obrázky na kartičkách jsou krásně namalované a když se podíváte na celkový obraz na konci hry, opravdu přitáhne váš zrak a máte ze hry dobrý pocit.

Jedinou výhradou z mého pohledu je samotná bambusová hrací deska, která je z velmi tenkých plátků bambusu a na několika místech byla i lehce naštípnutá, musí se s ní tedy zacházet poněkud opatrněji.

Celkově ovšem kvalita a líbivost jednotlivých komponent odpovídá tomu, co byste očekávali od firmy iello, která je známá vizuální kvalitou svých her.

Zhodnocení

Ačkoliv hra má velice jednoduchá pravidla a plynulý průběh, obsahuje v sobě dosti strategie. Rozhodujete se mezi tím, zda riskovat neotočenou kartu (o jejímž obsahu vám pouze zhruba napovídá její rub), nebo raději hrát na jistotu, zda překazit očividný soupeřův tah a zároveň nepokazit vlastní plány, nebo prostě jen hrát na "svém vlastním písečku" a dosáhnout většího počtu bodů kvalitnější kombinací karet u sebe.

Tedy určitě je během hry o čem přemýšlet. Z každé oblasti, ve které můžete získat diplom, navíc můžete získat za hru pouze jeden z nich. A zde se nabízí další otázky, riskovat a čekat na lepší diplom, nebo vzít ten nižší, ale mít jistotu, že alespoň nějaký získáte a soupeř vám ho nesebere?

Klik pro zvětšení (KANAGAWA - recenze)

Hra je navíc rychlá, na krabici píšou 45 minut a s tím souhlasím. Může se ovšem protáhnout, pokud hrajete s přemýšlivými lidmi, jejichž rozhodování trvá poněkud déle. Dá se tedy zahrát více partií během relativně krátké chvíle a prohry tolik nebolí.

Ve hře je určitý díl náhody, protože nikdy nevíte, jaké kartičky dané kolo budou otočeny a jedno kolo vám může zkazit plány, které jste budovali celou hru. Ovšem valnou většinu toho, co děláte, můžete aktivně ovlivňovat a tudíž míra náhody je minimální v celkovém vlivu na výsledek partie. Dle mého je ideální hrát ve 3 hráčích, kdy hra nabízí největší míru strategie, protože je od začátku kola 1 ze 3 karet lícem dolů (hráči víc riskují, že nedostanou přesně to, co potřebují). Ve dvou můžete více hledět na plány soupeře a hrát taktičtěji.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Klik pro zvětšení (KANAGAWA - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Kanagawa je příjemná rodinná strategie, u které se příjemně pobaví jak ti nejmladší (10+) kvůli krásnému vizuálnímu zpracování, tak starší, kteří mají rádi svižnou strategickou hru. Po několika hraních určitě neomrzí a na další hru má opět co nabídnout.

CGwillWin