recenze
Through the Woods

Through the Woods - recenze
Through the Woods - recenze
19:06, 05.09.2018

Dnešná sila internetu v zmysle splnenia si snov tam, kde by to ešte pred pár rokmi každý považoval za nemožné, dáva priestor vzniknúť rôznym hrám z rôzne pestrých žánrov. Tento dozaista príjemný osud stretol pred viac ako dvoma rokmi zopár nórskych vysokoškolákov, ktorých nápad na vytvorenie temnej adventúrky s názvom Through the Woods zožal slušnú pozornosť a cez Kickstarter nakoniec vybral viac ako štyridsaťtisíc dolárov. Tento záujem mladým vývojárom podstrčil aj podporu nórskych nadácií a výsledkom bolo skoré vydanie, toho času ešte v akejsi exkluzívnej forme, na stolné počítače. Dnes už však spomínaná exkluzivita neplatí a výlet do tajomných lesov opradených folklórom a šťavnatou mytológiou sa nám konečne ponúka aj cez konzole.

Nápad na vznik hry samotnej sa zrodil v hlavách mladých študentov ešte počas vysedávania v školských laviciach.

Klik pro zvětšení (Through the Woods - recenze)

Through the Woods nie je vzásade nejaký čistokrvný horor, aj keď sa to tak možno pri opise príbehu celé tvári. Predstavte si, o to viac ak ste sami rodičia, že sa jedného dňa rozhodnete zobrať svojho potomka (v tomto prípade mužského pohlavia) na oddych do horskej chaty v oblasti severného Nórska. Potomok sa najprv raduje a s dušou mladého rebela nepočúva rady dospelej matky, avšak než ho stihnete poučiť o akýchkoľvek rizikách prechádzok k mólu s mrazivou vodou v jazere, váš syn je unesený priamo pred vami. Tu sa začína trojhodinová pátracia akcia pod taktovkou TPS kamery, ktorá síce na prvý pohľad dáva dojem slušnej atmosféry, avšak nie všetko, čo vidíte na obrázkoch, je nakoniec tak lákavé aj v skutočnosti.

Kto by chcel stretnúť pravého trolla?

Klik pro zvětšení (Through the Woods - recenze)

Škandinávia ponúkla autorom množstvo zaujímavých nápadov, ako samotnú matku hľadajúcu svojho syna vystrašiť. Počas rýchleho behania hore dole po lesoch, skalistých horách či jaskyniach (to všetko na opustenom ostrove) tak narazíte na rôzne obludy, z ktorých rozhodne nevypadne žiadna rada ohľadom toho, kam sa unesený vlastne podel. Naopak budú usilovať o váš život, a tak sa nám z temnej adventúry razom vyliahne akási snaha o prežitie štýlom zakrádania sa pomedzi staré duby. Vo výsledku to však celé funguje na báze pokus omyl, kedy sa po vašej smrti jednoducho prenesiete na posledný uložený bod a následne idete vpred inou cestou. Práve tento aspekt hrateľnosti však funguje len za prijatia určitých kompromisov a mne osobne skôr prekážal, než naopak. Je však namieste, ak vývojárov budem chváliť minimálne v zmysle gradácie atmosféry pomocou súhry zvukov a úrovne grafiky okolia, či samotných príšeriek.

Staré nórske povesti a rozprávky dali možnosť oživiť rôzne magické bytosti a tak neostane len u rande s trollom.

Klik pro zvětšení (Through the Woods - recenze)

Určite ste už pochopili, že hlavná aktérka nemá žiadnu možnosť sa pred nebezpečenstvom brániť. V ruke drieme len baterku (aj tá nie vždy slúži ako má) a ak zbadá nebezpečenstvo, jedinou reakciou je útek. V zásade je to určite správne, keďže si neviem predstaviť, ako by utrpela atmosféra po tom, ako by maminka zobrala do rúk krompáč a začala sekať trolla do zadku. Každopádne, komu vyložene vadí skrývanie sa a utekanie, radšej nech od Through the Woods dá ruky preč. To všetko, čo ostáva, je teda príbeh a jeho pozadie. Tu musím zase kvitovať um vývojárov, keďže formou jednoduchých textových zápiskov dokázali načrtnúť psychologický konflikt medzi zúfalou matkou a násilne uneseným synom. Hráč má tak skutočne motiváciu ísť ďalej aj cez frustrujúce akčné momenty a to je vo výsledku dobre.

Technická stránka doznala oproti pôvodnej verzii značné úpravy, avšak stále sa tu nemôžeme rozprávať o dokonalom produkte.

Port na konzole evidentne nevznikol len ako číra snaha zarobiť bez pridanej hodnoty. Vývojári si sadli a pokúsili sa opraviť problémy z čias, kedy hra vyšla, avšak tak úplne sa im to zase nepodarilo. Snímkovanie je našťastie na tom podstatne lepšie, avšak pohyb po okolí sa aj naďalej stáva v niekoľkých prípadoch dosť problematickým, zvlášť v zmysle zasekávania sa o rôzne neviditeľné predmety, či nemožnosť odhadnúť kam ešte môžem ísť než narazím na stenu. Cez toto všetko sa však dá Through the Woods nazvať zaujímavým dielom, ktoré sa snaží využiť potenciál folklóru severských krajín a do istého stupňa sa mu to aj darí. Nejde tu o horor v pravom slova zmysle, ale skôr o tajomnú prechádzku ostrovom s mŕtvou kultúrou, ktorá je schopná prezentovať originálnu atmosféru s jemným mrazením vzadu na krku.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 1CPublishing

Klik pro zvětšení (Through the Woods - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

DOBRÉ
63%
CZECHGAMER
Mrazivá atmosféra pod útlakom nedotiahnutej hrateľnolsti

CGwillWin