recenze
Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze
Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze
10:56, 14.05.2018

Kdo by neznal Total War. Legendární herní sérii, do které se nadchla obrovská spousta hráčů. Rocková hvězda mezi strategiemi. A když je něco hitem, není divu, že lidé chtějí víc. A tak se rok co rok setkáváme buď s novým dílem série, nebo alespoň rozšiřujícím datadiskem. Bývá zvykem, že první díly zůstávají většinou nejlepší a ty novější jsou už nabobtnalá monstra, která s původní hrou mají společný jen titul. Podařilo se letos studiu Creative Assembly udělat nový originální díl série, nebo jen další v řadě?

Vítejte v Británii

Jak jste již asi z názvu vyvodili, tento díl série nás zavede na britské ostrovy. S Británií jsme již v sérii Total Waru měli párkrát tu čest (jako frakcí), ale zde je to hlavní válečná oblast. Zasvětím vás do situace: Vikingové se pomstili Britům, za smrt jejich hrdiny a pustošili dlouho jejich zemi, dokud je britská převaha nezahnala pryč. Následky byly ale katastrofální. Celá Británie se rozpadla. Alfred z Wessexu se ale rozhodl, že Británii sjednotí opět pod jedním praporem a nastolí pořádek. Ale nejen on má o tuto zemi zájem…

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Sekerou proti meči

Výběr uchazečů o britskou korunu je poměrně pestrý. Wessex, velká vikingská armáda, Velšská království, Galové a vikingští námořní králové. Každá z těchto frakcí má unikátního krále, schopnosti, počáteční území, ekonomiku a do jisté míry i cíl hry. Ten sice zůstává v podstatě stejný (podmanit si Británii), ale způsobů jak tohoto ambiciózního úkolu můžete dosáhnout, je více. Hra vám nabídne obrovskou škálu způsobů, jak ji chcete hrát. A ano, lze to i diplomatikou cestou, prostřednictvím dlouhého vyjednávání a tajných a lstivých intrik. Samozřejmě, každá frakce se hraje trochu jinak. Například takoví Vikingové. To je brutální síla a musíte využívat jejich silných jednotek ze sekyrami a jejich obávané pověsti, před níž bude mnoho králů smekat. Naopak třeba Velšané mají výhodu v jejich ušlechtilé dipolmacii, která může mnohdy obrátit zdánlivě hrozivou situaci ve váš prospěch.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Někde se začít musí

Pro méně zkušené dobyvatele, bude začátek hry poněkud oříškem. Některé frakce sice mají snažší start, což je ale kompenzováno v dlouhodobém hledisku menším počtem spojenců, slabšími jednotkami v armádě apod. Není úplně nejlepší strategií, vzít si hned vaše vojsko a táhnout s ním k sousedům. Ze začátku si musíte dobře promyslet vaši herní taktiku. Zda zvolíte agresivní přístup, chytré polotikaření, či budete praktikovat politiku appeasementu. Tomu všemu přispívá fakt, že hra je rozdělená na tahy. Tah může trvat neomezeně dlouho a během něj si můžete dělat, co se vám zlíbí. Ale např. vaše armáda, má jen omezenou vzdálenost, po níž se může pohybovat. Také musíte myslet na váš lid. Ten by přeci nebyl spokojený s králem, který jen investuje do armády, staví uhelné doly, sám bohatne, ale své občany úplně zanedbává. V pokroku hry pak bude občanská válka poměrně běžným jevem. Co se týče ekonomiky, hra vás nechá opět si zvolit. Můžete drancovat obchodní stezky, uzavírat dohody, či zvyšovat daně. Ve městech si můžete stavět budovy nejrůznějších typů - od kostelů, uklidňujíce lid až po smrtonosné arény.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Pero je silnější než meč

Výborným bonusem několika frakcí jsou již předem domluvené vojenské smlouvy a tzv. vazalská království. To jsou vaši největší spojenci, na které se můžete v 99% spolehnout. Vytvořit si ale takové spojenectví může být např. pro takové Vikingy trochu problém. Proto můžete nabídnout například peněžité dary, vojenskou podporu, nebo třeba šikovně provdat vlastní dceru. Diplomacie, hraje ve hře obrovskou roli a mnohdy je důležitější než samostatné dobývání území. V podstatě tak hrajete vlastní politickou hru. Vaše politiky si musíte vylepšovat, aby jejich diplomatické schopnosti byly co nejlepší. Zvlášť důvěra lidu je důležitá. Někdy se vám stane, že se budete snažit usmířit vaše nepřátele, či dokonce se s nimi i vojensky spojit. Navíc, když momentálně nejste na tahu, tak počítač vytváří spoustu zajímavých situací a zápletek, do kterých se můžete zapojit. Ne vždy se ale vyplatí se do všeho montovat. I ten nejlepší přítel, vás může kdykoliv zradit

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Nepřítel před branami

Bývá pravidlem, že vstup na cizí území znamená jediné. Válku. Cizí vojska, sice občas projdou přes vaše území, aby si něco vyřídili s vašimi sousedy, ale pozor na jejich úmysly. Takové nečekané napadení, může být trochu problém. Proto musíte být vždy dobře připraveni. To zařídíte např. verbováním nových jednotek do armády, či výzkumem různých obranných systémů. Pomocí výzkumu si odemykáte nové jednotky, budovy, nebo třeba lepší zbroj. Armádu není vždy lehké mobilizovat a proto, si do každé vaší provincie vytvořte alespoň menší oddíl. Vaši hlavní armádu mějte vždy tam kde je jí opravdu potřeba, tzn. netahejte ji do malých bitev, se kterými jsou si schopné poradit vaše menší oddíly.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Hrrrr na ně!

První strategický systém máme za sebou. Teď ten ještě strategičtější - bitvy. Bitvy mají celý svůj systém a ten dělá ze serie Total War to čím je. Epickým bitevním polem, na němž se projeví vaše válečnické umění. Bitvy můžeme zařadit do tří základních typů. Střet, obléhání, střet na moři. Při všech typech si ale vybíráte postavení svých jednotek - armáda přece musí mít nějakou formaci (vzpomeňte si jak dopadl Ludvík u Moháče). Navíc si také můžete ještě před bitvou počkat na příznivější podmínky, co se počasí týče. No a pak už to jen frčí. Celou armádu máte pod svou kontrolou, vyberete si jednotku, na kterou zaútočíte, jezdectvo si necháte v záloze pro případ že by vám nepřátelé utíkali, lučištníky skryjete do lesa a hurá masakrovat nepřítele. Obléhání vypadá trochu jinak. Nejprve se musíte dostat přes hradby města, pak zlikvidovat střelecké věže a postupně město obsadit. Z pozice obránce je to přirozeně mírně příjemnější. A bitvy na lodích jsou kapitolou sami pro sebe a vyžadují zcela jinou strategii, než střety na souši. Musíte si správně načasovat útok a dostat se na nepřátelskou flotilu, své střelce vybavit zapálenými šípy a zasypat nepřátele pod hromadou ohnivých hrotů. Navíc, ne každá frakce se už někdy plavila a není nic horšího, než když vás zasáhne mořská nemoc a shodí všechny vaše statistiky na polovinu. V bitvách si také musíte kontrolovat morálku vojáků, byla by to hanba, kdyby utíkali před nepřítelem.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

S kamarády to jde taky

Co je lepšího než dobývat svět? Dobývat ho s přáteli. Multiplayer tak samozřejmě nechybí. Navíc kvůli dobré cenové dostupnosti, tak nebude problém pár kamarádů na Total War přesvědčit. A není třeba hrát hned celou hru. Zahrát si třeba můžete jen jednu bitvu jak proti živým lidem tak i proti počítači. A zlatým hřebem jsou módy, které už sérii doprovází odjakživa. Díky kreativním tvůrcům módů by nám tak hra nabízí další porci zábavy. A že si jí užijeme spoustu.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Rozjedete to

Co se týče technické stránky hry, tak nemám moc co vytknout. Bugy a lagy ve hře nenajdete. Systémové požadavky nejsou nijak přehnané a tak i bitvy s tisíci vojáky by měla většina dnešních počítačů v pořádku zvládnout. Jedinou technickou závadou je sem tam podivné chováni AI, nad kterým zůstává rozum stát. Není to ale nic co by nějak výrazně rušilo, či jinak ovlivňovalo hru. Obrovským kladem je zde také skvělý soundtrack, zapadající do děje. Obsazovat nepřátelská území je přeci jen snazší, když vám do uší hrají bubny a píšťaly. Hra je kompletně přeložena do češtiny, takže o zábavu nepřijdou ani neangličtináři.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Totální pecka

Ano, vývojáři nás nezklamali. Nabízí nám plnohodnotný díl série, obsahující nové funkce, ale zase neodbíhá úplně od tématu. Hra je sice zasazená opět do západní Evropy, ale provedení hry je natolik dobré, že to vůbec nic nevadí. Thrones of Brittania si zamilují jak hráči co už s Total War mají nějaké zkušenosti a v sérii se vyznají, tak i ti co mají rádi strategie a s touhle sérií se dosud nesetkaly. Pokud jste alespoň maličko fanoušci strategických her, milujete středověké rubanice nebo ve Vás dřímá skrytý vojevůdce a dobyvatel, nemáte nad čím váhat. Vaše hra o trůny právě začíná.

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Recenzovaná verze: PC

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

Ceny hry Total War Saga: Thrones of Britania srovnáte na Zboží.cz.Klik pro zvětšení (Total War Saga: Thrones of Britannia - recenze )

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
95%
CZECHGAMER
Total War je zpět a v plné síle. Téměř dokonalá válečnická strategie.


CGwillWin