recenze
Forgotton Anne

Forgotton Anne - recenze
Forgotton Anne - recenze
13:00, 11.05.2018

Hranica medzi definitívnym preklenutím odlišnosti videohier a reality ako takej síce ešte nie je tak blízko ako by si môžno väčšina myslela, avšak minimálne v segmente anime hier môžeme pokojne hlásiť status dokončenia. Nedávno vydaný AAA projekt Ni no Kuni II je ostatne dôkazom mojich slov, avšak v tomto konkrétnom prípade išlo o hru s rozpočtom väčším než má somálsky štátny podnik na pračky, čiže to nemôžeme označiť za nejaký štandardný fakt. Máme tu však stále bohatú nezávislú scénu a v nej sa rok čo rok premelú stovky ba až tisíce potencionálnych hitov, z ktorých nejeden sa skúša priblížiť, minimálne po technickej stránke, nejakej tej rozprávke a filmu. Dnes konkrétne naša ruka vyberá z vreca s nápisom Square Enix Collective (z neho už sme dávnejšie lovili titul Black The Fall) a na svetlo sveta ťaháme výpravnou stránkou očarujúce dobrodružstvo Forgotton Anne.

Najkrajšia indie hra, zvlášť ak si potrpíte na klasickú anime z krajiny vychádzajúceho slnka.

Klik pro zvětšení (Forgotton Anne - recenze)

Nebudem tu v úvode chodiť po špičkách okolo horúcej kaše. Práve Forgotton Anne musím označiť za najdokonalejšiu anime videohru, kde sa vám často bude stávať, že neviete, či na obrazovkách práve beží seriál alebo ste už v hre a môžete pokračovať. Od prvej sekundy som sa nemohol vynadívať na ten krásne spojený pomer medzi ručne kreslenou grafikou a klasickou 2D interakciou. Po technickej stránke je teda Forgotton Anne výstavnou vitrínou s tak nalešteným sklom, že ak by naň zasvietilo slnko, tak zhoria záclony v byte cez ulicu! Behom necelých piatich hodín testovania, ktoré si hráč môže navýšiť alternatívnym koncom bez nutnosti prejsť hrou úplne od začiatku, som nezaznamenal ani jeden jediný výkyv a všetko bežalo ako švajčiarske hodinky. Veľký palec hore vývojárom z malého štúdia Throughline Games, ktorým patrí môj obdiv za to, čo dokázali vyprodukovať s minimálnym rozpočtom. Môj doterajší opis hry však spadá len do kategórie grafiky a jej chodu, čo však samotný príbeh a hrateľnosť?

Kam sa stratila tá prekliata ponožka?!

Klik pro zvětšení (Forgotton Anne - recenze)

Určite sa to už stalo aj vám. Skoro ráno zazvoní budík s takou intenzitou, že posteľ u susedov sa vyberie na výlet do kuchyne aj s pasažiermi. Cez zalepené oči a uši sa pokúšate vyškriabať na nohy, a zatiaľ čo jednou rukou šmátrate po ponožkách, druhou si už v duchu nalievate čerstvú šálku kávy. Na vaše prekvapenie sa vám však nedarí nájsť kondóm na obe nohy a opäť prichádza to filozofické zamyslenie nad faktom; kam do pekla sa zase prepadla tá ponožka? Odpoveď na túto večnú dilemu má práve projekt Forgotton Anne, ktorého hlavná dejová linka sa točí okolo druhej dimenzie mimo našu realitu. Tam totižto končia všetky stratené predmety zo Zeme a to vrátane ľudí, ktorí záhadne a bez stopy zmizli. Aby to však malo aj nejaký ten poetický kontext, tak v spomínanej, nazvyme to opačnej, realite sa všetky stratené predmety (ponožka, rádio, zbraň, ľadvina, kameň, šál, minister obrany, posledný singel Petra Stašáka) menia na žijúce bytosti a nielen že rozprávajú, oni majú navyše vlastnú dušu a teda potreby.

Tu sa nebojuje, tu sa premýšľa.

Klik pro zvětšení (Forgotton Anne - recenze)

Svet za oponou, a teda hlavná scéna hry Forgotton Anne, je rozdelený na dve spoločenstvá. Jedna, tá väčšia, sa snaží koexistovať v novom prostredí, z ktorého reálne nepochádza a tá druhá rebeluje voči ich názorom a nastoleným zákonom. Nad týmto faktom potom bdie obrovská energia, ktorú ovláda len pár jedincov schopných pomocou nej pomáhať ale aj ubližovať. Hlavná hrdinka nášho príbehu sa logicky volá Anne a po boku svojho mentora stojí na strane práva. Je to v podstate zástupkyňa najvyšších policajných zložiek, ktorá môže rozhodovať o živote a smrti. Jedného krásneho rána je jej sen o návrate späť do sveta ľudí ohrozený teroristickým činom a práve v tomto bode sa začne odvíjať jej, zároveň aj vaše, spoločné putovanie za skrytou pravdou a veľkým rozhodnutím. Aj keď sa to tu snažím opisovať možno až prehnane veľkolepo, samotný scenár nepatrí kvalitou do rovnakej ligy ako technické prevedenie. Má však v sebe pár momentov, kedy sa skutočne môžete zamyslieť aj nad svojím vlastným životom a možno si tak uvedomíte, ako je dôležité vážiť si priateľov a rodiny.

Hádanky sú nanešťastie z tej slabšej kategórie.

Klik pro zvětšení (Forgotton Anne - recenze)

Aj keď to tak možno z obrázkov nevyznieva, tak Forgotton Anne je plošinovka bez akčných momentov (ak nerátame nejaké to skákanie pod časovým presom), ktorú by ste teoreticky mohli prebehnúť za hodinku. Jej vrstvenie prekážok je však dostatočne husté a aj keď samotné puzzle momenty nenesú znaky veľkého stupňa obtiažnosti, dokážu na čas zaujať a v pár prípadoch možno niekoho aj potrápiť. Ich vyriešenie stojí na používaní spomínanej energie, ktorá je hybnou silou opačného sveta, a akú práve Anne môže používať pomocou špeciálnej rukavice. Osobne som sa neskutočne bavil grafikou, krásnym výzorom väčšiny scenérií a v neposlednej rade aj profesionálne zvládnutým dabingom u väčšiny postáv. Príbeh sa odvíjal tak, aby ste túžili vedieť ako to vlastne celé dopadne a keďže koncept je postavený na rozhodnutiach, samotný koniec do istej miery môžete ovplyvniť aj sami. Zopakujem teda to, čo už bolo napísané. Pokiaľ milujete anime a vždy ste túžili si skúsiť nejakú hru, ktorá by sa naplno s týmto druhom umenia stotožnila, tak práve táto menšia indie zábava vám naplno sadne a užijete si ju. Po stránke hrateľnosti je to síce z kategórie priemeru, avšak všetko ostatné nesie znaky pozitívnych atribútov a za sumu necelých dvadsať eur sa vám dostane adekvátnej kvality.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ThroughLine Games

Klik pro zvětšení (Forgotton Anne - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Forgotton Anne - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Krásne, pútavé a jedinečné!

CGwillWin