hw
recenze
AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus

AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze
AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze
22:45, 20.04.2018

Sdílení záběrů z hraní je obrovské téma posledních let. Ať už je to Youtube, které má rozjetý business a spíše novým tvůrcům hází klacky pod nohy, nebo v posledních letech hlavně rostoucí streaming na Twitchi nebo nově Microsoftím Mixeru a vlastně i Youtube. Zatímco základní streamování jde udělat přímo z PC, na kterém hrajete (nebo to umí přímo PS4/XONE), tak na trošku větší hrátky s overlay či facecam nebo také nahrávání z Nintenda Switch je třeba trochu toho hardware v podobě capture karty. A právě jedna z takových nám přistála v redakci na test.

Klik pro zvětšení (AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze)

Je jím AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus (LGP2Plus). Ano, jméno nepatří k úplně elegantním, ale to je detail. Jedná se o externí capture kartu, která lze použít k PC nebo notebooku, ale také umí nahrávat na kartu bez použití počítače. K napájení stačí jakýkoliv microUSB kabel. Karta dokáže nahrávat 1080p v 60 snímcích za vteřinu. Co je nejdůležitější, že karta propustí 4K signál, tudíž se nemusím připravit o výhodu mé 4K televize. Bohužel HDR nezvládne, protože HDR je podmiňováno HDCP2.2, což je ochrana práv a tu obejít nemůže.

Klik pro zvětšení (AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze)

Samotné balení je velice pěkně provedené a působí prémiovým dojmem. Obsahuje stručný quick manuál, samotnou capture kartu, která má celkem neobvyklý tvar v podobě trojúhelníkového profilu. Dále je zde micro-USB kabel, jeden HDMI kabel a jack M-M kabel. A to je vlastně vše, co potřebujete ke startu. Na samotném zařízení najdeme na zadní straně dvě HDMI - vstup a výstup. Vedle je napájecí/přenosový micro-USB konektor a také slot na MicroSD kartu k nahrávání bez počítače. Na přední straně najdeme jeden jack konektor pro mikrofon a jeden pro sluchátka. Co potěší, je, že pokud máte sluchátka s jedním konektorem, tak sluchátkový konektor s nimi umí pracovat - mikrofon funguje a není třeba kupovat rozdvojku. Vedle najdeme ovládání hlasitosti mikrofonu (pro nahrávání bez PC). Přepínač módů - standardní mód, nahrávací mód bez PC a storage mód. Ten třetí mód udělá ze zařízení a vložené karty USB mass storage, ale běží pouze na USB 2.0, takže použití je dosti pochybné. A hlavní osvětlené logo slouží také jako tlačítko ke spuštění nahrávání v druhém módu.

Klik pro zvětšení (AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze)

Zapojit vše dohromady je opravdu snadná záležitost. HDMI kabel z konzole/PC zapojíte do vstupu. Výstup zapojíte do TV/monitoru. USB kabelem do počítače, v mém případě notebooku. AVerMedia má vlastní software pro PC v podobě RECentral ve verzi 4. Já pro své hlavní testování sáhl po něčem, co znám - tím je OBS (ve verzi pro Mac OS X). Zajímalo mě, jak vše půjde dohromady. K mému překvapení po zapojení do USB a nastartování OBS jsem ihned přidal vrstvu se vstupem z LGP2Plus a vše bylo připraveno. Pár dodatečných nastavení a nějaký ten overlay s logem CzechGameru a šlo streamovat.

Klik pro zvětšení (AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze)

Co se týče výkonu, tak můj setup fungoval až překvapivě dobře. Výhodou je, že karta samotná už video posílá v 1080p60, protože 4K by má Core i5 rozhodně nezvládla přepočítávat za běhu. Tady jsem měl s použitím Apple HW encoderu při streamování ve 4000Kbps (více můj internet nezvládne stabilně) vytíženost procesoru na 30% i s použitím webkamery a pár dalších overlays (alerty, chat...). To samé platilo pro druhý notebook s dvoujádrovým Core i7 (Gen.4) a Windows 8, zde při použití HW encoderu také běželo vše stabilně s vytížením 30%. RECentral jsem zkoušel letmo. Jedná se o celkem přehledný software s podporou vrstev. Nahrávání na kartu je také velice snadná záležitost. Prostě jenom zapojíte LGP2Plus mezi konzoli a TV, najdete volný USB port k napájení, stisknete tlačítko a nahráváte.

Ve výsledku tedy jediná "složitost" při testování byla jak docílit chatu v party PS4, aby mě spoluhráči slyšeli a zároveň můj hlas šel do streamu. Jelikož PS4 neumí váš vlastní hlas posílat na výstup do TV, musel jsem použít základní monoheadset přibalený k PS4 zapojený do DualShocku ke komunikaci v party pouze jako mikrofon. Hlavní sluchátka s mikrofonem byly připojené do capture karty a z nich šel můj hlas do streamu. Samozřejmě pokud to se streamingem nebo komentováním myslíte vážně, toto odpadne se zakoupením kvalitního USB mikrofonu k počítači.

Watch Far Cry 5 - pre-launch stream - CzechGamer.com from lennyKravic on www.twitch.tv

Oceňuji, že pokud nestřídáte konzole každý den, lze mít kartu zapojenou v obýváku (v mém případě) celkem nerušivě. Všechny kabely schované za TV a krabička sedící vedle konzole. Má to však jeden háček - napájení je z USB. Pokud odpojíte notebook, zařízení se vypne, takže musíte kabel strčit do jiného napájení, abyste mohli pokračovat v běžném hraní (bez napájení neprostoupí obraz zařízením). Není to zase takový problém (u TV mám stále volný nějaký USB port), ale ještě jedno napájení by bylo o něco víc pohodlnější. Stále tedy asi největším problémem tohoto zařízení je použití USB 2.0, což mi v roce 2018 (resp. 2017 kdy bylo uvedeno na trh) přijde šílené. Díky tomu je obraz na monitoru vždy o něco zpožděný a přenosové rychlosti ke stahování dat z karty jsou nepoužitelné. Podpora USB-C 3.1 by měla být samozřejmostí.

AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus je skvělé zařízení, které nemá mnoho konkurentů. A to zejména z hlediska podpory 4K. Jeho největší předností je určitě přenosnost. Spousta capture karet je interních do stolního PC, což je omezující. Sbalit notebook, kartu, pár kabelů do batohu a skočit ke kamarádovi nahrát společně match ve Fifě včetně facecam nemůže být už snadnější. Samozřejmě novináři či influenceři to samé ocení v případě gameplay eventů, kde je povolené nahrávat záznam ze hry. Pro začátečníky postačí software RECentral 4 přímo od AVerMedia, který umí i některé pokročilejší efekty (odstranění pozadí atd.). Ostatní mohou sáhnout po OBS ci XSplit a dostanou neomezený nástroj k budování svého streamingu či komentování.

Chcete naskočit do "pro" streamer vlaku? Live Gamer Portable 2 Plus je ideální zařízení, které vám dá dostatek prostředků jak posunout vaše streamy o level výše.

Za poskytnutí zařízení na recenzi děkujeme společnosti PlayZone.cz

Klik pro zvětšení (AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus - recenze)


CGwillWin