hw
recenze
Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice

Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice
Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice
00:30, 05.05.2018

Dnes je úplne bežné tvrdiť, že vyhovieť priemernému spotrebiteľovi v oblasti elektroniky vyžaduje jednak pevné nervy a zároveň miliardové investície do výskumov nových technológií. Našťastie pre nás majú proklamované spoločnosti často oboje v hojnom počte, a tak napríklad taký výber ideálnej prenosnej klávesnice sa z bežného scenára: "idem a kúpim" mení na dobrodružstvo v štýle prenosu čarovného prsteňa z bodu A (predstava o dokonalosti) do bodu B (platím u pokladne). Osobne som sa len nedávno rozhodol, čerstvo po kúpe nového telefónu, že by bolo vhodné preveriť celkovú situáciu na scéne s prenosnými klávesnicami a tak aj v mene toho, čo sami potrebujete, len o tom ešte neviete, som sa podujal na masový test viacerých klávesníc od spoločnosti Logitech. Musím povedať hneď takto úvodom, že to bola poriadna jazda.

Nebudem teraz menovať, avšak poznám osobne človeka, čo si radšej zoberie do ruksaku obrovitánsky objemnú G613 a pripojí ju k telefónu, než by si radšej zobral celý notebook.

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

Začnem pekne od najväčšieho obra, ktorý samozrejme vyvolá veľa logických otázok ako; prečo by si niekto pre boha živého tlačil do batohu hernú klávesnicu? G613 som si však vybral na tento hromadný test skôr z akejsi recesie, aby bolo možné krásne demonštrovať samotný pomer voči reálnym mobilným perifériám a zároveň, aby som uspokojil aj pol percenta hipsterov žijúcich medzi nami. Logitech G613 je totižto kus poctivej práce, zvlášť ak patríte k milovníkom mechanických klávesníc, ktoré by vás boli schopné vrátiť do čias klasických písacích strojov. Tento obor vo svojom segmente sa jednoducho dokáže spárovať ako s telefónom tak aj s tabletom, a pomocou bluetooth technológie si tak môžete vynútiť pohľady všetkých naokolo, keď pekne začnete písať milostný dopis na autobusovej zástavke pomocou klávesnice veľkej ako doska na policu. Logicky ide primárne o prístroj určený na hranie vo vyšších kruhoch (Romer-G spínače kláves a dlhá životnosť batérie to len podtrhávajú), ale v prípade, že si naozaj potrpíte na jedinečnosť v každom ohľade, mohli by ste počas prestávok medzi hraním Fortnite skúsiť napísať aj nejaký ten článok o svojej výnimočnosti a ešte to podtrhnúť štýlovou fotkou na sociálne siete.

Najmenším príspevkom v tomto teste bola naopak tenká Keys-To-Go.

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

Po malom výstrelku s príchuťou vtipu sa poďme konečne a seriózne pozrieť na ideálneho zástupcu v kategórii prenosných klávesníc. Logitech ponúka v tomto smere produkt Keys-To-Go (nenachádza sa medzi foto dokumentáciou v tomto článku), ktorý môžeme označiť za najmenšiu a najtenšiu variantu klávesnice, akú si môžete ku svojmu telefónu a tabletu (iOS aj Android) zadovážiť. Prepojenie sa deje štandardne cez bluetooth a po stránke materiálu ide o takzvaný FabricSkin, čo je odolný povrch podobný plátnu. To dokáže odolať ako vniknutiu menších čiastočiek prachu, tak dokonca aj samotnej vody, čiže produkt ako taký, minimálne na papieri, spĺňa predpoklady na to, aby ste si ho zobrali aj do prašného exteriéru a prípadne pokojne zmokli. Osobne som ho síce nestrkal pod prúd vody, avšak minimálne po stránke komfortu som ho podrobil náročnému textu počas písania niekoľkých recenzií po sebe. Veľkosť tejto klávesnice vás núti mať ruky čo najbližšie k sebe, avšak dôležitejšie je samotné rozloženie kláves, na ktoré som si nemusel nejako zásadne zvykať. Keys-To-Go je tak tichá ako je ľahká a prenosná, čo je najlepšia reklama na jej kvalitu a myslím, že ste z textu pochopili, že ide o horúceho kandidáta na prvenstvo v tomto teste.

V kategórii najviac štýlových krások vyhráva jednoznačne K380!

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

Modrá je dobrá. A v prípade K380 sa navyše dá hovoriť o dizajnom nádhernej kráske, ktorú budete chcieť chytiť za ruku. Ak vám náhodou utečie, tak ostanete v spojení cez bluetooth až na desať metrov a to hneď v niekoľkých zväzkoch (túto klávesnicu môžete spárovať až s troma zariadeniami naraz), keďže podpora zahŕňa nielen telefóny a tablety, ale aj PC, Mac a chytré televízory. U všetkých doteraz spomenutých klávesníc je riešenie energie smerované na AAA batérie (u G613 samozrejme aj káblom) a práve K380 zaručuje podľa popisu vôbec najdlhšiu výdrž a to až celé dva roky. Moje pozitívne argumenty určite len tak neskončia a nebol to len dizajn a celková skladnosť, ktorá vo mne túto klávesnicu povýšila na priebežné prvé miesto. Aj keď K380 môžeme radiť do sféry menších prístrojov, počas skúšania, čo všetko dokáže pod mojimi hravými prstami, som rovnako ako u Keys-To-Go nepociťoval nejaké zásadné nedostatky, avšak všetko logicky záleží od vašej zručnosti a chuti si prípadne nastaviť pár klávesových skratiek pre rýchlejšie tvorenie interaktívneho textu.

Rozmermi podobná ako K380, avšak materiálmi jemne odlišná, tak to je Logitech Illuminated Tastatur K810.

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

K810 je ďalší pán na holenie a tento má oproti svojej rodinnej konkurencii jednu veľkú výhodu. Disponuje totižto nádherným podsvietením hnaným cez laserom vyrezané znaky kláves. Tento aspekt zabezpečuje krásne rozoznávanie všetkých písmen a znakov aj vo veľkej tme a pri písaní sa tak nemusíte nijako obmedzovať, nech už sa nachádzate v akomkoľvek zle osvetlenom prostredí. Stačí sa len prstom priblížiť nad klávesnicu a tá už reaguje rozsvietením vďaka pohybovému senzoru, čo je úplne úžasná vec a musím ju tak vyzdvihnúť. Mimo toho platí všetko čo u K380 len s jemným rozdielom v kvalite materiálov. Striktný a tuhý plast tu Logitech okorenil leštením hliníkom, čo vo výsledku dáva oveľa luxusnejší pocit z používania, než u spomínaných bratov a sestier vyššie. Apropo písanie samotné. Ani tu ma nenapadá žiadna veľká negatívna skúsenosť, aký by prípadne mohla niekoho odradiť od záujmu o K810. Ide rovnako o rozumnú voľbu vo svete prenosných "písmeniek", ktorá sa vám krásne zasunie ako do vrecka, tak i do štýlového batohu. S jej kúpou neurobíte žiadnu chybu.

K480 je oveľa väčšia než je štandard u prenosných klávesníc, avšak tento nedostatok sa snaží vynahradiť dizajnom a funkčným žľabom.

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

Práve K480 je akýsi kompromis medzi vyššie vymenovanými produktmi. Rozmery má pomaly raz také než K810 a K380, avšak funkcie ostávajú identické. Navyše však ponúka takzvaný žľab na zastrčenie mobilných zariadení, ako telefón a tablet (veľkosť až 11 palcov), čím sa od konkurencie odlišuje nutnosťou pripájať prídavné stojany (tie sú z väčšej časti vždy súčasťou balení produktu). Na prvý pohľad si navyše určite okamžite všimnete akéhosi retro spínaču na prepínanie medzi troma zariadeniami, ktoré môžete k tejto klávesnici priviazať cez bluetooth. Podpora je široká, a to vrátane PC, Mac, telefónov, tabletov a TV. Skladnosť je už v tomto prípade samozrejme horšia a ťažko si K480 strčíte do zadného vrecka nohavíc. Stredne veľký ruksak však nebude mať problém pojať ako túto klávesnicu, tak aj väčší notebook. Pohon je striktne riešený cez batérie, čím sa Logitech samozrejme nijako nevymyká svojim zavedeným trendom. Táto klávesnica vám musí jednoducho padnúť do oka a verím, že sa svojím dizajnom dokáže postarať o zisk nejedného srdiečka.

Na samotný záver som si nechal opäť menšieho medvedíka, minimálne čo do rozmerov.

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

Tak, ako sme začali, to aj ukončíme. K780 síce rozmermi nespadá do rovnakej kategórie ako G613, ale kope za rovnaký team a to klávesníc primárne určených na používanie na pracovnom stole. Produkt umožňuje už klasicky spárovať tri zariadenia naraz (iOS, Android, PC a Mac) a ponúka efektne prevedený žľab na zasunutie jedného z menovaných zariadení. Klávesnica je schopná rozpoznať druh práve používaného zariadenia, čím sa stáva vhodným adeptom pre konzumentov, ktorý neradi neustále niečo nastavujú. Logitech si tu nechalo patentovať takzvaný PerfectStroke systém kláves, čím sa produkt pýši tichým chodom aj pri intenzívnom používaní, čo docenia hlavne oteckovia krátko nato, čo dajú spinkať svoje ratolesti. Osobne som si práve od tejto klávesnice veľa sľuboval, keďže jej rozmery sa dajú s kompromisom zlúčiť aj s notebookom a následne strčiť do väčšieho batohu, avšak kompletne som sa sklamal v dizajne. Všetko by bolo ok, funkcie sa totižto s hore vymenovanými klávesnicami nijako nemenia, ale dizajn K780 mi osobne vôbec nesadol a nepáčilo sa mi ani pogumovanie spomínaného žľabu, ktorý pojme dokonca tablet s veľkosťou 12.

No, a kto sa v tom teraz má vyznať?

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

Uvedomujem si, že tento roztiahnutý článok, či test ako som ho nazval, potrebuje nejaký úderný záver s jasným stanoviskom. To vám samozrejme doprajem, ale s jedným veľkým ALE. Je dosť náročné recenzovať viac produktov naraz, zvlášť ak sa kvalitatívne nijako zásadne nemenia, a tak rozhodujú hlavne detaily. Pátrali sme spoločne po najvhodnejšej klávesnici na prenos, ktorá bude schopná sa pripojiť k telefónu a podobne zmýšľajúcim zariadeniam. Tento aspekt spĺňajú všetky vymenované produkty. Rovnako sa väčšina dokáže napchať do ruksaku, zopár aj do vrecka u saka. Tak isto všetky bežia na slušnej bluetooth technológii. Osobne som však nakoniec vo finále vždy siahol po jednej jedinej a to z dôvodu, že navyše mala to povestné a neviditeľné mrknutie oka do mojej duše. K380 a jej modrý variant si získal moje srdiečko a stal sa celkovým výhercom tohto maximálne nefundovaného a hromadného testu. Pokiaľ siahnete pri prípadnej kúpe po akomkoľvek inom zariadení, nebudem vám to mať vôbec za zlé, keďže nakoniec vždy ide len o vaše vlastné sympatie a z podobných článkov si máte odniesť len to, čo vám vyhovuje.

Za poskytnutie produktu na recenziu ďakujeme spoločnosti Logitech

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Strasti a slasti hľadania ideálnej prenosnej klávesnice)


CGwillWin