recenze
V KOSTCE! Mini první barvy

V KOSTCE! Mini první barvy - recenze
V KOSTCE! Mini první barvy - recenze
00:00, 14.04.2018

Asi jste si povšimli, že jsme se v poslední době začali věnovat i deskovým hrám. Protože si myslíme, že spousty krásných a zajímavých příběhů se dá prožít nejen s ovladačem nebo klávesnicí a myší v ruce, ale i s kamarády u jednoho stolu. Některé deskové hry jsou určené staršímu publiku, no, staršímu... od deseti, patnácti, osmnácti let... jiné jsou zase určené pro ty nejmenší.

No a přesně V KOSTCE! Mini první barvy je určena těm nejmenším. V popisku stojí od tří let. Tedy dětem stejně starým, jako je můj syn... pro případ této recenze mu říkejme třeba... třeba ... Francimour. Takže, co z toho vyplývá. Rozhodně nečekejte žádný hardcore karetní večírek, ani napínavé deskové klání s nečekaným zakončením, ale spíše popis edukativní (já vážně použil slovo edukativní?, dobrá vzdělávací) pomůcky toho, jak se vaše ratolest může naučit poznávat barvy nebo alespoň se v tomhle ohledu zdokonalit. Takže milé maminky, drazí tatínkové... jdeme na to.

Klik pro zvětšení (V KOSTCE! Mini první barvy - recenze)

Francimour a barvy?

Abyste si udělali představu, jak je na tom Francimour s barvami: ještě nedávno byla každá barva žlutá. I ta červená turistická značka byla prostě žlutá. I ta zelená zeď v dětském pokojíčku byla prostě žlutá a nejel přes to vlak. A milý Francimour se byl ochoten vcelku obstojně a přesvědčivě hádat o tom, že to prostě žlutá je a basta. Nicméně, postupem času se naučil i další barvy. Takže když na preventivní tříleté prohlídce měl poznat pár základních barev, tak jsem trnul při každém ukázání jeho prstem na požadovanou barvu paní doktorky. Udělal jednu chybu - spletl si růžovou s červenou... ale Francimour je chlap, má na to právo... kolik chlapů pozná rozdíl mezi růžovou a a a třeba lososovou, že? Každopádně dnes má Francimour tři roky a dva měsíce a vcelku obstojně pozná: červenou, zelenou, modrou, bílou, oranžovou, černou ... jo málem bych zapomněl na žlutou.

Tak dost představování dovedností Francimourka a pojďme se spíše podívat na to, co V KOSTCE! Mini první barvy v sobě skrývá. Jak jsem již napověděl, a hlavně i sám název této hry, pomůcky, pevných kartiček (říkejme tomu jak chcete) prozradil sám o sobě, půjde o naučení se barev a jejich zdokonalení se zábavnou formou.

Klik pro zvětšení (V KOSTCE! Mini první barvy - recenze)

Pozvolný unboxing

V pěkné a pevné krabičce uzavíratelné na magnetky se nachází hned 22 kartiček (plus dvě reklamní - jedna na V KOSTCE! Mini první čísla a jedna na V KOSTCE! Mini první písmenka, což jsou další dva obdobné produkty z této série pro předškoláky). Kartičky jsou z pevného kartonu polepené krásnými obrázky. Jedenáct kartiček je orientováno na žlutou barvu pozadí a druhá polovička na modrou barvu pozadí. Z přední strany každé kartičky jsou nakresleny tři obrázky zbarvené do jedné ze "základních" barev (khaki, lososovou, fuchsiovou a jiné "netradiční" nečekejte). Otočením kartičky jsou všechny tři obrázky nevybarvené. Tzn., po prvotním ukázání by vaše ratolest měla posléze jednotlivé obrázky určit jakou barvou byly vyobrazeny na přední straně.

Netrénujete tak jen barvy, ale i poznávání předmětů. Seskupení předmětů na každé kartičce je řazeno logicky. Tzn., jsou kartičky s obrazci, auty, příbory apod. Jinými slovy nenajdete na jedné kartě pospolu kastrol, citrón a třeba raketu. To fakt ne. Pravdou je, že některé předměty bez popisku jsem těžko poznával - jednou jsem si napoprvé spletl bubny (přesněji řečeno bonga) s plechovkou se zelenou barvou.

Klik pro zvětšení (V KOSTCE! Mini první barvy - recenze)

Pravidla jsou jasná

Pochopitelně, ukázat dítěti přední stranu obrázku, projet s ním jednotlivé předměty a především jejich zbarvení a otočením kartičky na zadní stranu jej nechat říci, jakou barvu měl na přední straně náklaďák, kterak byl vybarven osobní automobil a do jakého zbarvení měl nádech motocykl. Zní to easy. Ale co na to můj Francimourek?

Jo líbilo se mu to, obzvlášť, když se těmi kartičkami mohl přehrabovat. Barvy i na předních stránkách bez problémů poznal nebo si je utvrdil. Co se mu rozšířilo díky této pomůcce je slovní zásoba jednotlivých předmětů, které na obrázcích byli nakresleny. Nijak rapidně, ale ty, co neznal si pěkně a pozvolna doplnil. Ovšem ono otočení na druhou stranu, kde všechny předměty mají bílou barvu jej nenutilo opakovat, jaká byla původní barva, ale spíše to pojal milý Francimour po svém a považoval to za bezva omalovánky.

Francimourkové improvizaci jsem nijak nebránil a po chvilce vylamovával jeden obrázek za druhým. Posléze jsme se spolu radili, kterou pastelku použijeme a dopracovali jsme se k tomu, že jeho snaha se rovnala původní předloze.

Klik pro zvětšení (V KOSTCE! Mini první barvy - recenze)

Má to smysl

V KOSTCE! Mini první barvy mohu vřele doporučit všem rodičům mající své ratolesti ve věku od tří let (přesněji řečeno, kdy sami pocítíte, že by se jejich vnímání barevného světa mohlo začít týkat). Takže asi pětileťáka tím nenadchnete a ročního mrňouse to bude spíš zajímat z pohledu, zda se to dá použít na zmírnění bolesti proti deroucím se zubům na svět. Díky tomuto produktu se vaše dítko fakt jednoduše může zdokonalit nejen v poznávání barev, ale i rozšíření si slovní zásoby poznávání jednotlivých předmětů, ale taktéž může dojít na netradiční způsob využití, jako v případě Francimourka - omalovánky. Navíc je příjemné vědět, že série V KOSTCE! Mini první... se neorientuje jen na barvy, ale můžete si vybrat třeba první zvířátka, písmenka nebo čísla.

Koupit hru

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Klik pro zvětšení (V KOSTCE! Mini první barvy - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
90%
CZECHGAMER
Pro předškoláky ideální pomůcka pro zdokonalení si barev a zlepšení slovní zásoby.

CGwillWin