recenze
Far Cry 5

Far Cry 5 - recenze
Far Cry 5 - recenze
12:00, 26.03.2018

Ubisoft a jeho open-world hry, to už je téměř samostatný sub žánr. Někdo jej má rád a jiný ho nenávidí. Far Cry 4 byl jednou z her, které jsem si užil a v klidu získal platinovou trofej, protože jsem se maximálně bavil. Skvělé prostředí, švihlý záporák, ale hlavně nenáročná a zábavná hratelnost. S loňským Assassin's Creed Origins jsem obnovil důvěru ve hry Ubisoftu a čekal, že Far Cry 5 obdrží také nějakou formu živé vody do zaběhlého konceptu. Jak to dopadlo? To se pojďme podívat v dnešní recenzi. Vítejte v Montaně!

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

V pátém díle se příběh odehrává v USA, přesněji vevstátě Montana. Tento velký stát Spojených států Amerických je jedním z nejméně obydlených. Právě ta obydlenost je skvělým důvodem se proč právě Montana a v tomto případě smyšlený okres Hope County stane obětí sekty, která jej proměnil ve válečnou zónu. Joseph Seed se přes náročné dětství vypracoval v silného leadera. Když k němu promluvil bůh a řekl mu o brzké apokalyptické události - The Collapse, dal tím Josephu munici ke zmanipulování lidí k jeho projektu Eden's Gate. Ti si říkají The Devoted - oddaní. Josephovi říkají The Father a jeho tři příbuzní jsou dalšími pilíři celé organizace, která terorizuje nezmanipulované občany okresu.

Vy jako nováček u policie přilétáte zatknout Josepha ve společnosti místního šerifa, US maršála a policistky. Jak asi tušíte, něco se zvrtne a budete začínat od píky jen s malou pomocí zdejšího preppera (lidé, co si zásobují bunkry, aby byli připraveni - prepared - na válku, apokalypsu, zombíky a kdo ví co ještě). Jedna věc se tomuto úvodu příběhu musí nechat, a to jak je intenzivní. Šlo by se zasmát, že zase někam v úvodu letíte vrtulníkem jako ve Wildlands od Ubisoftu. Ale samotné zatčení a následné situace mají tíživou atmosféru. Hra dokázala navodit dojem, že jsem obklíčen fanatiky a placka policisty tu znamená pramálo.

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

A tím jsme vrženi do hry. Tři sourozenci Josepha si rozdělili tři vaše partnery ze zatýkací akce a je třeba je osvobodit. Tři sourozenci - tři regiony na mapě. Kostky jsou rozhozené jasně. To znamená vybudovat odboj v každé části a porazit zdejšího šéfa. A tady začíná klasický Ubisoft open-world. Prakticky se nedá říci, že by vás něco mělo překvapit, protože základ je úplně stejný jako v jiných hrách a Far Cry z toho kouká ze všech stran. V každém regionu máte ukazatel vašeho vlivu rozdělený na třetiny. Dosažení milníků vyvolá předskriptovanou akci, kdy se setkáte s příslušným bossem regionu. Ano, i zdejší záporáci si s vámi raději povídají, než aby vás zabili. A ochotně vám odhalují jejich pohnutky a úchylky.

Jak milníku dosáhnete je čistě na vás. Jsou tu příběhové mise, které jsou spíše takovými malými epizodkami jednotlivých obyvatelů, kteří nepodlehli Edenu. Budete pomáhat místnímu pastorovi, šílenému vědátorovi nebo pilotovi s těhotnou ženou. Jsou to malé sekvence questů, které pomáhají plnit ukazatel regionu. Mise ničím nenadchnou a bohužel ani ty menší příběhy v jejich pozadí nejsou vůbec zajímavé, natož aby nějak komplexně rozvíjely celý hlavní příběh. Od toho jsou pouze ty milníky. Po určité chvíli si jen vyslechnete plky a jdete někam něco postřílet. To více méně platí i pro boční mise, které nepatří do příběhu, ale rozdíl prakticky nepoznáte.

Z těch zajímavých aktivit musím vyzdvihnout Prepper Stashes, což jsou skrýše různých Prepperů v okrese. Každá z nich je takové menší enviromentální puzzle, které oživí hru. Tady je vidět, že se pár lidí věnovalo těmto skrýším, které působí zajímavě a i jejich vyřešení dokáže potěšit. A mimochodem, sice je tu pár vysílacích věží, na které je třeba vyšplhat, ale ty neodkrývají mapu jako v jiných Ubi titulech. Nyní další úkoly nacházíte z konverzací, map či různých textů v lokacích. Takže to neznamená, že vylezete na věž a hned víte, co vše je třeba v regionu udělat. Bohužel všechny ostatní aktivity jsou ten nejnudnější průměr z Ubisoft her. Budete si totiž připadat chvílemi jak ve Wildlands. Konvoje ke zničení, auta k vylootování, lidé k osvobození, ničení cisteren, kapliček a další výplňovky, aby to vypadalo, že je ve hře co dělat.

K tomu se váže i celý život okresu. Zatímco je to jeden z nejméně obydlených států USA, tak fanatiků má asi tak desetkrát více než obyvatel na kilometru čtverečném. Nedá se jet někam po silnici, aniž byste nepotkali několik nepřátelsých vozů a konvojů. Prakticky pořád po vás někdo jde. Ve Wildlands to šlo, tam člověk bojoval proti armádě a armádě narkobaronů, ale tady je to sekta. Sekta s žoldáky a fanatiky, ale ten počet je neúměrný a zbytečně shazuje uvěřitelnost toho prostředí. Ze scén, které by měly navozovat nějaké emoce - mučení/popravování civilistů, to dělá běžnou věc, co se děje podél silnice. Nemůžu si pomoct, protože ve Far Cry 5 cítím takový rozpor. Bere se v místech až moc vážně, aby v jiné misi předvedla panoptikum tupých vidláků. Ve čtvrtém díle byl záporákem šílený magor, ale stále jsem měl pocit, že to hra nebere tak vážně. Tady to odtrhává od uvěřitelnosti vážného úhlu pohledu, ale i tak narušuje čisté blbnutí na pískovišti.

Samotná náplň gameplaye je FPSka, která je lehce doplněná o RPG prvky v podobě perků. Ty si lze odemykat za body získané z plnění challenges anebo nacházením komiksů ve světě. Co je příjemné, že hra perky neorganizuje do stromu, ale víceméně většinu lze odemknout, jakmile na ně máte dost bodů. Umožňuje to opravdu si vybrat jenom ty, které se člověku hodí. Možnost vzít si do alce AI parťáka je zajímavou volbou, ale kromě jejich pestrosti (diabetický medvěd Cheeseburger) jejich fungování nenabízí moc variability v ovládání. Jste tedy odkázáni na jejich AI a v případě stealth postupu je spíše lepší nechat parťáka doma. Z nějakého důvodu se autoři rozhodli dát do hry Crafting - nebo-li výrobu dalšího vybavení. Připomíná to trochu Horizon Zero Dawn. Jde si vyrobit nápoj, co zvýší rychlost nebo melee útok anebo výbušniny. To vše za materiály nalezené ve světě. Jenom kromě doplňování výbušnin mi to přišlo zbytečné. Herní ekonomika umožňuje nakupovat nové zbraně a k nim mířidla, tlumiče, zásobníky. Stejně tak auta, lodě a letadla. Ceny jsou samozřejmě docela vysoké, ale ekonomika funguje. Peněz jsem při běžném hraní tak akorát a nikdy ne až moc.

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

Samotné střílení je zábavné. Zbraně kopou celkem dost, a proto to není střílení laserem. Přes mířidla se odstřelovačka pěkně kýve a každý headshot způsobí úsměv na tváři. Samozřejmě základní nepřátele zabije jedna kulka do hlavy, případně dvě tři do těla, když mají vestu. Hře to nestačí a čas od času tam hodí opevněné houby, které žerou jeden zásobník za druhým. Těžko tomu něco vyčítat, je to taková žánrová klasika. Samotnou kategorií je stealth, kterým bych hru procházel nejraději já. Bohužel kvůli AI a pravidlům hry to moc dobře nejde. Sestřelíte tlumičem týpka na střeše a stejně to zjistí chlápek vedle. Zachovat vše bez pozornosti je nadmíru těžké a odrazující, protože většinou stejně dojde na přestřelku. AI podvádí, kde to jde. Řidiči z aut po vás střílejí s extrémní přesností. Hra hází hromady nepřátel. A prakticky pořád ví, kde jste. Způsobuje to často zbytečné smrti a frustraci bez vašeho zavinění. Tady mi schází nějaký pokrok, aby mě tím hra více bavila. Přitom ve čtvrtém díle bylo nejzábavnější částí čištění Outpostů bez spatření.

Důležitou součástí je i možnost hrát co-op. A i zde není vše tak, jak bych si představoval. Zejména z toho pohledu, že hra funguje na principu host a parťák. Parťák se vždy připojuje do hostova světa a pomáhá mu s ním. Odnese si pouze peníze, vybavení a perky. Jeho svět či save, chcete-li, zůstane tak, jak ho opustil. Znamená to tedy, že cokoliv navíc odehrajete ve hře kamaráda, ve své musíte projít znova. Ani mapa se vám ve vaší hře neodkryje, prostě zůstane nedotčena. Netuším, proč je to takhle řešené, když více rozsáhlé Wildlands to dělá dle mého správně a všem hráčům se svět posouvá. Pokud vám nevadí toto základní omezení, je co-op podle mého ten nejlepší způsob, jak hru hrát. Uděláte si ze hry pískoviště a budete si užívat po svém. A nezůstává to pouze u příběhu. Arcade Mode je novinka, která se dá považovat za moderní pojetí map editoru z druhého dílu.

Arcade mode pod sebe schovává co-op mimo kampaň a také PvP. Jak asi tušíte, PvP otestovat v době před vydáním prakticky nejde, takže zde nemohu sloužit. Arcade mode jsem však s parťákem vyzkoušel. Základ je 8 map vytvořených od Ubisoftu. Je tam útok na vilu, čištění outpostu v zatopeném městě nebo útok na malé zasněžené městečko, kde střílíte policajty. Prostě tady jsou pravidla taková, jak si je autor mapy navrhne, a může vás čekat prakticky cokoliv, protože u těch 8 map to nezůstane. Je tu totiž editor, který umožňuje vytváření dalších map komunitou. A podle mých testů je to editor velice komplexní.

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

Možná to přeženu, ale řekl bych, že je dosti blízko tomu, v čem samotní autoři mapy tvoří. Rozhodně nejde o nějakou šablonovitou parodii jako byl Snap Map v Doomovi. Můžete plně upravovat terén, dávat na něj texturu, stavět domy z jednotlivých komponent nebo použít už hotové. To všechno celkem intuitivním ovládáním pomocí kruhového voliče, podobného jako ve hře měníte zbraně. To největší lákadlo je to, že lze použít až 9000 objektů z Ubisoft her včetně Assassin's Creed, Watch Dogs a dalších Far Cry her. Arcade tedy s klidem může být to, co ze hry udělá dlouhodobou záležitost. Ale pochopitelně to je otázka následujících týdnů, co hráči vše udělají. Každopádně nástroj mocný k tomu je a hra se po odehrání každé mapy zeptá na palec nahoru či dolu. A proč vlastně Arcade hrát? Za XPčka se posouváte v levelech a za splněný level dostáváte Perk body a peníze. Ty využijete v kampani a Perky fungují i v Arcade (tedy kromě těch na AI parťáky atd.). Arcade lze hrát až v šesti lidech, ale nejsem si jist, jestli i co-op část anebo pouze PvP. Bohužel, zde prostě narážím na omezení před vydáním hry.

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

O jedné věci jsem nepochyboval - že hra bude vypadat opravdu skvěle. A to se potvrdilo. Krajina Hope County je kouzelně zpracovaná. Rybníčky uprostřed hustých lesů, které nepůsobí jako změť počítačových stromů. Příroda vypadá úplně krásně a světelné efekty tu vytváří čarovné pohledy na krajinu. Atraktivita amerického zapadákova tomu pomáhá. Malé farmy obklopené hospodářstvím za západu slunce. Rybníček v lese za úplňku s prutem v ruce. Nádhera. Nevím, jak moc "4K" to na PS4 Pro běží, ale kouká se na to moc dobře. Framerate je po většinu času ok, ale měl jsem pár náhodných propadů. Co zbytek? Soundtrack s licencovanou hudbou stojí za to. Skvělé klasické songy dokáží slušně nakopnout akci. Johny Cash, Rolling Stones a AC/DC jsou jenom zlomek, ale myslím, že obrázek si dokážete snadno udělat sami. Jinak hra je lokalizovaná do češtiny - menu a titulky.

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

Bohužel, co se už nedá tolik pochválit, je množství bugů, na které jsem při hraní narazil. Moc dobře vím, že takto otevřená hra nemůže být bez chyb. To není v lidských silách, vše otestovat a odhalit. Ale ve Far Cry 5 jsem jich potkal na můj vkus až moc. Perličky jako nemožnost odevzdat úkol kvůli NPC běhajícímu zběsile dokola. Podařilo se mi vystoupit v nabouraném kamionu dovnitř zadní korby. Fajn je, že tu je páka na otevření dveří nákladového prostoru, kdyby se při tomto scénáři opravdu něco otevřelo. Granát pod nohy zabil nejen mě, ale i mého co-op partnera, který se mi smál vedle auta. Že AI spolubojovník ve chvíli, kdy příběhová postava říká, abychom se k tomu elektrickému poli nepřibližovali, do něj vkročí a umře, to už je spíš jako cílené meme. Hra má také potíže udržovat svět konzistentní. Předměty se mění prakticky před očima. Jednu chvíli je tu zaparkované červené auto. Otočíte se, popojdete a je tam hnědé. Někdy se to stane i přímo před očima. Vyčistíte oblast a během pár chvil je opět plná nepřátel.

Stále je to ale Far Cry. Jestli vám text výše přijde moc kritický, tak je to pravda. Ale zároveň s klidem říkám, že mě mezi různými body frustrace a kroucením hlavou dokázala hra bavit. Jakmile si totiž ze všeho začnete dělat s co-op parťákem legraci, jde si hru užívat a mít úsměv na tváři. Přehlížet její chyby a designová zjednodušení. Asi největší chyba je od hry čekat nějakou změnu receptu. Asi jsem po povedeném Assassin’s Creed Origins čekal i nějaké výrazné změny zde, a proto odcházím zklamaný. Takže nejde říci nic jiného, než že pokud vás Ubisoft open-world hry baví, bude vás bavit i Far Cry 5. V opačném případě dopadnete stejně jako s jinou hrou z téhle šablony.

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

Ceny hry Far Cry 5 srovnáte na Zboží.cz.Klik pro zvětšení (Far Cry 5 - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Je to Far Cry, o tom není pochyb. Pokud čekáte nějakou změnu v tomto receptu, budete zklamaní. Jinak dostanete to, čím si série získala své fanoušky.

CGwillWin