recenze
The Raven Remastered

The Raven Remastered - recenze
The Raven Remastered - recenze
11:21, 22.05.2018

Začíname dosť jednoduchou otázkou. Aká spoločnosť je v súčastnosti doslova posadnutá prinášaním rôznych návratov a HD remasterov? Odpoveď by vám naozaj nemala dať nejako priveľa úsilia, keďže sa logo reinkarnovaného THQ, ktoré po novom sídli v susednom Rakúsku, objavuje čoraz častejšie v podobných hrách s pozáručnou lehotou. Tento scenár presne sedí aj na projekt The Raven: Legacy of a Master Thief, ktorý sa pred rokmi (konkrétne sa písal rok 2013) s priemerným úspechom plavil vodami žánru adventúriek a na aký ste možno už dávno pod ťarchou každodennej rutiny zabudli.

Klik pro zvětšení (The Raven Remastered - recenze)

Našťastie si však práve tento konkrétny návrat nemusí zakrývať oči pred zrakom kritikov, keďže ide po dlhej dobe o to lepšie, čo sa aktuálne mohlo z minulosti vyvaliť. The Raven Remaster nás tak privádza do čias šarmantnej kriminalistiky, kde sa na určitú sortu zločincov nazeralo tak trošku cez romantické okuliare. Ako keď si pustíte náhodný diel seriálu Dobrodružstvá kriminalistiky a na jeho konci vám je ľúto, že za mrežami skončil váš obľúbenec a nie ten snaživý detektív. Tak či onak, príbeh tohto nového využitia obrovského množstva licencií, ktoré THQ Nordic nakúpilo v akcii, nás privádza k tajomnému "havranovi", legende a osamotenom zlodejovi, ktorý je opradený mrazivými záhadami a právom považovaný za nepolapiteľného. Všetko má však svoj koniec a aj táto legenda končí údajnou smrťou, k čomu svojou mierou prispel hlavný hrdina našej hry, konstabel Anton Jakob Zellner so švajčiarskym pasom v kapse.

Klik pro zvětšení (The Raven Remastered - recenze)

Po jeho boku sa presne v troch epizódach točíme okolo údajného a neočakávaného návratu tajomného havrana, po ktorom však už neostávajú len parfumované vizitky, ale premiérovo aj mŕtve telá. Spoločnosť King Art Games, ktorá je mimochodom v súčasnosti veľmi v kurze vďaka pripravovanej adaptácii strategickej doskovej hry Scythe, si ako autori projektu The Raven vybrali niekoľko zaujímavých scenérií, kam sa vyberú aj vaše kroky. Pozrieme sa na výletnú loď, kúpime si lístok na vlak a v neposlednej rade navštívme aj zopár exotických prostredí hodných vysnenej dovolenky. The Raven Remastered nás teda povodí nie len po atraktívnych exteriéroch a to všetko za pomoci na tú dobu klasickej 3D prezentácie. Posledné vetu však musím drať s obtiažami cez prsty, keďže je to práve tento prvok v celej hre, ktorý drhne a škrípe ako piesok medzi zubami.

Klik pro zvětšení (The Raven Remastered - recenze)

THQ znova dokazuje, že nakúpiť licencie je jedna vec, ale postarať sa o ich adekvátne prispôsobenie súčasným technologickým štandardom a nárokom, to už je úplne iná pesnička. Aj preto som sa počas testu PlayStation 4 verzie musel veľakrát chytiť zúfalo za hlavu a v duchu sledovať ako k nebesiam stúpa antistresový červený balónik. Kvalita scenára a príbehu je bez debaty vysoká, o čom ostatne ležia dôkazy už roky v rôznych formách na internete, ale všetky tie technické chyby, aké si táto hra nedokázala postrážiť ani v roku 2013, nám tu rakúska produkcia servíruje s maximálnou vážnosťou a úplne bez hanby. Osobne som ešte ochotný mávnuť rukou nad povrchne spracovanou HD grafikou, ktorá vznikla, len aby bolo možné do reklamných materiálov napísať frázu "High Definition". Avšak čo nedokážem pochopiť je totálna latencia k prerobeniu toporného ovládania a neustáleho zasekávania sa na jednom skripte v rámci interakcie hlavného hrdinu so všetkým naokolo.

Klik pro zvětšení (The Raven Remastered - recenze)

Všetku česť tejto hry zachraňuje úroveň jednotlivých puzzle momentov a hádaniek. Musím povedať, že aj keď sa za mojím chrbátom nachádza už desiatka náročných adventúr, čiže sám seba môžem titulovať za skúseného, tento projekt mi niekoľkokrát dal poriadne zabrať. Postupnosť zbierania predmetov a jednotlivých dôkazov, ktoré následne hráč musí kombinovať a spájať do logických záberov, je poskladaná s citom pre vec, čo docení každý fanúšik žánru. Osobne som pôvodnú verziu tohto projektu nikdy nemal možnosť skúsiť, takže samotný návrat bol pre mňa o to viac atraktívnejší. Škoda ale už spomínaných technických prešľapov, ktoré sa nikto neobťažoval odstrániť aj napriek tomu, že nevznikli počas portovania. Aj preto musím každého varovať pred zmesou otravných a zle spracovaných momentov, ktoré vás počas tejto hry budú sprevádzať. Stále je tu ale tá jagavá aura nadpriemernej point and click záležitosti, ktorej sa dá ledačo odpustiť v záujme dobrej a zábavnej hrateľnosti.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dead Good Media.

Klik pro zvětšení (The Raven Remastered - recenze)Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

DOBRÉ
66%
CZECHGAMER
Technicky nedokonalý port, ktorého kvalita spočíva v päť rokov starom obsahu

CGwillWin