recenze
Gravel

Gravel - recenze
Gravel - recenze
20:06, 09.03.2018

V dnešní recenzi se podíváme pod kapotu nového závodního titulu z dílny týmu Milestone, který fanouškům her z tohoto soudku rozhodně nejsou neznámí. Však také mají za sebou relativně dlouhou řádku ač ne nejlepších, tak vcelku povedených závodních her, a to jak těch, ve kterých se hráči prohání na jednostopých ořích, tak i těch automobilových. Díky tomu lze předpokládat, že i nový přírůstek do rodiny v podobě kousku by mohl stát za hřích. Nebo snad ne? To se již dočtete na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Louky, lesy, to je moje

Ve své podstatě se v případě titulu Gravel jedná o jednu velkou offroadovou přehlídku. V rámci kariéry navíc disponuje i jakýmsi "příběhovým" pozadím, které se točí kolem televizní show. V rámci ní, rozkouskované do epizod, samozřejmě závodíte, a to jak klasicky, tak i v dovednostních disciplínách, přičemž jste za jejich úspěšné zvládnutí odměňováni hvězdičkami. Jakmile nasbíráte dostatečný počet, odemykají se vám další a další závody, zkrátka klasika. Co se jednotlivých závodů týče, tak zde je tedy hra poměrně variabilní, jelikož nabízí relativně širokou škálu možností v jaké disciplíně soupeřit. Naleznete tu tedy již avizované běžné závody, časovky, eliminační souboje, kdy po uběhnutí daného času jde vždy poslední z kola ven či mnou nepříliš oblíbené závody, ve kterých musíte projíždět speciálními políčky, do kterých když se netrefíte, ztratíte rychlost a tím i důležité vteřiny. Během samotného závodění si lze přijít také na tzv. Show Points, které posléze využijete pro odemykání nových vozidel a polepů. K jejich zisku je nutno zvládnout například driftování, pár jich dostanete za rychlou jízdu, zkrátka nic, co by nikdy nebylo k vidění, nicméně nějaká ta motivace nejezdit jen "obyčejně", tu rozhodně je. Můžete si být jisti, že prakticky po každém závodu si něco otevřete což je fajn.

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Ze strany na stranu

Po splnění určitého počtu závodů se vždy na konci epizody utkáte s "bossem". Tito mistři volantu se s vámi příliš párat nebudou, minimálně se o to budou snažit. Vaším úkolem bude porazit je v několika závodech jeden na jednoho a nutno dodat, že tyto arény dokáží vcelku solidně zabavit. Jízdní model však již k tak zábavným věcem bohužel nepatří. Auta po většinu času plavou po trati, přičemž někdo může namítnout, že je to přeci off road. Ano, je, každopádně v této oblasti auta skutečně lítají ze strany na stranu nepřirozeně a zvládnout jednotlivé manévry není zase tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Pravdou je, že v nastavení existuje spousta možností, jak si zážitek z jízdy poladit, a tuto možnost rozhodně kvituji s povděkem. Podaří-li se vám vše vyštelovat dle vašich potřeb, ukočírovat silné stroje řítící se lesem, po loukách či v bahnitém terénu bude o poznání snazší. Nejlépe se mi Gravel jezdil na volantu, i když o nějaké hardcore simulaci nemůže být řeč a hra pravděpodobně není na tyto periférie primárně cílena, každopádně tento styl mi sedl a ježdění mě tak bavilo o poznání více.

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Fyzika s nadhledem

Ovládání poladit sice jde, nicméně s jankovitou fyzikou nejspíše nic nenaděláte. Je tak nutno počítat s tím, že po nárazu do protivníka vás může potkat solidně dlouhý let vzduchem či pár kotrmelců, které působí vcelku úsměvně. Sem tam se také setkáte s překážkou, jako jsou třeba otravné balvany u cesty, které sice viditelně netrefíte, nicméně jejich reakci zaručeně pocítíte. Nebojte, pro tyto případy si vývojáři nachystali berličku v podobě přetáčení zpět, takže i zdánlivě ztracený závod může nakonec skončit ve váš prospěch. Ruku v ruce s nepříliš povedenou fyzikou jde i grafika. Po prvním spuštění jsem se skoro vyděsil, jelikož po této stránce hra konkurovat současným kouskům rozhodně nemůže. Když jsem vzápětí pro porovnání pustil Gran Turismo, bylo to skutečně jako nebe a dudy. Okolí tratě není nikterak detailní a ani modely vozů nevypadají jako vystřižené ze žurnálu. Ano, grafika ve hrách pro mě nikdy nehraje prim, nicméně zde je její "kvalita" skutečně nepřehlédnutelná. Nevím, jestli se autoři chystají na tuto oblast v pozdějších aktualizacích zaměřit, každopádně minimálně dobroušení by Gravel zajisté snesl. Abych jen nehanil, efekty počasí kupříkladu vypadají naprosto parádně, nicméně to hlavní co se odehrává na trati vypadá tak, jak vypadá.

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Možností je více

Kromě singlové kariéry si můžete zajezdit také v režimu volné jízdy, kdy si můžete vyzkoušet tratě, které jste si svým postupem odemkli, případně zvolit rychlou časovku či zkusit pokořit některou z týdenních výzev, které si pro vás přichystali autoři. Ano, v těchto režimech se také dá utopit nějaký ten čas, nicméně kariéra stále zůstává pravděpodobně tím hlavním, kam zamíří většina jezdců. Nejste-li zrovna vlk samotář a neujíždíte si na porovnání v žebříčcích, můžete se směle vrhnout do online multiplayeru a poměřit síly s živými spoluhráči. Během testování jsem bohužel většinou jezdil v poloprázdném lobby, což byla rozhodně škoda, jelikož jinak je online složka funkční a zábavná - nehledě na mé výsledky. Fajn zpestření je mód Capture the Flag, ve kterém je vaším úkolem kroužit po mapě a logicky sbírat vlajky, které poté doručujete do vlastní "základny". Zde nestačí být pouze dobrý řidič, ale také stratég, jelikož díky vhodně zvolené taktice dokážete porazit prakticky kohokoliv.

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Míchat, sem tam protřepat

Gravel rozhodně není špatnou hrou. Na druhou stranu ničím nevyniká nad konkurenčními tituly, které se nesnaží kombinovat arkádovitost se simulací a vždy si jedou to své. Tento mix je velice specifický a nemusí tak sednout všem. Navíc se tento titul honosí poměrně vysokou cenovkou, nižší by mu slušela rozhodně více. Jste-li však hladoví po každé nové závodní hře, dejte Gravelu šanci a třeba budete mile překvapeni. Za mě se nyní jedná o lehce nadprůměrný titul, který sice nenadchne, nicméně že by urazil, to vskutku ne.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

Ceny hry Gravel srovnáte na Zboží.cz.Klik pro zvětšení (Gravel - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

DOBRÉ
65%
CZECHGAMER
Závodění v terénu ze staré školy, které si na nic nehraje a má také pár svých mušek.

CGwillWin