hw
KODI je dostupné na Xbox One

KODI je dostupné na Xbox One
09:53, 03.01.2018

Možná jste tuto zprávu zaregistrovali a říkáte si proč o tom vlastně všichni mluví. Nějaký "pokoutný" media přehrávač je v alfa verzi na Xbox One, no a co? Právě, že docela dost. Kruh se uzavřel. KODI se vždy nejmenovalo KODI, ale dříve se jmenovalo XBMC - Xbox Media Center.

Právě XBMC bylo jedno z nejslavnějších homebrew na původní Xbox (ještě dříve se jmenovalo XBP). V době, kdy neexistovali žádné Apple TV, Amazon Fire, Roku, Chrome Cast, Android TV sticky a televizím se o "smart" ani nezdálo. Tato aplikace umožnila přetvořit Xbox v mediální centrum obýváku. Přehrávat filmy, hudbu na TV z domácí sítě atd. Prostě obrovsky šikovná aplikace, kterou vytvořili nadšenci. Xbox opustilo a pod jménem XBMC vyšlo na všechny možné platformy a pak vznikla nová aplikace jménem KODI. Ta běží na všem možném a oblívené je ji provozovat třeba na Raspberry Pi minipočítači. Ale lidé to provozují i na regulérních počítačích, ze kterých si tak udělají mediální centrum. A před pár dny se právě kruh uzavřel a díly UWP (Universal Windows Platform) je KODI zpátky na Xboxu.

Zatím se jedná o ALPHA verzi nejnovějšího systému KODI 18.1 s kódovým označením Leia (na počest Carrie Fisher). Běží na všech Xbox One (a také na všech Windows 10 strojích). Samozřejmě to ALPHA znamená, že aplikace ještě potřebuje dosti práce a lazení. Některé funkce nejsou dosupné. Kvůli omezení API například nelze číst média z USB či BD disku. Pro síť podporuje pouze NFS. Ale různé Add-ony fungují, český repozitář Kodi doplňků jde zadat a s tím dostat přístup k českým aplikacím pro systém. Ty mají širokou nabídku od online TV po streamování z pochybných datových úložišť (ehm, ano právě kvůli tomu je KODI tak oblíbené). Bohužel mezi bugy patří, že nepodporuje zatím 4K zobrazení, což je velká škoda. Krabiček se 4K pro Kodi moc není a právě díky tomu by Xbox verze měla velký potenciál. Navíc Xbox se svým výkonem hravě zvládne moderní kompresi videa HEVC bez zaškobrtnutí (Raspberry s to moc nedává).

Tudíž pokud rádi experimentujete nebo KODI znáte. Můžete vyzkoušet na svém Xbox One.


DALŠÍ

CGwillWin