recenze
Sonic Forces

Sonic Forces - recenze
Sonic Forces - recenze
13:21, 21.12.2017

Letošní rok je co do her s legendárním modrým ježkem rozhodně úrodný. Neprve se nám dostalo možnosti zabřednout do ryzí retro hratelnosti díky titulu Sonic Mania a dnes tu máme další kousek, a to Sonic Forces, který se nám hodlá představit v „modernějším pojetí“. Jde na to trochu odlišnější cestou a jestli se jednalo ze strany Segy o moudré rozhodnutí vydat další ježkoidní počin, se již dočtete v následujících odstavcích.

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

Doktore, doktore...

Ihned ze začátku jste vrženi do poměrně chaotického příběhu, na jehož konci by mělo být jak jinak než vypořádání se s Dr. Robotnikem (Eggmanem), který opět kuje pikle, jak ovládnout svět. Na to není samozřejmě zcela osamocen a cestu za jeho záchranou se vám budou snažit zkomplikovat i jeho pohůnci, například Chaos, Shadow nebo také nejnovější přírůstek, gauner Infinite. Těm se podaří Sonica zajmout a v této chvíli se na řadu dostáváte vy, respektive přátelé ze Sonicovy bandy včetně Tailse, Knucklese, Silvera či Amy. Ti samozřejmě nejprve zamíří za osvobozením modrého kamaráda, s jehož pomocí se pokusíte Robotnikovy ďábelské plány zhatit. Ve hře vám bude k dispozici celá řada úrovní, které si tentokráte vychutnáte jak ve 3D, tak i klasickém 2D zobrazení. Co se klasiky týče, tak 2D Sonic obsahuje vše, co staré díly, takže jestli jste některý z původních Sonic her hráli, nečeká na vás při učení se ovládání žádná překážka. To ve 3D je to zcela jiná káva.

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

Utvořte si vlastního

Jakmile se vám podaří osvobodit „3D Sonica“, hra i samotná hratelnost nabere zcela nový dech. Jako první si totiž vytvoříte svoji vlastní postavičku, kterou si můžete „poskládat“ z mnoha různých dílů, z nichž některé plní pouze kosmetickou funkci a některé mají i významnější vliv. Primárně je nutné zvolit, jaké zvíře vám vyhovuje a to si poté upravit k obrazu svému. Vybírat lze například mezi psem, medvědem, ptákem či ježkem, které když vybavíte patřičnými předměty, stanou se z nich skutečně nebezpeční tvorové, kteří oproti klasickému Sonicovi disponují mnohem mocnějšími vychytávkami v podobě speciálních vlastností a zbraní. Ty navíc získáváte za povedené průchody jednotlivými úrovněmi, tak vězte, že váš hrdina se nebude na konci hry podobat tomu ze začátku jak vizuálně, tak ani výbavou. Odemykatelných předmětů je skutečně spousta a otevírat je je nutné i vzhledem k vidině zisku nějaké té trofeje.

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

3 jsou víc než 2

Nebudeme si nic nalhávat, když řekneme, že 3D díly Sonica nebyly nikdy přijaty extra kladně. Jak již bylo zmíněno, oproti běžným 2D hříčkám se nyní ke slovu dostávají nové ovládací a herní prvky, které bude nutno natrénovat. Samozřejmě, třetí rozměr nikterak neubírá Sonicovi a jeho přátelům na rychlosti, takže se připravte, že i v těchto pasážích si pořádného tempa užijete až až. Během úprku za kýženým cílem opět narazíte i na spoustu protivníků, které nemusíte po vzoru 2D částí likvidovat pouze skočením na hlavu či rozmetáním kotrmelcem. Kromě speciálních zbraní tu existuje i variace na kotrmelec, kterou ovládáte stiskem tlačítka ve správný moment a zadaří-li se, nepříteli skočíte na hlavu a zároveň se odrazíte pro plynulé provedení dalšího útoku. Co se zbraňového arzenálu týče, tak ten lze rozdělit na tři základní typy. K dispozici jsou plameny, elektrické šoky a blesky, které lze postupem času vylepšovat ještě o speciální vlastnosti, takže si na své přijdou především notoričtí „tuniči“ a upravovači. Určitě se vám poté podaří nakombinovat zbraně a dovednosti tak, že se vaše postavička stane velice nebezpečným hrdinou.

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

Chaos pokračuje

Osobně jsem se trochu bál, jak to dopadne se zpracováním 3D světa, ale mé obavy se vcelku rychle rozplynuly. Tempo je sice pořádně zběsilé, nicméně zpracování je i tak velice pohledné a rozvržení jednotlivých překážek nedělá ze hry nezvládnutelný počin. Přiznám se, že jsem u Sonica nikdy příliš dlouho nevydržel právě díky frustraci z pro mě nepříliš snadno průchozích levelů, nicméně zde je vše jinak. Jakožto relativní lamka na poli těchto titulů jsem nyní schopen poměrně pohodlně každou z úrovní nejen dokončit, ale i v relativně dobrém čase. Při zběsilém sprintu narazíte i na části, které nevyžadují příliš vaší aktivity a můžete se tak kochat pohledně zpracovaným vesmírem, ve kterém se to jen hemží efekty, či kupříkladu továrnou prošpikovanou roboty a mnoha dalšími lokacemi. Samozřejmě, ne všechny úrovně by se kvalitativně daly hodit do jednoho pytle, narazíte i na slabší kousky, ve kterých se zorientovat není zrovna žádný med. Menší problémy mi v tomto „režimu“ způsobovalo také klasické skákání po plošinkách jelikož ovládání vaší postavy není příliš responzivní, spíše na mě při klasické chůzi působilo dosti jalově. Zkrátka, dokud Sonic běží, je vše v pořádku. Na konci některých levelů na vás klasicky čekají bossové, kteří ovšem nepředstavují žádnou zvláštní výzvu a s jejich pokořením nebudete mít žádné problémy. Jednotlivé herní úrovně spadají do několika kategorií, takže jsou k dispozici klasické 2D úrovně, 3D světy, SOS levely, ve kterých si lze přijít na nějaké ty skryté bonusy a s nimi související odemykatelné předměty. Za každé úspěšné dokončení jste poté patřičně bodově ohodnoceni a pokračujete dále. Součástí hry jsou i denní úkoly, za jejichž úspěšné splnění obdržíte nějaké ty bonusy, především v podobě bodových násobičů nebo opět dalších kosmetických vylepšení.

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

Krátké, pohledné a lehce tupé

Graficky se v případě Sonic Forces nejedná o žádný zásadní průšvih, oproti čemuž stojí chabě nadabované postavičky v předělových scénách a celkově úroveň jednotlivých dialogů, které by mohl hltat pravděpodobně maximálně některý z vašich potomků,rozuměl-li by angličtině či některému z ostatních podporovaných jazyků, mezi nimiž čeština pochopitelně chybí. K dohrání titulu vám postačí zhruba 5 hodin čistého času, který samozřejmě úměrně narůstá s rostoucím počtem opakování jednotlivých úrovní. S tím je však nutno u her tohoto typu zkrátka počítat. Nejedná se tak o nikterak dlouhou hru, která je navíc v současné době k sehnání za necelých tisíc korun, přičemž by cena vzhledem k obsahu mohla a měla být rozhodně nižší. Speciální herní režimy či případně hru více hráčů byste zde hledali marně, a to jak lokální, tak online. Jediným vyžitím po dokončení všech úrovní tak je možnost vylepšení stávajících časů a bodových ohodnocení, díky čemuž si můžete posléze odemknout nové zbraně a kosmetické doplňky a zaměřit se na zmiňované časově omezené úkoly, případně zabojovat v žebříčcích přátel, jestli ovšem některé, co by titul hráli, budete znát.

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

Neurazí ani neoslní

Celkově se tak nejedná o nikterak špatnou hru, nicméně ji pravděpodobně ocení hlavně fanoušci tohoto modrého maskota, jelikož oproti původním dílům jí zkrátka k dokonalosti poměrně dost schází. Na druhou stranu by se jí mohlo, v rámci případných slev, podařit nalákat i nové hráče a i když rozhodně nejde o vysoce kvalitní počin na poli videoherní zábavy, v období herního sucha byste mu mohli dát šanci.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Sonic Forces - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

DOBRÉ
65%
CZECHGAMER
Sonic v novém pokračování potvrzuje, že to již zkrátka nikdy nebude jako dříve. Na chvilku zabaví, ale v paměti asi na extra dlouho neutkví.

CGwillWin