recenze
Numantia

Numantia - recenze
Numantia - recenze
13:26, 19.12.2017

Když v roce 153 př.nl. antické římské imperium dobývalo Evropu, narazilo na malý kámen úrazu. A to přesněji na španělské město Numantia, které říši vzdorovalo. Nyní je rok 2017 a my se můžeme ocitnout zpátky na bitevních polích u Numantie. Popadněte proto vaši zbraň do rukou a uchopte se vedení těch nejúžasnějších bitev tehdejší doby.

Klik pro zvětšení (Numantia - recenze)

Bránit nebo útočit

Příběh hry není předem daný. Protože je jen na vás zda si zvolíte kampaň za bránící se Kelty a vaším primárním cílem bude ubránit Numantii nebo za útočící Římany, kteří ji mají naopak dobýt. Ale tak či tak vás bude při cestě v kampani doprovázet spousta vedlejších úkolů, u kterých bude jen na vás, jak je vyřešíte. To může občas změnit i průběh hry, takže počítejte, že hra vám interaktivních možností bude dávat skutečně dost.

Klik pro zvětšení (Numantia - recenze)

Co je to vlastně za hru?

Jedním slovem – strategie. Strategie velice podobná například hře Rome: Total War. Princip Numantie je tahová strategie, ve které se pohybujete na hexagonovém hracím poli. Tahy jsou zde rozděleny do několika fází. První z nich je rozmístění jednotek. Touhle fází zahajujete bitvu. Kam jakou jednotku umístíte má následně zásadní význam pro další vývoj bitvy. Většinou budete mít jen velmi malý prostor na umístění jednotky, ale pokud se vám povede správně splnit vedlejší úkol, můžete dostat strategickou výhodu. Poté, co si své jednotky umístíte a začnete bitvu, následuje fáze pohybu. A závěrečnou fází vašeho tahu tvoří útok. Po té co zaútočíte na vaše nepřátele, tak končí váš tah a následuje tah soupeře. Tímto způsobem bitva pokračuje až do té doby, než jedna ze stran přijde o všechny jednotky.

Klik pro zvětšení (Numantia - recenze)

Čtvero ročních dob

Takhle by se dalo velmi jednoduše shrnout prostředí bitevních polí Numantie, protože právě mapy, na kterých budete bojovat, jsou velkou výhodou téhle hry. Bojovat na nich můžete v zimě, v dešti, nebo za prahnoucího slunce. Mapy, co týká prostředí, navíc nejsou pořád stejné. Bojovat budete ve městě, v římském táboře, nebo na širokých travnatých polích. Mapy také zahrnují i spoustu objektů, za které budete moci takticky postavit vaše jednotky, takže můžete vyzkoušet strategií, co hrdlo ráčí. Mimo kampaň se ve hře nachází ještě jeden herní mód - mód aréna. Ten vám umožní vybrat si jednu ze dvou už zmíněných frakcí a následně si sestavit armádu z vojáků vlastního výběru (i těch, které nemáte odemčené) a postavit se proti nepřátelské armádě. Tím tenhle mód může sloužit jako užitečné cvičení do bitev v kampaních, zkouška jednotek anebo jen krátké odreagování. Navíc si zde můžete zkoušet strategické výhody každé mapy.

Klik pro zvětšení (Numantia - recenze)

Trochu nepřehledné

Ano, velká výtka téhle hry je celková nepřehlednost. Pokud jste si mysleli, že takové The Sims je místy nepřehledné, představuji vám nový level. Naprosto obtížné a nepřehledné ovládání, zdlouhavý a unavující tutoriál a nakonec i samotná bitva… Ani grafika není zrovna prvek, kterým by se hra mohla chlubit. Hlavní menu je sice povedené, ale zbytek už co se týká grafiky, už za moc nestojí. Dalo by se říci že se jedná o důstojného nástupce RTW? A tím nemyslím nic jiného než už zmíněné legendární Roman: Total War. Hry jsou si totiž ve spoustě věcí možná víc než podobné. Vylepšování armády, vylepšování města, spousta speciálních typů vojáků… To vše i mnohem více vám může Numantia nabídnout, takže pokud jste si sérii Total War zamilovali, tak vám může Numantia připadnout do vaší sbírky strategických her. Nemůže se však chlubit úchvatnou grafikou a pocit, že se jedná o indie hru vás bude provázet po celou dobu hraní. Na druhou stranu, pokud jste milovník old school strategických her, tak za pár stokorun dostanete strategii, od které můžete čekat, že vás zabaví na spoustu hodin strávených přemýšlením, jak porazit soupeře.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dead Good Media

Klik pro zvětšení (Numantia - recenze)

Recenzovaná verze: PS4

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Numantia - recenze)

PRŮMĚR
50%
CZECHGAMER
Tahová strategie, která, ač ničím extra neoslní, hrát se rozhodně dá. Fanoušci žánru tak mají další kousek k vyzkoušení.

CGwillWin