recenze
Real Farm

Real Farm - recenze
Real Farm - recenze
17:47, 30.11.2017

Tak co, všichni virtuální farmáři? Přejedl se vám již poslední Farming Simulator? Nebo byste rádi vyzkoušeli něco jiného? Doby, kdy právě série od Giants Software byla prakticky jedinou možností, kde jsme si mohli vyzkoušet všechny činnosti zemědělců, je ta tam. Jelikož se s hrami podobného typu začíná pomalu ale jistě trhat pytel, tak se dnes podíváme na zoubek nejnovějšímu přírůstku v žánru, holandskému kousku od vývojářů ze SOEDESCO. Dokáže konkurovat zavedené značce nebo se jedná jen o nepodstatný titul, který můžete s klidným srdcem minout? To se již dočtete na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Pole v češtině, fajn věc

Menu hry je vcelku strohé a největším překvapením tak pro mě bylo, když jsem v nastavení objevil možnost přepnutí do naší mateřštiny, což jsem také ihned provedl. Je rozhodně pozitivní, že menší studia nezapomínají na naše končiny a je tak příjemné moci si zajezdit s traktory v češtině. Co se herních možností týče, tak se budete moci ponořit do dvou režimů. První z nich je Volná hra, ve které dostanete klasicky nějaký ten obnos peněz a poté si již můžete dělat, co se vám zlíbí. Stejný mód byl vždy k dispozici i u konkurence vzhledem k tomu, že je celkem logický, když se v případě farmářských her jedná o jedno obří pískoviště. Mnohem zajímavější je poté Kariéra, ve které se musíte vypracovat z naprostého nováčka v odborníka na všechny zemědělské činnosti a z toho pramenícímu přísunu financí, díky kterým si budete schopni vaši farmu vybavit všemi možnými vychytávkami, pořídit si zbrusu nový vozový park, splatit dluhy a zkrátka, žít si jako pán.

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Pěkně od píky

Než se ovšem stanete úspěšným farmářem, je nutno si uvědomit, že jen tak snadné to nebude. Budete se muset naučit vše potřebné od pěstování zemědělských plodin až po chov hospodářských zvířat. Prostřednictvím misí, plněných pro jednotlivé okolní farmáře postupem času získáte důvěru od vašeho šéfa, který vám svěří do vínku své první vlastní vybavení a můžete se konečně začít realizovat. Jedná se však skutečně o běh na dlouhou trať, s tím je nutné u každé hry tohoto typu počítat. Během plnění misí pro farmáře si osaháte všechny aktivity, které se posléze stanou vaším denním chlebem, od orby, setí, přes sklizeň až po prodej plodů vaší práce. Samozřejmě nechybí spousta parametrů, které se během hraní vyplatí sledovat. Najdete tu tak aktuální finanční přehled, kde lze spravovat a splácet půjčky, informace o výkupních cenách jednotlivých plodin a vyprodukovaných komodit, předpověď počasí a mnoho dalšího. Nicméně se opět nejedná o nic, s čím bychom doposud neměli tu čest.

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Konkurence je na míle vzdálená

Jestliže jste již některý z podobných simulátorů hráli, budete si již od prvních farmářských chvilek připadat jako ryba ve vodě. Celkově na mě totiž hra působí jako totální kopírka již avizovaného Farming Simulatoru, včetně herních menu a ovládacích prvků. Pravdou je, že funkce jednotlivých kusů zemědělské techniky jsou nyní voleny přes kruhové menu, jinak je v podstatě vše stejné. Ona se však nabízí otázka, jak takovouto hru zpracovat „odlišně“. Náplň je logicky také stejná, takže již z tohoto pohledu bude asi vhodné zvážit případnou investici do nové hry, obzvláště, když se konkurenční titul od Giants může pyšnit i parádní podporou komunity, díky které je po každém připojení do hry ke stažení nějaký ten dodatečný obsah zdarma. Real Farm oproti tomu působí vcelku suše, čemuž nenapomáhá ani prázdný svět, ve kterém se vaše pouť za vysněným farmářským snem bude odehrávat. Co mě navíc také netěší je to, že ve hře kvůli chybějícím licencím nenaleznete reálné značky traktorů ani ničeho jiného. Čeká tak na vás snůška smyšlených názvů, což na věrohodnosti také příliš nepřidá a je to opět škoda.

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Potřebovalo by to přeleštit

Při hraní Real Farm jsem narazil i na spoustu nedodělků a bugů, které by mohly odstranit budoucí patche, nicméně vezmu-li v potaz, že se nejedná o nijak obrovský počin, tak se nemohu ubránit myšlence, že si autoři mohli dát alespoň o něco více záležet co se technické stránky hry týče. Lze tak narazit na problémy s texturami, poklesu snímkovací frekvence, nekorespondujícícmi stíny a dalším chybkám, které nepůsobí dobrým dojmem. Na druhou stranu ovládání jednotlivých vozidel a jejich příslušenství ostudu neudělá a vše se hýbe jak má. Samozřejmě, je potřeba zvyknout si na odlišné ovládání co se jednotlivých zápřažných zařízení týče, nicméně i díky piktogramům v kruhovém menu a českým popiskům vše přejde do krve relativně rychle. Grafické zpracování také není úplně špatné. Samozřejmě, ze sedačky vás nevystřelí, ale jedná se o vcelku slušný standard, který rozhodně neurazí.

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Menší krůček vedle

Hlavním problémem tak při hraní tohoto titulu zůstává poměrně suchá a nudná hratelnost. Oproti konkurenčním kouskům se tu totiž toho nedá moc dělat. Prakticky následujete pouze úkoly, které před vás hra klade, přičemž některé z nich jsou velmi zdlouhavé a jejich vykonávání v prázdném světě se velice rychle stane stereotypním a omrzí. Tato „prázdnota“ by se dala částečně akceptovat, kdyby byl herní svět alespoň pořádně rozlehlý, nicméně ani toho se nedočkáte. Veškerá kariéra se totiž odehrává na velmi malém prostoru, ohraničeném neviditelnými bariérami, což také na celkovém dojmu nepřidá. Hra jako taková zkrátka působí velmi laciným dojmem, což však nekoresponduje s cenovkou, kterou naleznete jak v digitálních obchodech, tak v kamenných prodejnách. Vezmeme-li v potaz, že titul pořídíte za cenu okolo tisícovky, tak bych osobně skutečně raději doporučil zalovit ve vodách konkurence. Při zhruba stejné ceně se vám totiž zábavy na virtuálních polích dostane mnohonásobně více.PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti SOEDESCO

Klik pro zvětšení (Real Farm - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

(@_@;)
35%
CZECHGAMER
Farmářský kousek, který bohužel doplácí na spoustu nedokonalostí, chybějící licence a bídnou nálož obsahu.

CGwillWin