recenze
Cuphead

Cuphead - recenze
Cuphead - recenze
08:10, 01.10.2017

Píše sa rok 2017 a stále je herný trh schopný byť ohromený 2D konceptom. V prípade dlhoročného vývoja projektu Cuphead od kanadskej spoločnosti MDHR Entertainment sa totižto história rozšíri o niečo, čo tu doteraz ešte nebolo. Druhý rozmer sa už od prvého Super Maria kamaráti s klasickou pixel grafikou, ktorá aktuálne zažíva renesanciu aj v tomto období. Stačí sa len pozrieť na to kvantum indie značiek, aké na nás sypú týždeň čo týždeň neznámi autori túžiaci po sláve. Cuphead je však iným a jedinečným dielom a to musí pochopiť každý už len pri letmom pohľade na jeho vnútornosti. Bratia Chad a Jared Moldenhauerovci sa jedného dňa rozhodli preniesť obsesiu tradičnými Disney rozprávkami do interaktívnej zábavy a z ich snahy vzišiel náročný ale plne spravodlivý príbeh dvoch sympatických hrdinov.

Systém náhody a determinizmus je tu stále pod patronátom svalovej pamäte.

Klik pro zvětšení (Cuphead - recenze)

Technika animácií, na ktorých je založené všetko to, čo vám pri pohľade na Cuphead v akcii rozžiari oči, je silne podobná karikatúram z obdobia tridsiatych rokov minulého storočia. Inšpiráciu pre hlavného hrdinu si dokonca spomínaní bratia zobrali z japonského propagandistického materiálu, ktorý sa vo forme filmu preslávil v roku 1936. Malá postavička so šálkou miesto hlavy im učarovala a vnukla nápad na tvorbu klasickej "Run and gun" projekcie, ktorá by upútala už na prvé zoznámenie. Toto všetko je však len čiastková porcia faktov, aká sa točí okolo toho najpodstatnejšieho a tým je samozrejme hrateľnosť. Príbeh, akokoľvek môže niekomu pripadať v hre tohto razenia nedôležitý, je založený na nešťastnom rozhodnutí dvoch šálok - bratov, ktorí sa chcú pobaviť v diabolskom kasíne. Svoj osudový večer spečatia netradičnou lotériou a pri kockách prehrajú vlastné duše s pánom temnoty. Ten im po dlhom prehováraní nakoniec dá šancu skúsiť sa vykúpiť z celej šlamastiky a pošle ich na skutočne pekelnú jazdu po vašom boku. Ak ju nakoniec aj s vašou pomocou dokážu ukončiť so cťou, čaká ich sladká odmena, a teda záchrana pred večným zatratením.

Predlohu pre hlavného hrdinu skúšali vývojári upraviť do rôznych foriem. Mali kresby s tanierom miesto hlavy či vidličkou, avšak po viac ako 150 pokusoch sa nakoniec opäť vrátili k šálke.

Klik pro zvětšení (Cuphead - recenze)

Určite ste zaregistrovali, že Cuphead je hlavne kooperatívna zábava pre dvoch. Zatiaľ bohužiaľ len vo forme offline, a teda na jednej konzole či PC. Autori sa už veľakrát nechali počuť, že do budúcna plánujú priniesť aj online co-op, čo je ale v súčasnosti hudba neistej budúcnosti. Tak či onak, jednotlivé mapy krásne rozdelené do izometrického postupu terénom si môžete skúsiť sami, ako aj po boku kamaráta. Väčšina prekážok spočíva v súbojoch s bossmi, ktorí vám nič nebudú chcieť dať zadarmo. Pre slabšie povahy je tu možnosť zvoliť nižšiu obtiažnosť, avšak ale aj tá znamená veľkú výzvu, zvlášť v ponímaní voči akejkoľvek konkurenčnej značke. Cuphead nie je prechádzkou ružovým sadom, avšak je dostatočne spravodlivý, keďže jeho koncept je plne v zmysle takzvanej svalovej pamäte. Level za levelom budete čeliť čoraz väčšej výzve a každá smrť v hre pre vás má znamenať poučenie. Pokiaľ si budete schopní priznať chybu a dobre si ju v hlave zafixovať, pri ďalšom pokuse už prejdete kritickým úsekom s ľahkosťou a zažijete onen slastný pocit zadosťučinenia a dobre odvedenej práce.

Hudba je úžasná kapitola sama o sebe. Celý soundtrack poskladal Kris Maddigan, jazzový mág z Ontária.

Klik pro zvětšení (Cuphead - recenze)

Alfou a omegou je teda skríženie rúk (hlavní hrdinovia strieľajú projektily priamo z prstu) s veľkými bossmi a tieto súboje sú zároveň vstupenkou do ďalšieho sveta. Ak v jednej časti nebudete schopní zlikvidovať všetkých, nie je možné, aby ste sa posunuli ďalej. Cuphead však nie je len frenetickým šialenstvom, kde skáčete alebo lietate hore dole po plošinách a snažíte sa zasiahnuť kreslenú postavičku ala znetvorený Mickey Mouse. Od tuhých a náročných duelov si môžete oddýchnuť pri rovnako ťažkých misách s rýchlym postupom v pred. Tu už nastupuje klasická 2D hopsačka a tá je napojená priamo na RPG elementy v hre. Práve tam môžete nájsť špeciálne zlaté mince, akými sa následne dá platiť v lokálnom obchodíku u nepríjemne vyzerajúceho prasiatka. Môžete si tak zakúpiť vyšší stupeň energie života alebo nový druh arzenálu. Na pulte obchodov tak nájdete navádzacie strely, široký rozptyl, granáty a hromadu pomocníkov, ktorí vám majú zjednodušiť postup vpred. Tak ako sú samotné boje veľkou výzvou, je logické že v nich hráč skúša nájsť nejakú skratku a pomoc. Aj preto sa vám niekde viac hodí práve forma streľby s navádzaním tak, aby ste sa nemuseli otravovať sledovaním nejakých bočných nepriateľov a sústredili sa napríklad na skoky cez priepasť. Podobných scenárov s iným vývojom sú tu desiatky.

Bezchybné ovládanie bez lagov, to je to, po čom tvoja duša túži.

Klik pro zvětšení (Cuphead - recenze)

Aby som to celé nejako zjednodušil a napísal definíciu koreňa zábavy u tejto hry, tak ideálne asi bude nasledovné. Cuphead je plošinovka hraná v štýle pokusu a omylu, ktorá je schopná udržať pozornosť každého len svojou umeleckou stránkou, ale aká ponúka hromadu taktických momentov s dostatočným efektom zadosťučinenia. Budete sa u neho baviť ako sami, tak po boku kolegu/kolegyne, a to desiatky hodín. Do uší vám zaznie rovnako epická jazzová muzika, ktorá je pomocnou barličkou k samotnej grafike a čo viac si už želať od značky tohto typu, keď aj ovládanie (testované cez Xbox One gamepad) nevykazuje jediného problému. Pokiaľ by Cuphead mal už v základe online kooperáciu, neváhal by som mu osoliť finálne číslo na maximálnu možnú mieru, avšak absencia tejto možnosti je tu dosť citeľná, čo pri dlhoročnom vývoji už musím brať do úvahy ako chybu. Cuphead nevznikol cez noc (prvé plány sa vraj robili ešte v roku 2010), a preto bolo dostatok času na to, aby sa aj online kooperácia dostala do finálnej verzie a nie možno niekedy v budúcnosti do už dávno zabudnutej hry. Je to teda malá chybička krásy na inak jedinečnej a originálnej jazde. Ako keď animovaný seriál z vášho detstva dostane dušu a ožije priamo pred vaším zrakom a môžete sa stať jeho súčasťou. Kto by tomu dokázal odolať?

Motiváciou to nevzdať aj v prípade neúspechu je dobre znázornený bod vášho postupu, ktorý ste v danej úrovni dosiahli tesne pred smrťou.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Microsoft s.r.o.

Klik pro zvětšení (Cuphead - recenze)

Recenzovaná verze: Xbox One/PC

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Cuphead - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
97%
CZECHGAMER
Cuphead je logická záležitosť s maximálnou komplexnosťou a neopakovateľným umeleckým znázornením

CGwillWin