recenze
Nioh - Bloodshed’s End

Nioh - Bloodshed’s End - recenze
Nioh - Bloodshed’s End - recenze
14:11, 21.11.2017

Všetko sa raz skončí a v prípade akčnej RPG projekcie Nioh to platí hneď trojnásobne. Presne taký počet dodatočných expanzií boli totižto autori z Team Ninja schopní upliesť od začiatku roka až dodnes. Za seba musím povedať, že to bola epická jazda naprieč všetkými možnými emóciami a ešte teraz sa trasiem z nadšenia nad kvalitou tejto pomerne nenápadnej záležitosti, ktorá mala síce komplikovaný vývoj a niekoľko obrovských odkladov, ale nakoniec sa hrdinsky dokázala prebojovať až do rúk milovníkov náročných, ale spravodlivých, sérií. Základnej verzii som bez váhania dal maximálne hodnotenie. U prvej expanzie Dragon of the North to už bolo s kvalitou logicky menej razantné (predsa len dodatok za 10 eur nemôže vykázať šťastný pocit megalomanských rozmerov) a nijako vyššie na tom nebol ani prídavok s názvom Defiant Honor. Celý čas som vás však ja osobne (ako jediný z celej našej redakcie) pripravoval na novinky o IP Nioh a tak ste vedeli, že všetko to krvavé a temné putovanie s prvým dielom (dúfajme) série Nioh skončí u záverečného DLC. To dostalo veľavravný názov Bloodshed’s End a práve to bude labutia pieseň Williama Adamsa.

Modlím sa za druhý diel tejto značky a brúsim pritom imaginárnu katanu o kamenný pomník padlého mnícha za mestom.

Klik pro zvětšení (Nioh - Bloodshed’s End - recenze)

Posledná krvavá bodka nijako nevybočuje z trendu, aký nastolili jeho predchádzajúci dvaja spoločníci. Opäť to je striktne len o obsahu bez nejakej pevnej formy. Máme tu niekoľko nových oblastí na preskúmanie, čo sa logicky spája s prítomnosťou nových nepriateľov. Démoni sú zase raz príkladom toho, ako vývojári tejto hry dokázali krásne spojiť bizarnosť temných nápadov s japonskou kultúrou podfarbenou reálnymi dejinami a udalosťami v nich. Znova raz vyzerá každý váš protivník ako strach a groteska v jednej siluete, čo je už taký punc značky Nioh. Po nových miestach, kam sa vydať, je tu teda aj hromada nového náradia na prekonanie stále náročných prekážok. Zbrane a brnenia idú zase ruka v ruke s porciou väčších a menších protivníkov. Kto logicky očakával od tohto rozšírenia zase len surový obsah bez nejakej hrubšej formy, bude určite spokojný. Mne osobne však trošku v koncepte týchto DLC chýbala nejaká konzistencia a hlavne kvalitné videofilmy medzi dôležitými udalosťami, ktoré tak krásne poskytla základná verzia. Ale to je zase len moje veľké očakávanie od prídavku za pár euro, ktoré nemusíte nutne zdielať.

Podporte tento hardcore projekt maximálne ako sa dá, len tak sa môžeme dočkať možného pokračovania.

Trend "Souls" hier začal dávno po tom, ako bol rozpracovaný prvý koncept značky Nioh. Na to netreba zabúdať a tvrdiť, že niekto niekoho kopíruje. Berte to teda ako samostatnú a existencie schopnú hru, ktorá bola dodnes podporená viac ako miliónom predaných kópií. Aktuálne sa dokonca dočká aj PC verzie a tak čísla len porastú. Môžeme sa preto tešiť na prípadný druhý diel a myslím, že základňa fanúšikov, okolo tohto pomaly sa zväčšujúceho kultu, bude niečo podobné kvitovať s nadšením. Zomieranie v hrách je predsa tak krásne, no nie?

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Nioh - Bloodshed’s End - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Nioh - Bloodshed’s End - recenze)

SKVĚLÉ
88%
CZECHGAMER
Dôstojná bodka za úžasnou hrou

CGwillWin