Kontroverze PUBG vs Fortnite

Kontroverze PUBG vs Fortnite
12:20, 26.09.2017

Jakkoliv bývají víkendy takové nudné, co se týče zpráv ze světa her, tak uplynulý nabídl jednu zajímavou kontroverzi nebo řekněme internet drama. PlayerUnknown's Battlegrounds sice trhají jeden rekord za druhým (aktuálně už měli 1,5 milionu hráčů online na Steam a zašlapali konkurenci do země), ale ani to nezabránilo jejich producentovi se opřít do Epicu.

Epic totiž právě dnes spouští free-to-play Fortnite Battle Royale na PC a konzole, které nápadně vypadá jako PUBG. Vlastně je to ten samý koncept, ale chytře zařazený do základních mechanik Fortnite, které jsou zase spíše trochu z Minecraftu. Zatímco sám PlayerUnknown Brendan Green je smířený s tím, že jejich úspěch budou ostatní zkoušet replikovat. Majiteli Bluehole se to nezdá úplně košér, zejména od Epicu.

PUBG totiž běží na Unreal Engine, který jim Epic dodává. Z toho plyne, že už takhle Epic pravděpodobně těží z licenze Unrealu na každé prodané kopii PUBG. A nyní je ještě s vlastní verzí tohoto módu předběhl na konzole a ještě úplně zdarma. To evidentně Chang Han Kima z Bluehole vůbec nenechává klidným a pronesl, že fanoušci je stále zásobují konkrétními příklady jasných podobností a že zvažují "další akce".

Právě tahle poslední část věty zvedla největší vlnu kontroverze a svět se pustil do žhavých diskuzí. Má vůbec právo Bluehole takhle vyhrožovat? Oni zdaleka nejsou ti, kteří premisu PUBG a potažmo Battle Royale vymysleli. Brendan Greene má s tímto konceptem dlouhou historii a PUBG je první opravdu masový úspěch. Vedle toho je H1Z1, kteří také z původního Surivalu skočili do King of the Kill (Battle Royale) a tam našli větší úspěch.

Je logické, že Epic chce Fortnite nějakým způsobem zachránit. Hra odstartovala opravdu špatně a její vidina do budoucna nevypadala růžově. Právě přidání "PUBG módu" o ní zvedlo zájem. Zda je to ok, když Epic a Bluehole jsou partneři? To se musí dohodnout mezi sebou. Každopádně jako PR vyjádření Chang Han Kim naprosto selhal a jeho volba slov myslím nadělala více škody jim než užitku. Jediní Devolver Digital na celou aféru reagovali opravdu vtipně a originálně.


DALŠÍ

CGwillWin