recenze
Aven Colony

Aven Colony - recenze
Aven Colony - recenze
18:05, 10.08.2017

Dnes se podíváme na nedávno vydanou hru Aven Colony, která zastupuje na konzolích nepříliš početnou skupinu budovatelských strategií. Ano, pár jich najdeme, nicméně hlavní platformou pro tento žánr i díky způsobu ovládání bylo je a bude stále PC. Proto vítáme Aven Colony s otevřenou náručí a pojďme se nyní podívat na to, jak se hraje konkrétně na PS4.

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

Klasika v moderním hávu

Příběh u strategií tohoto typu nikdy nehraje první housle, je tu spíše do počtu. Vžijete se do role guvernéra Aven Prime, planety, kterou budete muset přizpůsobit ku obrazu svému. Je tu totiž skutečně životně nebezpečno a vaším největším nepřítelem převážnou dobu bude zima, nedostatek kyslíku a popřípadě i jídla či energie. Obyvatelé kolonie také potřebují nějaké to rozptýlení a nebudete-li se o ně patřičně starat, začnou se bouřit a zajde-li situace příliš daleko, v příštím volebním období již nebudete jejich favoritem. Jakmile ve volbách získáte méně než 50 % preferenčních hlasů, hra končí. Postupem času se setkáte i s živými organizmy, které se vám samozřejmě kolonizování jejich rodné planety budou snažit znepříjemnit, co to jen půjde. Jak je tohoto odstavce patrné, titul by mohl být částečně klasifikován i jako survival, nicméně konstrukční prvky nad ním jasně převažují.

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

Plnit úkoly se vyplatí

Hra na první pohled působí relativně komplexně a samotné projetí tutoriálu vám zabere poměrně dost času. Zpracování výuky musím pochválit, vše je přehledné a ovládání se podařilo autorům přizpůsobit gamepadu snad nejlépe jak jen mohli. Pravda, nějakou chvilku potrvá, než vám vejde například ovládání kamery do krve, poté však již budete stavět s milimetrovou přesností. Během hraní dostáváte rozličné úkoly, nebo chcete-li mise, za jejichž úspěšné splnění jste poté patřičně odměněni. Úkolů můžete a pravděpodobně budete mít aktivních vícero najednou, takže bezcílné stavění zde nehrozí a vždy vás bude vidina odměny hnát dále. Jedná se také o dobrý nástroj k tomu, jak směřovat hráče příběhem tak, aby nedošlo ke zbytečným zmatkům a „hluchým“ místům. Odměny za ně většinou zahrnují materiál nezbytně nutný pro rozvoj kolonie. Stavění budov financujete pomocí nannitů, které získáváte díky splnění zadání nebo vytěžením kovů v dolech a jejich následným zpracováním. Je nutné brát v potaz to, že doly nejsou bezedné, takže může teoreticky nastat situace (mně se naštěstí nestala), že vytěžíte vše, špatně investujete a pak budete mít problémy se stavbou budov nutných pro další postup. Proto byste měli každou investici zvážit, předejdete tak nucenému prodeji a bourání staveb, na které jste si dříve těžce vydělali.

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

Každé prostředí má to svoje

Celkem během příběhového režimu zavítáte do třech herních prostřední, kterými jsou ledovcové pláně, pouště a tajgy. Důležité je zmínit to, že okolí má velký vliv na stavbu vaší kolonie, jelikož v každém „světě“ je nutno využívat nerostné bohatství způsobem, jaký by odpovídal realitě. V pouštích a skalách se tak nachází spousta dolů, tajga poskytuje lepší podmínky pro pěstování plodin, přičemž na ledovcích najdete spoustu geotermálních pramenů, kterými si sice hezky zatopíte, na druhou stranu si toho však příliš mnoho nevypěstujete, takže je nutné zvolit jiný postup při samotném hraní. Nezbude vám tak než těžit a obchodovat nerostné suroviny a s jídlem pořádně šetřit. Tento odlišný přístup mě velmi bavil, alespoň zpočátku, než se dostavil klasický pocit stereotypu, kterému se však hry tohoto typu nemají příliš šanci se vyhnout. Však je to stále o tom samém – stavět, přežít a být populární. Je pravdou, že postupem času začne solidně přituhovat a kromě základních potřeb obyvatel kolonie budete muset začít řešit například i vzdálenost jednotlivých budov od sebe, což jak zjistíte bude mít vliv na spokojenost vašich svěřenců.

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

Hezky se na to kouká

Graficky hra vypadá vskutku dobře. Vše se plynule pohybuje i při štelování rychlosti hry, takže v této oblasti není autorům příliš co vytknout. Vaši obyvatelé se procházejí ve vybudovaných tunelech, sem tam se kolem vaší základny prožene nějaká exotická zvířena, drony, budující jednotlivé konstrukce svižně poletují a zkrátka vše působí takovým uklidňujícím dojmem (ovšem jen do doby, než se na vás začne vše hroutit). Máte pocit, že se nacházíte v žijícím světě, čemuž přispívají i velmi dobře zpracované animace jednotlivých objektů, díky kterým se od sebe jednotlivé budovy odlišují a ihned tak poznáte, o jakou se jedná. Hráči notně pomohou i ukazatele (Overlays) díky kterým snadno rozeznáte nejvhodnější místo pro umístění té které budovy. Tak například, budete-li stavět farmu, samozřejmě ji nezkonstruujete na místě s červenými vrstvami, naznačující, že tady by se vašim plodinám příliš nedařilo. Díky těmto sloupcovým grafům můžete také například efektivně monitorovat kriminalitu, znečištění vzduchu či bohatost půdy na nerosty. K dispozici vám bude i hlavní ovládací panel, na kterém lze nastavit celkové chování a politiku kolonie. Fajn prvkem je i to, že prostředí má vliv na funkci některých vašich budov. Samozřejmě, v zimě se to mimo skleník příliš dobře nepěstuje, ale také budete muset počítat například s tím, že jestli vaši kolonii zásobují energií solární panely, během zimy budete odkázáni pouze na polovinu maximální kapacity z tohoto zdroje. Všechny takové detaily také okořeňují titul Aven Colony a přidávají mu na uvěřitelnosti.

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

Má to nějaké mouchy?

Během samotného hraní jsem nenarazil na vážnější zádrhel, kromě jednoho a tím je problém se skladováním surovin. Velice často na můj vkus se stávalo, že jsem zkrátka již neměl místo a byl jsem nucen zvážit, jestli nebude vhodnější vypěstované plodiny či natěžené materiály raději zničit na úkor nannitů. Hlavní problém totiž je, že suroviny nemají žádný maximální omezený počet a navíc vám místo v silech zabírají i samotné nannity. Vzhledem k faktu, že část hry tvoří i obchodování na oběžné dráze, je nutno počítat i s tím, že importované zboží nebude po příletu kam uskladnit. Budete proto muset tedy průběžně přistavovat skladovací prostory, v návaznosti na ně opět zdroje energie, a tak dále. Jak bylo zmíněno již na začátku recenze, her tohoto typu na konzolích příliš není a tak jsem byl velice zvědav, jak si Aven Colony povede. Rozhodně se nejedná o žádnou jednoduchou hříčku a stíhat sledovat veškeré ukazatele a přitom efektivně budovat a zvelebovat vaši kolonii vás občas dokáže potrápit. Celkově se však jedná o solidní strategii, která zabaví buď v klasickém příběhovém režimu nebo sandboxovém budování.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Team 17 Digital Limited

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 Pro
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Kousek, který udělá radost všem stratégům, kteří raději budují než ničí.

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Aven Colony - recenze)

CGwillWin