recenze
MXGP3

MXGP3 - recenze
MXGP3 - recenze
07:00, 13.07.2017

Další rok a další hra od studia Milestone. Italští vývojáři specializující se na závodní hry nás každý rok zásobují několika tituly, jejichž kvalita byla bohužel dosud dosti kolísavá a jen těžko bych dokázal z výčtu projektů vyjmenovat nějaký, který by byl opravdu povedený a zapamatovatelný. Kvantita zkrátka málokdy znamená kvalitu a na hrách od Milestone byla vidět spíše snaha najít mezeru na trhu než udělat opravdu dobrou hru.

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

Tento fakt potvrzuje i série MXGP, jejíž třetí díl se právě objevuje na našich herních zařízeních. I když předcházející dvě hry ze série nebyly vyloženě tragické, tak na nich byl přesně vidět rukopis jejich autorů a s ním spojené problémy. V první řadě to byla naprosto příšerná grafika a celková sterilnost a nevýraznost. Jedinou věcí, co lze v dlouhodobém měřítku považovat za velké plus těchto titulů, je bohatá licence, ať už oficiálního šampionátu nebo velkého množství značek.

S MXGP3 ale přichází jedna velká a důležitá změna. Vývojáři se rozhodli upustit od vlastního enginu, na kterém všechny jejich tituly dosud běžely a na jeho místo dosadili osvědčený Unreal Engine čtvrté generace. A světe div se, ono to skutečně pomohlo. Třetí MXGP nevypadá vůbec zle. Stále se v žádném případě nejedná o nic, k čemu by měli renomovanější vývojáři vzhlížet, ale v porovnání se staršími díly a vlastně všemi hrami od Milestone se MXGP3 zdá jako jednooký král mezi slepými. Nový engine dokonce dokáže takovou vymoženost, jako je úprava nastavení přímo v menu hry. V minulosti pro hry od Milestone něco nepředstavitelného. Zlepšená grafika se podepsala i na atmosféře při závodech, kterou pěkně dotváří kouřící dýmovnice v ochozech a odlétávající bláto a prach. Pokrok zaznamenala také zvuková stránka. Motorky zní daleko výrazněji a uvěřitelněji. Naopak fandění diváků by ještě potřebovalo zdokonalit.

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

Zatímco technická stránka se dočkala inovace, tak v té obsahové zůstává vše při starém. Kostru tvoří známý režim kariéry, kde pravděpodobně strávíte nejvíce času. Na jejím počátku si vytvoříte vlastního jezdce, se kterým poté objíždíte jednotlivé závody. Jak jsem již v úvodu předestřel, tak i třetí MXGP staví na oficiální licenci motokrosového šampionátu. Díky tomu obsahuje kompletní soupisku jezdců, strojů a okruhů. Je trochu s podivem, že se jedná o licenci na loňskou sezonu, což může fanoušky reálného šampionátu nemile překvapit. V základu hra nabízí dvě třídy, slabší MXGP 2 a vrcholnou MXGP. V kariéře začnete se slabší motorkou jako jezdec na divokou kartu. Po absolvování několika závodu si buď vyberete jeden z oficiálních týmů, nebo zvolíte cestu soukromníka s vlastní stájí. Nechybí ani virtuální měna, kterou utrácíte za nové součástky do motorky a oblečení pro jezdce. Možnosti vylepšení jsou překvapivě bohaté a ve virtuální garáži tak strávíte nemalý čas.

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

Vyjma režimu kariéry stojí za zmínku ještě MXoN, což je samostatný šampionát o několika závodech, kdy mezi sebou soupeří národní týmy. Nic víc, co by ještě stálo za zmínku, ale třetí MXGP nenabízí. Pokud čekáte nějaký obsah nad rámec licence, tak budete zklamaní. Úplně chybějí například závody na uzavřených stadionech nebo historické výzvy známé ze sesterské série MotoGP. Strohým dojmem působí také multiplayerový režim, který obsahuje pouze možnost rychlého závodu a šampionátu. Navíc ho podle očekávání hraje minimum hráčů.

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

Série MXGP už od prvního dílu trochu vybočovala od standardní produkce Milestone svojí snahou o simulaci. Nebyl to ten typ hry, kterou zapnete a začnete vyhrávat závody jako na běžícím páse bez jakékoli nutnosti se nějakým způsobem zlepšovat. Zvláště druhý díl vyžadoval zpočátku velkou trpělivost. To už ale v žádném případě neplatí pro současný třetí díl. I s vypnutými asistenty se jedná o arkádu jako řemen a s tímto faktem je potřeba ke hře přistupovat. Váš jezdec je k motorce jako přikovaný a jen opravdu velký náraz ho dokáže ze sedla vyhodit. Až příliš benevolentní kolizní model tak trochu kazí celkový dojem. Pocit ze samotné jízdy přitom není vůbec špatný. Motorka neustále poskakuje na nerovnostech, klouže na mokrém povrchu a celkově se chová vcelku uvěřitelně. Tratě se navíc postupně opotřebovávají a tvoří se v nich koleje, což nepatrně zhoršuje ovladatelnost.

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

MXGP 3 ukázalo, že to se studiem Milestone není až tak špatné a s pořádným nástrojem v podobě Unreal Enginu 4 dokáží udělat slušně vypadající titul. Hratelnosti bohužel uškodil až přílišný příklon k arkádě a nulová snaha vytvořit jakýkoli obsah nad rámec licence. Svou základnu fanoušků si ale přesto MXGP určitě najde. Stále se totiž jedná o jedinou čistě motokrosovou hru na trhu.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

Recenzovaná verze: PC

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (MXGP3 - recenze )

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Krok vpřed v grafice, krok zpátky v hratelnosti a přešlapování na místě v oblasti obsahu. Dohromady to dělá obstojně vypadají motokrosovou arkádu, jejíž největším plusem stále zůstává oficiální licence.

CGwillWin