recenze
Expeditions: Viking

Expeditions: Viking - recenze
Expeditions: Viking - recenze
09:20, 09.07.2017

Vikingové to je vděčné téma. Nedá se sice říci, že by světovou kulturu obohatili o skvělá umělecká díla a nebyli to zrovna žádní velcí myslitelé, nebo alespoň žádného severského filozofa neznám a věřím, že většina z vás také ne, nicméně pomyšlení na blonďaté valkýry v člověku stejně vyvolává chuť vrátit se do minulosti. Asi by mě to hned poté, co by mi došlo, že bych musel bojovat o holý život ať už s nepřízní věčně studeného počasí, nebo s jinými seveřany. A tak je fajn, že se můžeme podívat na to jak to v dávném Dánsku bylo alespoň prostřednictvím našich monitorů a nebudete nás to stát náš nuzný život.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Na rozdíl od spousty jiných her s Vikingsou tématikou, v Expeditions: Viking se s bohatou mytologií setkáte pouze v dialozích. Hra neobsahuje žádné jednooké bohy, elfy, ledové obry nebo trpaslíky, těm ale koneckonců budeme moct dát pořádně na budku v příštím God of War. Tady se čekejte realitu. Nebo alespoň co největší snahu o ní.

Hra se odehrává léta páně 790, kdy krutí severští nájezdníci skutečně podnikali loupeživé výpravy na břehy Britských ostrovů i území Evropy, nicméně často se zapomíná na fakt, že kromě vraždění Vikingové také s osadníky obchodovali. Příběh je fiktivní, avšak je zasazen mezi historické reálie, což ve výsledku působí příjemně, protože scénáristé měli na jednu stranu volnou ruku a mohli popustit uzdu své fantazii, na druhou stranu se mohli opřít o známá fakta a mytologii.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Hra sama o sobě je mix RPG a turn based strategie, vaše hlavní postava je potomkem náčelníka vikingského kmene, který za neznámých okolností přišel o život při své výpravě do Británie. A teroristický útok za to rozhodně nemohl. Vaším úkolem je převzít otěže vlády a stát se respektovaným vladařem či vladařkou. Pokud jste jako. já tak rozhodně vladařkou, desítky hodin hraní holt radši strávím koukáním na ženskou než na fousatého chlapa. Nicméně váš kmen je v současnosti oslabený smrtí váženého náčelníka, nepřátelé prahnoucí po vašem území jsou všude a abyste dokázali vzdorovat ostatním klanům, budete se muset vydat Británie stejně jako váš předek a získat čest a slávu.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Příběhová linka je zajímavější než jsem na první pohled čekal a vaše rozhodnutí výrazně ovlivňují směr, kterým se děj ubírá. Ještě před svou životní plavbou musíte vyřešit několik menších questíků na Dánské půdě, mimo jiné si třeba musíte nechat postavit a pojmenovat svou chloubu, tedy svůj osobí Drakkar. Ale než vám ho schopný vesnický truhlář postaví, budete se s ním muset vydat na výlet do lesa a vybrat dřevo, které bude na jeho výrobu použito. To pak ovlivňuje vlastnosti vaší bárky, až s ní budete brázdit širé moře.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Rozhodnutí, která musíte vykonat je ve hře opravdu spousta a člověk si většinou uvědomí až s postupem času, co vlastně způsobil, když někoho urazil, nebo vzal do party. Ano, v EV máte (dle očekávání) celou partu sveřepých bojovníků a bojovnic a je to dobře, protože když si na začátku vyrábíte svého hlavního hrdinu, jedná se o tak trochu o podpásovku. Vybíráte jí totiž základní vlastnosti (síla, inteligence atd.), ale doopravdy nevíte jak to správně rozhodit. Já osobně jsem si říkal, že to hodím trochu srabsky hodně neutrálně a žádnou vlastnost jsem si nenaboostil na úkor jiné, protože jsem si říkal, že uvidím jaký styl mi bude vyhovovat a musím říct, že to bylo špatné rozhodnutí, protože tyto bodíky už ve hře dále nepřibývají.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Moje hlavní hrdinka tak ve výsledku je hodně nevýrazná, nedomrlá a kdybych mohl, hned bych jí z party vyhodil. Ale to bohužel nejde. Nicméně vždy si s sebou můžete vzít spolubojovníky, tak se to vyrovnává. Vaše tlupa může mít i víc než deset členů, ale při vstupu do nějaké konkrétní lokace si vždy vybíráte jen pěti následovníků a vždy se to chce trochu zamyslet nad tím, co v oné lokalitě hodláte podnikat a podle toho si skupinu sestavit. Do samotných lokací se dostanete po přesunech po herní mapě, podobně jako ve Falloutu, což každého nostalgika jistě potěší. Nicméně i když se rozhodnete, že Anglii drancovat nebudete, ale zkusíte to s nimi po dobrém, stejně se bitkám nevyhnete.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Boje jsou velmi podstatnou částí hry a jsou zábavné, ačkoliv díky absenci kouzel nejsou tak variabilní, jak by mi bylo po chuti. Přestože je ve hře je několik desítek skillů, které se v boji dají využít, nejedná se o nic moc dramatického. Kupříkladu namísto toho, abyste na nepřítele zaútočili můžete říci, že mu zablokujete štít, a další útok pak tento nepřítel nebude mít šanci vyblokovat. Jenže ve skutečnosti je mnohem lepší zaútočit dvakrát, protože šance, že váš sok útok blokne, zas tak velká není.

Na druhou stranu jsou díky tomu boje přiměřeně dynamické a i když se jedná o tahovku, nebudou vám bitky trvat desítky minut. Což je za mě jednoznačně plus. Každopádně doporučuju vždy mít s sebou alespoň jednoho dobrého lučišníka, který z dálky odsnajpří všechny healery, to boje hodně usnadní. Ne, že by tedy nějak extrémně složité, alespoň tedy na střední obtížnost jsem s nimi neměl výrazné problémy a myslím, že bych asi snadno dal i obtížnost vyšší a to nejsem žádný hardcore stratég odkojený Steel Pantherem.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Trochu nudný je fakt, že vaše postavy v boji nemohou zemřít, ale po posledním úderu se začnou svíjet na zemi. Vy naproti tomu můžete nepřítele připravit o hlavu, useknout mu ruku nebo ho střelit šípem do oka. Rkový rating mi tu sedí, koneckonců slovo humánnost si vedle slova Vikingové asi úplně nevybavíte. Ale pokud někdo člena vaší skupiny přece jen v bji skolí, existuje možnost, že mu bude způsobeno nějaké zranění.

To ovlivňuje jeho bojeschopnost a další atributy a je záhodno ho co nejrychleji ošetřit, protože pokud tak neučiníte, nakonec přeci jen váš parťák umřít může. A přece nechcete, abyste přišli o oblíbenou pěkně vyvinutou Norku jen proto, že jste jí zapomněli vyléčit naražený palec u nohy.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Léčení, stejně jako výroba a oprava předmětů, probíhá při kempování, které je hodně důležitou součástí hry. Kromě bojových skillů mohou mít postavy i schopnosti, které se využijí právě při nocování pod širákem. Mezi ně patří zmíněné léčení, vaření, lov, hlídkování atd. Svou partu tak musíte dobře vybalancovat, protože když budete mít málo dobrých hlídačů někdo může váš tábor napadnout, když nebudete mít lovce, nebudete mít při kempování co jíst a vaši podvyživení bojovníci budou svou nebezpečností připomínat spíše partu slepých jeptišek namísto krvežíznivých vikingů.

A to pak moc slávy do své rodné země nepřinesete. Pokud se podíváte na jiná hodnocení, třeba recenze na Steamu, zjistíte, že dost lidí si stěžuje na různé technické problémy, nicméně v době, kdy jsem hru hrál já, jsem nenarazil ani na jediný. Když bych se měl zamyslet nad tím, co mi nesedělo, jediné co mě napadá je nepříliš příjemný úhel kamery s nímž jsem se celou dobu nebyl schopný sžít. Jde přibližovat a rotovat po ose X, avšak sklon změnit nejde a ten defaultní se mi prostě nelíbí. Druhá věc, co mě občas štvala byla častá absence hudebního podkresu. EV má totiž naprosto skvělý soundtrack, se kterým si skladatelé museli hodně a hodně vyhrát a středověké melodie mne opravdu bavily, nicméně díky tomu si pak hned všimnete, když někdo muziku utne.

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Až na to si však opravdu nemám na co stěžovat. Od hry jsem původně nečekal takřka nic a ve výsledku jsem byl hodně příjemně překvapen. Zajímavý příběh, ve kterém opravdu máte pocit, že ho ovlivňujete, zábavné a vcelku rychlé bitky plné krve a násilí, spousta zajímavých mechanik (například jsem doteď nezmínil stavění vlastní vesnice) a dlouhá hrací doba dělá z Expeditions: Vikings jsou volbu pro všechny fanoušky Vikingů, strategií a příběhových RPG. Jednoznačně jedna z těch lepších her co jsem měl letos to štěstí vyzkoušet.

a poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Logic Artists

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

Recenzovaná verze: PC

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Expeditions: Viking - recenze)

SKVĚLÉ
82%
CZECHGAMER
Parádní příběhové RPG s vikingskou tématikou, tahovými souboji a úchvatným soundtrackem.

CGwillWin