recenze
Cooking Mama: Sweet Shop

Cooking Mama: Sweet Shop - recenze
Cooking Mama: Sweet Shop - recenze
14:34, 11.09.2017

Další přírůstek do série her o vaření Cooking Mama. Pokud sérii neznáte, každá hra je postavená na přípravě nejrůznějších světových receptů pomocí miniher. Ani tento díl není jiný. Tentokrát se Mama rozhodla otevřít cukrárny.

Klik pro zvětšení (Cooking Mama: Sweet Shop - recenze)

Zaměřením hry je výroba cukrovinek. Celkem budete moci připravit 60 receptů. Každý recept má jiný počet kroků, které budete muset zvládnout alespoň na bronzovou medaili, abyste byli úspěšní. Ovládání je soustředěno na dolní obrazovce, na horní povzbuzuje Mama a ubíhá čas. Mezi minihry, se kterými se můžete setkat, patří například rolování těsta, roztírání krému, plnění cukrovinek, míchání těsta či zdobení již upečeného zboží. Minihry mají různou obtížnost, ale obecně mi nepřišla žádná nějak náročná. Oproti prvním dílům série (1 a 2 zejména) je zde velká časová benevolence, takže hráč může udělat větší množství chyb, aniž by byl výrazně potrestán nebo ztratil zlatou medaili. Původní hry trestaly i sebemenší nepřesnost, což v důsledku mohlo být (a v některých případech opravdu bylo) frustrující. Na druhou stranu měl člověk mnohem větší radost z toho, že dokázal daný recept připravit na zlatou medaili bez pokažení byť i jediného z 10ti kroků, protože 99% úspěšnost byla pouze stříbrná medaile.

Klik pro zvětšení (Cooking Mama: Sweet Shop - recenze)

Kromě tradičního plnění receptů ovšem tento díl nabízí i další kratochvíle. Jakmile vyrobíte cukrovinky, můžete otevřít obchod pro veřejnost a prodávat je. Funguje to tak, že do obchodu přijde narůstající počet lidí, kteří si za nějakou dobu vyhlídnou produkt, který si chtějí koupit. Vy následně musíte na daného člověka poklepat, abyste prodali zboží a utržili za ně peníze. Občas se stane, že se zákazník nemůže rozhodnout, i tehdy to musíte řešit. Na všechny reakce máte poměrně benevolentní časový limit. Vzhledem ke koncepci je to monotónní a nezábavná část, užijete si možná první dvě otevření obchodu, kdy nadšeně prodáváte nádherně vypadající sladkosti.

Klik pro zvětšení (Cooking Mama: Sweet Shop - recenze)

A proč by tedy chtěl někdo prodávat cukrovinky? Důvod je jednoduchý. Za utržené peníze si můžete nakoupit kosmetické úpravy pro Mamu, kuchyň i svůj obchod. Samozřejmě nemají tyto úpravy vliv na samotnou hratelnost, nedávají Vám žádnou výhodu. Ale pokud by někdo chtěl všechny získat, u prodávání pravděpodobně zemře monotónní nudou. Kosmetické úpravy jsou postupně odblokovány při hraní a plnění určitých milníků.

Otevírání obchodů můžete dělat i celosvětově. Čas od času se u Vás zastaví světoznámá kritička, která hledá vždy konkrétní druh sladkosti. Pokud jej pro ní vyrobíte, přijde a nabídne Vám otevření obchodu ve světové lokalitě. Abyste se tam proslavili, máte k dispozici minihru, která funguje na principu "buď co nejlepší a získej co nejvíce bodů". Jedná se většinou o postřehové záležitosti, například skládání určité konfigurace balíčků sladkostí. Abyste dostali ocenění, musíte se opravdu hodně snažit a mít skvělou reakční dobu.

Hra nabízí také multiplayer, který funguje na bázi Download Play, takže si můžete zahrát s přáteli i při vlastnictví pouze jedné kopie. Hrát spolu mohou až 4 hráči. Celkově je hra příjemná oddychovka. Pro hráče, kteří znají sérii již dlouho, je ovšem celá výroba sladkostí poněkud jednoduchá a světový prodej to příliš nezachraňuje. Na druhou stranu veškeré výrobky vypadají skvěle, na první pohled by se do nich hráč nejraději zakousl. Nedoporučuji hrát při dietě, nepodaří se Vám ji dodržet. Musím vyzdvihnout minihry, které jsou mnohem variabilnější oproti původním dílům. Například zpracování ovoce je vytvořeno mnoha způsoby. Od valících se jahod, kterým musíte uříznout lístky přesně ve chvíli, kdy jsou k Vám správně otočeny, přes oloupání banánu po otevírání konzervy s hruškami. Na pár desítek hodin (než vyrobíte všech 60 receptů) zábavy se zde ovšem určitě najde.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Rising Star Games

Klik pro zvětšení (Cooking Mama: Sweet Shop - recenze)

Recenzovaná verze: Nintendo 3DS

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

Klik pro zvětšení (Cooking Mama: Sweet Shop - recenze)

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Důstojné pokračování série vhodné pro chvíle oddechu. Oproti předchozím dílům snazší, ale rozmanitější.

CGwillWin