akce
report
Game Access '17 #day 2 alebo druhý pohľad...

Game Access '17 #day 2 alebo druhý pohľad...
Game Access '17 #day 2 alebo druhý pohľad...
12:35, 09.05.2017

Už je to nejaká doba čo som naposledy navštívil nejakú akciu zameranú na videohry. Rozhodol som sa dať príležitosť mladším a talentovanejším kolegom redaktorom, pre ktorých sú tieto akcie stále niečím, ako sviatkom. Minulý týždeň nám však do redakcie prišla pozvánka na akciu Game Access a jej druhý ročník, ktorý sa opäť konal v juhomoravskej metropole študentov, vína a krásnych žien - Brne. Neodolal som a akcie som sa zúčastnil a musím povedať, že som ani na okamih neľutoval.Brnenské Sono Centrum, ktoré sa pýši najmodernejším ozvučením medzi európskymi klubmi akciu Game Access hosťuje po prvý krát, minulý ročník akcie sa uskutočnil v brnenskom Boby Centre a za mňa musím povedať, že sa akcia ubrala správnym smerom. Profesionalita, moderné priestory, dva konferenčné sály, miesto pre odpočinok, samozrejme výstavná plocha a ak ste na akciu dorazili z ďaleka, žiaden problém ubytovanie bolo možné zaistiť priamo v Sono Centre.

Game Access sa od obyčajných herných akcií líši, nie len atmosférou ale hlavne publiku, ktorému je akcia určená. Na akciách som strávil mnoho hodín a musím povedať, že niektoré, ktoré sú určené širokej verejnosti sú už pre mňa veľmi frustrujúce. Stovky ľudí tlačiacich sa v malých chodbách a nekonečné fronty na hry, ktoré by ste si radi vyskúšali. Na Game Accessu sa nič podobné nekoná. Akcia je určená predovšetkým vývojárom a ľuďom z herného priemyslu. Samozrejme je možné si zakúpiť rôzne tipy lístkov, ktoré sú rozdelené do viacerých kategórií, tak aby si bol schopný vybrať každý podľa svojich preferencií.

Atmosféra aktuálneho ročníka sa točila hlavne okolo náboru. Všade na chodbách ste mohli naraziť na pracovné ponuky od spoločností, ako Bohemia Interactive, Hangar 13 alebo Wargamingu. Nemôžem komentovať inak, ako waw! Byť študentom informatiky cítim sa ako Al Capone, teda... myslím toho Ala, ktorý ovládol Chicago, nie toho, ktorý výšku doštudoval po dvanástich rokoch a potom predával poistky ;-). Takže ak ste šikovný programátor chcete pracovať vo videohernom priemysle, nemyslím si, že existuje lepšie miesto, ako Game Access, takže vidíme sa budúci rok?

Každopádne, dosť bolo omáčky, povedzme si niečo o samotnom programe. Do tohoto špeciálu som vybral dve časti, ktoré jednoznačne stoja za zmienku. Prvou je jednoznačne prezentácia Mateusza Tomaszikewicze zo susedného Poľska, no a štúdio? Tak schválne, hádajte! V poriadku, rád vám to prezradím. Meno a susedná krajina určite mohla napovedať, že sa bude jednať o štúdio CD Projekt RED, ktoré je zodpovedné za trilógiu zaklínača. Štúdio aktuálne pracuje na dvoch projektoch, už hrateľný Gwent a tajomný projekt Cyberpunk 2077. Mimochodom Mateusz potvrdil, že sa na Cyberpunku 2077 pracuje a všetko ide podľa plánu, bohužiaľ viac informácií ohľadom tohto projektu sme z neho nedostali.

Mateusz v CD Projekte RED pracuje na pozícií Principal Narrative Designera, čo v praxi znamená, že je zodpovedný za to, ako budú fungovať questy a v tomto duchu sa niesla celá jeho prezentácia. Poslucháči sa dozvedeli, ako vznikali ich obľúbené questy z tretieho zaklínača a s akými problémami sa museli vývojári vysporiadať. Úprimne, nezávidel som im to. Taktiež mi prezentácia odhalila tajomstvo, prečo spoločnosť Ubisoft pracuje s tak rozľahlými lokáciami a viac menej rovnakými side questami. Je to jednoduché ak nalinkujete viac questov na jednu a tu istú lokalitu, môžu vzniknúť problémy, ktoré je potreba hodiny a hodiny opravovať a to korporát, akým je Ubisoft určite vidí, ako finančnú stratu. Prezentácia sa niesla v uvoľnenej atmosfére, najme v momenty, keď Mateusz spomínal na konkrétne situácie z vývoja zaklínača. Záverom sme položili otázku, v ktorej nás zaujímalo, ktoré veci sa do finálneho produktu nedostali a ktoré mu chýbajú najviac. Odpoveď bola prekvapivá. Mateusz priznal, že v hre malo byť viac minihier, ako napríklad kocky, ktoré sme si mali možnosť zahrať v druhom diele a taktiež sa pracovalo na alkoholovej minihre, bohužiaľ stanovený dátum vydania bol neúprosný. Poslednou vecou, ktorú Mateusz doplnil bolo jeho jemné sklamanie, z toho, akým spôsobom boli nútený pretvoriť finálnu bitku proti Divokému honu od pôvodnej knižnej predlohy. Autentické spracovanie podľa knihy vraj nebolo možné, pretože by museli do hry implementovať veľké množstvo nových prvkov, ktoré by boli využité výlučne pre finálnu bitku, takže museli finále jemne odkloniť. Škoda, možno nabudúce.

Klik pro zvětšení (Game Access '17 #day 2 alebo druhý pohľad...)

Druhým obrovským zážitkom druhého dňa akcie Game Access bolo pre mňa jednoznačne stretnutie s týmom CBE Software. Bol som svedkom toho, že ich motto, nie je len PR kecom ale skutočnosťou. Motto znie – „Just two people and a lot of passion...“. Potvrdzujem, pri ich stánku som strávil bezmála hodinu a diskusia by určite pokračovala, keby za mnou nestála fronta ďalších novinárov.

Klik pro zvětšení (Game Access '17 #day 2 alebo druhý pohľad...)

Minulé projekty CBE Softwaru patria medzi elitné projekty domáceho prostredia, ktoré boli pozitívne prijaté aj v zahraničí. Tituly J.U.L.I.A. Amont the Stars, Vampires Guide Them To Safety! alebo Serena, by nemali chýbať v domácnosti žiadneho patriota a milovníka kvalitných počítačových hier. Ja som si mal možnosť vyskúšať ich najnovší projekt, ktorý uzrie svetlo sveta v prvej polovici roka 2019 a musím povedať, že to bol skutočne zážitok ale viac v samostatnom článku.


CGwillWin