osobnost
Autor Zaklínača: Bol som tak hlúpy!

Autor Zaklínača: Bol som tak hlúpy!
09:10, 25.03.2017

Andrzej Sapkowski je poľský národný umelec, ktorého meno by mal poznať každý kto miluje univerzum Witcher či Wiedzmin alebo pre nás známejšie pomenovanie Zaklínač. Ja osobne sledujem jeho tvorbu od čias kedy ešte spoločnosť CD Projekt pašovala nelegálne kópie hier zo zámoria a distribuovala ich medzi pár ochotných platiť, avšak dnes už jeho meno čo do popularity trocha zarástlo veľkým prízrakom v podobe hernej adaptácie.

Andrzej sa veľakrát negatívne staval voči otázkam čo do hier zo sveta, ktorý stvoril, čo sme na jednu stranu pripisovali faktu, že jednoducho nemá vzťah k videohrám obecne ale zároveň bolo možné tušiť že je v tom aj niečo viac. To niečo sa práve odhalilo prostredníctvom jeho interview pre server Eurogamer, kde Sapkowski opisuje celý dej okolo predaja licencie na Witchera pre spoločnosť CD Projekt. Nasleduje citácia.

"Ponúkli mi percento svojich ziskov. Povedal som:, No, z toho nebude vo výsledku pre vás žiadny zisk, neuspejete. Dajte mi radšej všetky svoje peniaze čo máte a to hneď práve teraz! Jednoducho celú čiastku za všetky práva. Bolo to odo mňa hlúpe. Bol som tak hlúpy, nechať všetko ďalej plynúť mimo svojej osoby, pretože som jednoducho neveril v ich úspech. Ale kto by mohol predvídať ich úspech? Ja som jednoducho nemohol."

Autor knižných románov a poviedok okolo Geralta tak rozhodne spytuje svoje svedomie, čomu plne rozumiem ale zároveň verejne sympatizuje s firmou, ktorej predal svoj poklad.

"Všetky ich hry sú vyrobené veľmi dobre. Zaslúžia si všetku pozornosť a podporu zato čo dokázali."

Dodal, že nemá nič proti hrám a ani hráčom konkrétne a že sa všetok ten úspech nakoniec stará aj nemu o zisky (záujem o knihy stúpol s príchodom hernej série a robia sa nové preklady a dotlače), a rovnako je tu stále priestor na pokračovanie v príbehu a tak romány môžu vystriedať nové poviedky či filmy (ostatne jeden je už dlhšie v príprave).


DALŠÍ

CGwillWin