speciál
Vedci využili MMO hru, aby zaznamenali správanie ľudí pred koncom sveta

Vedci využili MMO hru, aby zaznamenali správanie ľudí pred koncom sveta
Vedci využili MMO hru, aby zaznamenali správanie ľudí pred koncom sveta
07:35, 14.03.2017

ArcheAge - MMORPG od štúdia XL Games, spustila so svojou open Beta verziou v roku 2014 aj ďalší zaujímavý projekt. Ako býva zvykom, Beta verzie končia wipe-om, ktorý zmaže akýkoľvek vykonaný postup hráčov. Neznamená to príchod zombie apokalypsy, či veľký asteroid rútiaci sa smerom k zemi. Pre hráča je to však strata všetkého, na čom doposiaľ v hre pracoval. Istej skupine vedcov tak prišlo zaujímavé, ich správanie v posledných chvíľach vo virtuálnom svete sledovať a vyvodiť z toho závery.

"Mapovací princíp" od Dimitriho Williamsa tvrdí, že správanie hráčov vo virtuálnych svetoch sa od ich reálneho správania priepastne nelíši. Na tejto publikácii totiž vedci svoj výskum s názvom "I Would Not Plant Apple Trees If the World Will Be Wiped" (Ak by mal prísť koniec sveta, jablone by som nevysádzal) stavajú. Aj keď ich výsledky niesu dokonalým dôkazom a správanie ľudí v reálnom prípade konca sveta by sa mohlo líšiť, veria v to, že koniec bety MMORPG hry nám môže priblížiť konanie reálnych ľudských bytostí.

Výskum dokázal že aj keď v posledných hodinách virtuálneho sveta niektorí hráči prejavovali antisociálne správanie (zabíjanie ostatných) viac ako obyčajne, väčšina to nerobila. Mnohí sa stali apatický voči povinnostiam a úloham ktoré hra poskytuje, čo dokazuje drastický pokles v plnení Questov, či levelovaní ako takom. Zaujímavosťou je nárast sociálnej interakcie medzi hráčmi, ktorú dokazuje zvýšená aktivita chatu, či utvorenie viacerých skupín na plnenie Questov pre vyššie levely.

Klik pro zvětšení (Vedci využili MMO hru, aby zaznamenali správanie ľudí pred koncom sveta)

Dimitri Williams tiež pre New Scientist vysvetlil neplatnosť citátu "Even if I knew that tomorrow the world would go to pieces, I would still plant my apple tree," (Aj keď by som vedel že zajtra nastane koniec sveta, svoju jabloň by som zasadil), ktorého autom je Martin Luther v tomto kontexte. "Je veľký rozdiel medzi vysádzaním jablone, keď viete že zomriete, pretože potom z nej môžu mať úžitok aspoň vaše deti. Keď však príde koniec sveta, jabloň tam nezostane pre nikoho".

Plný report o jabloniach, konci sveta a MMO hrách si môžete prečítať tu


CGwillWin