preview
SNOW - dojmy z bety

SNOW - dojmy z bety
SNOW - dojmy z bety
08:17, 13.11.2016

Zimního sportu (krom hokeje) na PlayStation 4 jsme se zatím nedočkali téměř žádného, a najednou se s nimi snad roztrhl pytel. O The Steep slyšel snad každý, tedy o hře od Ubisoftu, na kterou se můžeme těšit začátkem prosince. Druhou - už méně známou - hrou, která se dočkala debutu před pár dny, je Mark McMorris Infinite Air, specializuje se pouze na snowboardové závodění a skákání v otevřeném světě.

A tou třetí do party je Snow od švédského týmu Poppermost Productions. Své premiéry se dočkal už na PCčku, když v říjnu 2013 hra vstoupila do programu Early Access na Steamu. Nyní přichází i na PlayStation 4, ale ještě ne v hotové podobě, prozatím v beta verzi. Takže se dá očekávat, že tu a tam bude nějaká ta drobná moucha nebo nějaký nedoladěný detail, na kterém zapracují do finální podoby. Pojďme se podívat, v jaké kondici Snow je.

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Kratochvíle bez nutnosti investice?

V současné době je hra v beta testování, tedy aspoň v případě PlayStation 4 verze. Vstupenkou do hry (v současné fázi) je zakoupení Founder’s Packu, který seženete na PS Store za cenu okolo 550 korun. Jeho součástí je jedno lyžařské a jedno snowboardové vybavení, takže si můžete vyzkoušet obě dvě tyto kratochvíle.

Ano, pochopili jste správně. Veškeré vybavení si můžete zakoupit za herní měnu nebo její získání urychlit díky mikrotransakcím. Vzhledem k tomu, že vývojáři počítají s prodejním modelem free-to-play, je vybalancování a rychlost získávání herních penízků opravdu velmi pomalé. Lépe „ovladatelné“ nebo „rychlejší“ prkno seženete za sakra dlouho, takže nějaké to urychlení je nasnadě. Ale za vaše reálné peníze..

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Na menu záleží!

Pro upřesnění: The Snow je lyžařská nebo snowboardová zábava z otevřeného světa hor. Pohání jej čtvrtá generace CryEngine, která má hře dodat nádheru horských masivů a eleganci fyzikálních vlastností při jízdě (měla by, ale jak tomu je, se budu věnovat níže). Rozhodně se nejedná o žádnou simulaci, jde o čistokrevnou arkádovou záležitost, která si klade za cíl hlavně pobavit!

Ale s tou zábavou je to těžké, když už v hlavním menu pociťujete nějaké ty nedostatky. To, že je menu navrženo „dlaždicově“ (podobně jako třeba ve Fifě), je v pohodě. Dokonce se mi tento typ líbí – především pro svoji přehlednost. Ale vadí mi, že když pohnu analogem nebo tlačítkem, výběr se nepohne o jednu požadovanou položku, ale hned o dvě až tři. A ať se snažím sebevíce, výběr mé požadované položky se stává hrou samotnou: zda se mi na ní podaří trefit či ne?!

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Taktéž mi trochu vadí způsob navržení. Asi by bylo logické si vybrat nějaký herní režim, druh eventu, a pak si třeba vybrat, jestli chci jet na lyžích nebo na prkně. No, a ono je to úplně jinak. Než jsem přišel na to, kde se přepnu z lyží na snowboard, stálo mě to hodně času. Takže ještě před výběrem herního módu musíte navštívit nastavení, tam si vybrat váš inventář, a přeskládat si to dle potřeby. Chápu, že z pohledu vývojářů to jistou logiku i má, ale rozhodně to postrádá jednoduchost. Omlouvám se, že jsem se tolik rozepsal o hlavním menu, ale tohle mě vcelku rozladilo. A to ještě ani nestojím na svahu..

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Spousta možností k hraní..

Opravdu. Na první pohled to tak vypadá. Vždyť si můžeme vybrat ze spousty možností. Krom volného ježdění a bezmyšlenkovitého sjíždění po horském masivu si můžeme vybrat jeden z mnoha eventů. Rozhodně však od The Snow nečekejte závody ve sjezdu nebo slalomu, jak je znáte z Olympijských her. Tohle se zde nenosí. Tady jsou spíše extrémnější a možná pro někoho zábavnější radovánky (které však jsou pomalu taktéž zastoupeny na Olympijských hrách). Takže se můžeme těšit na obyčejný Time Trial, kde se snažíme sjet kopec podle předem stanovené trasy – bohužel otřesná navigace ohledně toho, kam se očekává, že bych měl jet, zapříčiňuje časté opakování. Druhou možností je třeba Descent, kde máte sjet kopec, ale je jen na vás, kudy se do cíle dostanete, takže kličkování mezi stromy a skoky z hřebenů jsou vcelku zábavné. No, a pak tu máme spíše ty akrobatické režimy - jako je SlopeStyle, Big Air, Freestyle nebo Rail Jam.

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Pochopitelně si to můžete užívat sami v singlu nebo v multiplayeru – o funkčnosti serverů bych raději pomlčel, protože o stabilitě se hovořit moc nedá. Každopádně za všechny dokončené aktivity získáváte herní měnu, kterou můžete následně proměnit za nějaké to vybavení nebo dokonce za přikoupení nového světa, ve kterém si můžete zajezdit.

Ale na druhý pohled to s herními možnostmi trochu pokulhává. Třeba díky tomu, že tu nejsou žádné pořádné režimy jako kariéra nebo cokoliv podobného. Takže motor, který vás má pohánět, je pouze zábavnost jednotlivých herních režimů, ta se ovšem tak úplně nekoná. Teda, abych byl upřímný, Descent jsem si relativně užil, protože hledání optimální a nejkratší cesty bylo příjemným zpestřením.

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

To hlavní: jak se to hraje?

Jak bych to jen řekl… Je vcelku nutné přiznat, že jde o beta verzi hry. Pokud vývojáři plánují The Snow vydat v režimu free-to-play, jistě se dá po vyladění některých zjevných chyb - se skřípěním zubů - říci, že se to hraje relativně dobře. Ale je lepší mít přivřené snad obě oči. Zmiňoval jsem vyladění pár chyb. Tak třeba už na samotném startu – je zapotřebí zmáčknout čtverec, abyste se rozjeli. Tu a tam se stane, že váš avatar se vydá úplně opačným směrem nebo mi dokonce sám od sebe spadl.

Ani pocitu rychlosti jsem se moc nedočkal. I když je možnost přepínání kamery z pohledu třetí osoby do pohledu první osoby (kde se vše tváří, že frčíte vcelku rychle). Rozhodně ve mně hra nevzbuzovala pocit, že mám mít sevřené půlky z možnosti vysekání se. Možná to souvisí i s tím, že i přes použitý CryEngine 4 hra nevypadá po grafické stránce nikterak hezky. Před pěti šesti lety bych ji nejspíše označil za průměrnou, ale dnes – fakt ne!

A to nemluvím o vnímání šikmosti terénu nebo čehokoliv podobného. Vše vypadá jako rovinka nebo mírný kopeček. Tečku za vším tím dělá samotný HUD. Bílé hory, všude sníh a ukazatel času je – no, zkuste si tipnout! – ano, správně – bílí! Takže takřka není vůbec nic vidět – ale to už je snad jen detail.

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Je na čem zapracovat?

To každopádně. Jsem moc rád, že jsem si mohl vyzkoušet The Snow ještě před vydáním, než se jej vývojáři rozhodnou spustit na PlayStation 4 naplno. Pokud se jim povede odstranit některé banální chyby a trošku poštelují různá hejblátka, myslím, že se nám dostane do rukou zábavná adrenalinová zimní arkádka. V současné době jí rozhodně chybí adrenalin, a i nějaký ten pořádný herní režim by mohl být přihozen. Držím palce, ať se podaří vyladit.

Za poskytnutí hry na preview děkujeme společnosti: KeyMailer

Klik pro zvětšení (SNOW - dojmy z bety)

Hraná verze: PS4

CGwillWin