recenze
Driveclub VR

Driveclub VR - recenze
Driveclub VR - recenze
08:50, 22.12.2016

Pred dvoma rokmi sa konečne dostala von závodná značka Driveclub, ktorá tak akosi stála u zrodu prvých prezentácií novej generácie konzol od SONY, ale ktorá zároveň reprezentovala neľahkú cestu cez zložitý vývoj. Dnes už neexistujúca firma Evolution Studios potrebovala niekoľko masívnych opráv, aby sa z nepodarku vyliahol aký taký úspech, ktorý si nakoniec našiel cieľového zákazníka a pretavil tak Driveclub do slušného kompromisu medzi simuláciou a arkádou. Dnes, dva roky od vydania tejto exkluzivity pre Playstation 4, sa v žiare nástupu virtuálnej reality v podobe PSVR transformuje práve aj Driveclub, aby nalákal čo najviac peňaženiek hráčov hladných po reálnom pocite z rýchlej jazdy. Výsledok jeho úpenlivého snaženia si môžeme konečne zhrnúť v našom teste.

Blicí pytlíky do pohotovostní polohy!

Klik pro zvětšení (Driveclub VR - recenze)

Ono slovíčko konečne, ktoré padlo záverom úvodu tejto recenzie, je určite dobré hneď niekoľkokrát hrubo podčiarknuť. Užívať si totižto Driveclub VR plnými hrsťami a ostať zároveň plne v dobrej telesnej kondícii sú tak trocha nezlučiteľné aspekty, ktoré som ja ako pokusný králik musel zistiť pekne na vlastnej koži. Záujem o túto závodnú značku však vo vás musí vzbudzovať hlavne potencionálne vlastníctvo headsetu PSVR, vďaka čomu by ste si ako fanúšik rýchlych automobilov chceli zajazdiť pekne v pohodlí obývačky a to viac než len v nejakej krátkej demo verzii. V tomto bode je pre vás nová verzia tejto značky plne vyhovujúca. Po jej kúpe sa môžete tešiť na plnohodnotnú kariéru, online závodenie, prekonávanie časov svojich priateľov z friendlistu či obdivovanie krásnych ale dosť rozmazaných a neostrých autíčok. V skratke: dostanete hodiny a hodiny možností ako sa s hrou prípadne realizovať, je tu ale jedna dosť zásadná podmienka, ktorú už asi začínate tušiť aj bez mojej pomoci.

Vlastníctvo pôvodnej verzie pre vás nič neprináša, ba naopak.

Klik pro zvětšení (Driveclub VR - recenze)

Je úplne jedno koľko času ste si dreli zadok u prvej verzie Driveclubu, tu začínate pekne od začiatku a dá sa povedať že od nuly. S VR perifériou na hlave sa od prvého zeleného svetla skutočne prenesiete za volant rýchleho vozidla a zvuk hučiaceho motoru vám tento zážitok len prehĺbi. Rovnako tak však prvá zákruta a pohyb vášho vnútorného čidla môže pekne zakývať vašim žalúdkom a musím uznať, že aj keď mne to nejakú tú hodinu trvalo, nakoniec ma aj tento VR projekt pekne zložil na kolená. Malátnosť, pocit na zvracanie a celková bolesť hlavy. To sú fyzické DLC prídavky, za ktoré síce nezaplatíte reálnou menou, ale tie pekne otočia vaše sympatie voči tomuto dielu. Nebudem tu chodiť okolo horúcej kaše. Je mi plne jasné, že niekoľkým percentám hráčov, ktorí si na virtuálnu realitu a rýchle pohyby kamery zvyknú, ba niektorým to nič nerobí, sú moje argumenty prečo do tejto hry neinvestovať úplne u zadku. Proti tomu nič nemám, ale musím konštatovať, že za samotnú nevoľnosť môžu do veľkej miery aj vývojári, ktorým sa nepodarilo ani len priblížiť technickej kvalite pôvodnej hre a takmer celé to cez helmu vyzerá ako rozmazaný test pre krátkoslepých.

Po technickej stránke asi najviac zaujmú efekty ako odraz slnka na prednom skle, avšak zamrzí absencia počasia.

Klik pro zvětšení (Driveclub VR - recenze)

Pokiaľ si zrovnáte žalúdočné problémy a poriadne sa do Driveclubu ponoríte, určite vás môže osloviť oveľa prirodzenejší pocit zo zlepšovania na trati. Jazdenie cez VR je jednoducho intuitívnejšie než pozerať na TV a sedieť často pár metrov od nej. Pri virtuálnej realite máte lepší prehľad o dianí na trati (máte 360 stupňový priestor na rýchle kontrolovanie spätných zrkadiel a nielen nich) a viete presne kedy brzdiť a ako vybrať zákrutu. Sám som bol jemne šokovaný z toho ako sa mi dobre jazdí aj napriek jemnej bolesti hlavy a bez akejkoľvek brzdnej asistencie či prehnaných pomocných prvkov, ktoré je nutné si vypnúť ešte pred závodmi. Koncept kariéry je založený na prvenstvách na rôznych eventoch (časovky, závody, drift atď), kde zbierate exp body a zvyšujete si level, či už za seba ako jazdca alebo za celý klub. Čím viac sa vám bude dariť o to viac nových áut a značiek si môžete zaparkovať vo svojej garáži. V hre sú plne licencované svetoznáme značky od tých z Nemecka cez Taliansko až po krajinu vychádzajúceho slnka. Výber je pestrý a musí padnúť každému do oka.

Závodné okruhy sa nezakladajú na realite.

Klik pro zvětšení (Driveclub VR - recenze)

Tam, kde pôvodná verzia strkala svoje prsty z časti aj do simulácie, u VR portu sa bohužiaľ všetko vrátilo naplno do vôd arkád, za čo samozrejme môžu technické kompromisy a výkon PSVR. Jazdenie preto nemusí zabaviť úplne každého a je to zas na individuálnej báze, kto si bude chcieť nechať trocha dobrovoľne potrápiť telo a skúsiť či ho hra chytí. Pocit reality je možné trocha navodiť použitím volantu, avšak neočakávajte od toho veľké zázraky. S klasickým ovládačom nijako nevypadnete z VR atmosféry. Hra je v akcii plne snímaná z FPS pohľadu od volantu a pred štartom závodov vám vždy umožní si svojho štvorkolesového tátoša pekne obzrieť. Potešila ma možnosť nastavenia obrazu tak, aby som mal dokonalý výhľad (akési štelovanie sedačky vodiča), avšak sklamala kvalita 3D zvuku, ktorá trpí značnými nedostatkami. Ukladanie záznamov a ich sledovanie z pozície spolujazdca je príjemný bonus ale všetko sa to viaže na tú dôležitú otázku, nakoľko vám je z tejto hry dobre alebo zle.

Na pol cesty k úspechu.

Dorazili sme do cieľa. Jeden moment som si myslel, že nakoniec sa recenzia na Driveclub VR ani neuskutoční (nebolo by to v prípade tejto hry vôbec nejaké nóvum), avšak trocha som si zahryzol do pery a denne na tom makal. Ak máte záujem si k svojej helme zaobstarať tento projekt, určite odporúčam ho požívať len po dúškoch. Hodinka denne vám plne bude dostačovať, aby ste zvládli jej záťaž na telo a trocha sa aj pobavili pálením pneumatík. Pre toho, kto si u VR nerád zvyká na nevoľnosť, je táto hra už vopred nepodstatná. Slabá technická stránka, absencia počasia, nevoľnosť, jazdný model zrážajú čísla do nasledujúceho výsledku.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Driveclub VR - recenze)

Recenzovaná verze: PS4 (VR)
PRŮMĚR
53%
CZECHGAMER
Pokus to bol síce slušný, ale ani zďaleka nenaplnil očakávania

CGwillWin