osobnost
Sapkowski sa vyjadril na adresu herného Zaklínača

Sapkowski sa vyjadril na adresu herného Zaklínača
08:04, 07.10.2016

Andrzej Sapkowski je medzi komunitou fantasy literátov už viac ako legenda. Pred dvadsiatimi šiestimi rokmi začal pokladať prvé tehly na základ románov, ktoré dnes svet pozná ako univerzum The Witcher. Tento poľský klenot, ako ho často nielen domáci fanúšikovia nazývajú, sa radí medzi najlepšiu špičku žijúcich spisovateľov vôbec a je defacto jediný, čo musí čeliť akémusi rozporu medzi svojím dielom a interaktívnym spracovaním v podobe firmy CD Projekt RED. Sám Sapkowski je známy rôznymi negatívnymi vyjadreniami na adresu hráčov všeobecne a aj keď nikdy priamo neoznačil herných "Geraltov" za akúsi škodnú, vždy si našiel niečo čo mu jednoducho vadí a prekáža. Aktuálne sú to akési pokusy knižných vydavateľov v zámorí, nalákať konzumenta na niečo čo kniha neobsahuje. Aj preto napríklad dávajú na obálky románov, ktoré boli napísané ešte dávno pred hrami, obrázky z video hry. Nasleduje citácia Sapkowského:

Sú vydavateľstvá, ktoré nerešpektujú moje požiadavky na zachovania dobovej autentičnosti diela. Dávajú na obal niečo čo nieje z knihy. Veľa čitateľov si potom myslí, že kniha je nejako spojená a naviazaná na videohru, či dokonca napísaná kvôli nej. Potom uvidia nejaký nezmyselný obrázok z hry na mojej knihe a okamžite predpokladajú, že hra bola prvá a skôr než kniha. Myslím že solídni čitatelia fantasy takýmito knihami opovrhujú a neinvestujú do nich ani korunu, pretože ich považujú za neoriginálne a nezaujímavé diela. Na knihe Čas opovrhnutia bol v USA vyobrazený Geralt z video hry ako bojuje s nejakým púštnym červom. Nič také ale v knihe nenájdete, tam sa červ nevyskytuje, a teraz ja musím každému v zámorí vysvetľovať prečo tam je to čo tam je a naopak. Takéto veci podľa mňa škodia mojich dielam.

Sapko má teda stále svoju negatívnu vlnu naladenú proti hrám všeobecne. Často hovorí že sám nepozná vo svojom okolí nikoho kto by hry hral všeobecne a on, rovnako nikdy žiadneho Zaklínača vlastne nehral. Vraj nezávidí úspech tejto sérii ale jednoducho nieje naladený na jej pozitívnu stránku. Má nato samozrejme plné právo, o to viac ako stvoriteľ samotného univerza Witcher, osobne si ale myslím že by sa mal tešiť z popularity, ktorá určite zdvihla razantne záujem o jeho knihy. Tie sa začali znova tlačiť nanovo, vydávať v rôznych verziách a on sám má z toho rozhodne veľký zisk, takže zase v tomto vidím len jeho dobre známu povahu, ktorá sa ako kaleidoskop mení s každým pivom, ktoré do seba z chuti kopne.


DALŠÍ

CGwillWin