preview
For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze

For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze
For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze
04:30, 20.09.2016

Už je to zhruba rok a půl, co nám představil na tiskové konferenci Ubisoftu ku příležitosti E3 2015 charismatický sympaťák Jason VandenBerghe novou IP. Svým podmanivým hlasem uvedl fantasy rubačku For Honor a hned následoval trailer a posléze i nějaké ty záběry přímo ze hry, abychom si udělali obrázek, co od tohoto nově chystaného počinu můžeme čekat.

Po dlouhé době se mi stalo, že mě takhle nová značka učarovala natolik, abych o si o ní sbíral jednu informaci za druhou. Tuto skutečnost jsem v redakci taktéž zužitkoval a připravil si pro vás již dvě preview. Jedno se věnuje úplně prvním poznatkům ze hry, který popisuje soubojový systém a o co vlastně jde. To druhé preview je v návaznosti na letošní E3, kde nám Ubisoft ukázal, že nepůjde jen o multiplayerovou zábavu, ale hra nám nabídne i solidní kampaň pro jednoho hráče. Tedy aspoň se o to vývojáři snaží. A to jak to dopadne si musíme ještě počkat. Ale i kdyby tam byla kampaň jen do počtu, myslím, že on-line zápolení to bohatě vynahradí.

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

Konečně stahuji

Tento víkend nastala fáze, kdy si vývojáři chtějí otestovat hru v alfa verzi. Takže, jak někteří cestovatelé jezdí na prodloužené víkendy od čtvrtka do neděle, tak někteří hráči se dočkali prodlouženého herního víkendu v podobě For Honor.

Ti šťastnější obdrželi vstupenku na tento zážitek přímo od Ubisoftu v e-mailu. Majitelé takovéhoto poukazu měli možnost pozvat další dva své kamarády a vzít je sebou vstříc brutálnímu dobrodružství. Já to štěstí neměl, ale díky Playman.cz a následnému přerozdělení v redakci mi udělal Daniel (šéfredaktor) největší radost čtvrtečního dne.

Na nic nečekám, ještě v odpoledních hodinách zadávám redeem code, aby se mi hra stáhla než dojdu domů. Takže večerní programy na několik dní zajištěny a teoretická znalost dostane i praktický rozměr. Jen doufal, že nebudu zklamán.

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

První krůčky s mečem

První věc, která je nezbytně nutná, abyste v této divočině přežili je naučit se ovládat svého hrdinu. Protože je to již tisíce let, kdy proti sobě bojují tři frakce: rytíři, Vikingové a Samurajové. Ubisoft hází historická fakta za hlavu a dočkáme se bojů na místech, kde pro odpuštění nebo smír není místo. A asi vtrhnout do této "fantasy džungle" nepřipraven není dobrý nápad.

Takže následuje výběr za koho si chcete projít úvodní tutoriál. Bojový systém už zde byl popisován sice několikrát, ale pro pořádek. Abyste si svého soka "uzamkli" a nevěnovali se nikomu jinému držíte L2 a posléze pravou analogovou páčkou určujete držení svého meče, který můžete směřovat doleva, doprava anebo zezhora. Tím, jak jej držíte automaticky vykrýváte protivníkovi údery. Takže nic dalšího není potřeba domačkávat. Anebo můžete stisknout R1 pro rychlý, ale slabší sek, jenž je veden na stranu jež držíte pravý analog. Případně R2 pro pomalý, ale o to mohutnější útok, který nemá za cíl nic jiného než rozdrtit protivníka. Pochopitelně nechybí možnost soupeře odstrčit (hodí se když bojujete na mostě a protivník je zrovna na pokraji).

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

Na první pohled to může vypadat velmi jednoduše, možná až triviálně. Ale nenechte se zmást. Sice můžete vést údery pouze třemi směry, a tedy jsou pouze tři strany odkud kryjete tyto údery, ale i tak jde o velmi propracovaný systém. A abychom si jej užili pořádně není zapotřebí více. Přesněji řečeno: tento soubojový model je přístupný širokému spektru lidí, což je určitě plus, že hlavní prvek hry neodradí a zabespečí dostatek hráčů do multiplayeru. Ale hlavní devízou je především fakt, že je zábavný a už v alfa verzi vychytaný. Nestalo se mi, že by docházelo k nějakým chybám čí čemukoliv podobnému.

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

Nelítostné souboje

Tak a úvodní "školení" je za mnou a mohu se konečně vrhnout do pořádné vřavy. A tím se pomalu dostávám, co nám alfa verze For Honor nabízí. Jsou pro nás připravení tři herní on-line režimy a tři mapy na který se v těchto módech odehrají všechny bitvy.

Tak pěkně popořádku. Od režimu Duel jsem čekal celkem nudu. Jak už samotný název napovídá jde o setkání dvou válečníků, kteří změří své síly tváří v tvář. Nikdo jiný zde už není. Vítěz může být jen jeden a tím se stane ten, který vyhraje tři souboje. Ale popravdě, osobně mě tento režim bavil moc. Souvisí to s tím, že s každým hrdinou máte pocit výjimečnosti. A najednou jste právě vy tím hrdinou vybraným ze všech válečníků dané frakce a zvolen pro souboj na život a na smrt. A v momentě, kdy jste tu už jen dva, nezbývá než si pustit od Manowar - Warrior of the World a jít přežít. A propo - hudební doprovod patří k tomu slabšímu co nám For Honor nabízí - škoda, přeškoda.

Druhou volbou je Brawl. Nejde o nic jiného než střetnutí dva proti dvou. Žádné zbytečné NPC. A zde už se začíná rýsovat strategie. Věnovat se svému souboji nebo odběhnout za kamarádem a pomoct mu v přesile porazit jeho oponenta, abychom následně byli dva na mého oponenta? Půjdou touto strategií i soupeři?

Ale ruku na srdce. Tou největší vřavou a historickou bitvu zažijete v režimu Dominion. Kde krom osmi nejlepších válečníků (po čtyřech na každé straně) jsou i NPCčka, kteří jsou sice slabí a sejmete je jednou ranou, ale pocit skutečné a zuřívé války vám tak dopřejí plnými doušky. Cílem je sbírat body za každé zabití NPCčka nebo protivníků, ale zároveň zabírat určitá území. A přitom všem si začínám uvědomovat, že For Honor není zběsilou a frenetickou akcí, ale vcelku pomalou a taktickou záležitostí.

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

Na co se ještě připravit

Na výběr vašeho hrdiny. Jo, na výběr je hned ze šestice hrdinů. Za každou frakci je tu po dvou, kteří mají své unikátní schopnosti a můžete si je následně i customizovat k obrazu svému. Navíc už v alfa verzi hry je naznačen určitý progres. Takže se nejedná jen o čistokrevnou řezničinu, ale má v sobě i určité prvky RPG, kdy svého hrdinu můžete obohacovat o drahocenné předměty. Osobně si myslím, že tento model bude trošku "narušen" mikrotransakcemi, ale nejspíše až ve finální verzi hry. Ale třeba se pletu, to je pouze má domněnka. Ještě mi nezbývá než zmínit, že bojiště není určené jen pánům, ale do zbroje můžete obsadit i dámské pohlaví.

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

Bude to Ubisoftí, ale?

Téměř vždy se mi stalo, že Ubisoft nás několikrát na hru dokázal solidně nahypovat a posléze se ze hry stal totální propadák nebo nehratelný titul. Navíc Ubisoft je znám svojí univerzálností her. To se ve For Honor nekoná a žádný open world zde nebude. Ať už v případě kampaně, kde se bude jednat o koridorovou záležitost a v multiplayeru tohle určitě čekat nemůžeme.

Ale už teď mohu s klidným svědomím říci, že For Honor je v solidní technickém stavu a běhá jak na drátkách. Takže pokud se něco nepodělá, myslím, že 14. února bude ideální důvod si vzít na pár dnů dovolenou. For Honor mě dostává svým propracovaným soubojovým systémem a lehkou návykovostí, která mi našeptává: "pojď, ... pojď na bojiště do nekončící války...."Za poskytnutí hry na preview děkujeme společnosti Playman

Klik pro zvětšení (For Honor - Dojmy z uzavřené alfa verze)

Recenzovaná verze: PS4

CGwillWin