preview
Divided We Fall

Divided We Fall - preview
Divided We Fall - preview
06:48, 09.10.2016

Často je dnešním hrám vyčítáno, že jsou příliš snadné a vůbec při jejich hraní nemusíte přemýšlet. Tento případ se ale rozhodně netýká hry Divided We Fall.

Pohnutá historie

Divided We Fall je close combat strategie od malého nezávislého studia Kava Game, které to od začátku vývoje nemělo vůbec jednoduché. Loni v únoru se snažili autoři vybrat 30 000 EUR na Kickstarteru. Tehdy se hra ještě jmenovala Call of Combat a šlo v podstatě o remake původní hry z roku 2004. Ani staří fanoušci ale nepomohli a peníze se vybrat nepodařilo. Osud hry byl tak nejistý. Autoři se ale naštěstí nevzdali, hru přejmenovali na Divided We Fall a od září letošního roku si ji můžete zakoupit v rámci předběžného přístupu na Steamu.

Méně je někdy více

V Divided We Fall nebudete vést do boje armády, divize ani pluky, budete mít na starost pouhé čtyři vojáky. Že je to málo, říkáte si? Že nemůže být problém zvládnout ovládat čtyři pěšáky? Ne, není to ani náhodou snadné. Proti vám totiž nestojí žádné natvrdlé AI, ale živí protivníci. A to dává hře úplně nový rozměr. Takový, že si nedokážu absolutně představit, že by mohla rozumně fungovat v singleplayeru.

Mapy jsou velice malé a bitva tak probíhá na malém prostoru, kde má každá chyba fatální následky.

Celkem se proti sobě může postavit na každé straně až 15 vojáků, z kterých každý hráč ovládá čtyři. V tomto systému je každý voják důležitý a jakákoli ztráta vás bude hodně bolet. Hra kromě velmi obezřetného postupu vyžaduje také kooperaci mezi spoluhráči. Před každou bitvou se zúčastníte briefingu, na kterém hráč s nejvyšší hodností naplánuje, kterým směrem se jednotlivý hráči vydají. To, jestli jeho rozkazy uposlechnete, je samozřejmě na vás. Pro úspěch v bitvě je volba správné strategie naprosto klíčová. Mapy jsou velice malé a bitva tak probíhá na malém prostoru, kde má každá chyba fatální následky.

Klik pro zvětšení (Divided We Fall - preview)

Cílem každé mise je obsadit určité zóny na mapě a ty udržet. Jelikož je na mapě zón více, tak už tento fakt vás nutí rozdělit svůj tým a v podstatě každému vojákovi rozdat jiné úkoly. Druhým důvodem, proč nechodit po velkých skupinách, jsou granáty. Jeden správně mířený totiž může vyřadit i celý váš tým a to je velký problém, zvlášť když jich každý voják může mít u sebe až devět. Někteří hráči toho bohužel zneužívají a granáty hází nahodile před sebe, aniž by tušili, zda je v blízkosti nepřítel nebo ne.

Čím více ale pronikáte do herních mechanik, tím více se vám začne dařit a tím více se také začnete bavit.

Protihráč je totiž viditelný jen na určitou vzdálenost, a pokud se kryje za překážkou nebo za rohem místnosti, spatříte ho už příliš pozdě na to, abyste dokázali zareagovat. Pro úspěch ve hře tak budete potřebovat nejen dobrý postřeh, abyste dokázali zareagovat na nečekaný výpad nepřítele, ale také dobrou znalost map, která vám pomůže předvídat, kde se asi protivníci objeví.

Klik pro zvětšení (Divided We Fall - preview)

Komunita komunikuje

Než si osaháte tyto mechanismy, bude vám to chvilku trvat. Jak už jsem na začátku předestřel, hra není vůbec jednoduchá a zvláště pokud jste v ní začátečník. Čím více ale pronikáte do herních mechanik, tím více se vám začne dařit a tím více se také začnete bavit. A to platí dvojnásob, pokud máte přátele, se kterými byste komunikovali a vymýšleli různé strategie.

Klik pro zvětšení (Divided We Fall - preview)

Naštěstí je hra bez problémů hratelná i mezi hráči, kteří se osobně neznají. Komunita je totiž velmi vyzrálá a dospělá. Spoluhráči mezi sebou hovoří, probírají strategii před bitvou nebo se jen tak navzájem hecují. Bohužel hra zatím trpí malým počtem počet hráčů, což je ale pochopitelné. V early accessu je teprve krátce a navíc se jedná o velmi specifický žánr.

Na druhou stranu podobných multiplayerových her, kde hraje hlavní roli vaše strategické myšlení a ne přesnost vaší mušky, je velice málo. Pokud se tedy nebojíte výzvy a máte k ruce pár podobně smýšlejících kamarádů, rozhodně dejte Divided We Fall šanci. Potenciál má značný. Jen mějte na paměti, že je před hrou ještě dost dlouhý vývoj a některé věci zkrátka potřebují ještě dopilovat.

Za poskytnutí hry na preview děkujeme společnosti KAVA Game Studio

Klik pro zvětšení (Divided We Fall - preview)

Recenzovaná verze: PC

CGwillWin