recenze
Resident Evil 4 (PS4)

Resident Evil 4 (PS4) - recenze
Resident Evil 4 (PS4) - recenze
07:17, 18.09.2016

Už od oznámenie remasterovaných verzií posledných hlavných dielov série Residen Evil som sa najviac tešil na štvrtý diel, ktorý je podľa môjho skromného názoru posledným dielom predtým, než séria zažila prerod v akčnú adventúru. Resident Evil 4 (RE4) je tu a s ním sa vrátil na naše obrazovky strach, zápach hnoja, hníjúcich mŕtvol a zatuchlých hradných stien. Aký je, oplatí sa si ho po rokoch zahrať? Odpoveď sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.Nebudem vás zbytočne napínať, RE4 je titul, ktorý si jednoducho zahrať musíte. Prečo? Je to jednoduché, jedná sa o posledný kvalitný diel z tejto série (môj osobný názor), ktorý zachováva prvky hororu, stredne ťažkých puzzlov, prehľadávania zaujímavých lokácií a mnoho ďalších prvkov, ktoré sa bohužiaľ príchodom ďalších dielov vytratili. Ak by som mal prirovnať RE4 k nejakým aktuálnym titulom, rozhodne by som neváhal a spomenul titul Evil Within, ktorý sa podľa mňa snaží RE4 trošku kopírovať ale ak si zahráte RE4 pochopíte, že sa mu to podarilo len z časti.

Klik pro zvětšení (Resident Evil 4 (PS4) - recenze )

Grafikááááááááááá

To čo všetkých zaujíma, je určite to, ako sa remaster RE4 podaril aj po technickej stránke. Prvé minútky v hre vo mne vyvolali veľmi zmiešané pocity a to preto, pretože hra je už naozaj dosť stará a pôvodne vyšla na Nintendo Game Cube, kde mala zostať, ako exkluzívny titul. Hlas hráčov bol však tak silný, že titul uzrel svetlo sveta na konzoly PS2 no a neskôr sa dočkali aj PC hráči. Roky sú ale roky a na hre je to poznať. Čo je nádherné, je plynulosť, FPS som rozhodne nepočítal ale myslím si, že stabilných 60 FPS je pre titul štandard, vylepšené textúry sú taktiež príjemným vylepšením. Čo povedať záverom ku grafike? Prvá minúta bola odpustená – hra vypadá výborne a rozhodne neurazí ani dnešného hráča. Hra dokonca podporuje menšie grafické nastavenia a to grafiku bez Motion Blur technológie a s ňou. Osobne som hru dohral s jej absenciou pretože mám radšej plynulosť, ako zbytočné efekty a filmový zážitok.

Kde je teda háčik?

Pýtate sa čo mi vadí? Problémom remasterovanej verzie RE4 je rozhodne ovládanie. Archaickosť na vás jednoducho dýcha každú sekundu hrania. Zvyknete si ale vyžaduje to značnú dávku trpezlivosti. Tu vidím menší problém, pretože dnešné hry sa ovládajú jednoducho intuitívnejšie a ľahšie. Myslím si, že dnešná mládež, ktorá je zvyknutá na nekonečné tutoriály a intuitívne ovládanie môže znamenať problém. Nezúfajte. Napriek tomu, že hra neponúkne prepracované ovládanie, verím, že hráči, ktorí si chcú nájsť cestu k tomuto skvostu si svoju cestu nájdu. Garantujem vám, že nešliapnete vedľa a dostanete luxusnú porciu zábavy.

Klik pro zvětšení (Resident Evil 4 (PS4) - recenze )

V kocke

RE4 je špičkovým titulom, ktorý vás prekvapí aj po záverečných titulkoch. Ako? Toto prekvapenie nechám pre všetkých nováčikov ukryté. My všetci ostatní dobre vieme, že to stojí za to. Skvele navrhnutý bossovia, výborne napísaný príbeh, charizmatické postavy, napínavý gameplay, ktorý aj v dnešnej dobe poskytne adrenalínovú jazdu. Ochrana Ashley – prezidentovej dcéry má taktiež rozhodne niečo do seba a vyvoláva vo vás pocit ochrancu. Ten pocit, keď bojujete o prežitie s poslednými nábojmi a nepriatelia sa vám rozhodnú Ashley uniesť priamo z pod nosa... ten je jednoducho k nezaplateniu. Skvelý tunning zbraní, záhadný obchodník, ktorý vás neustále prekvapuje hromadou upgradov a nových zbraní. Príjemné hádanky obohatené rôznymi minihrami a čas od času pomerne náročná obtiažnosť. Všetko čo som spomenul, to je proste RE4. Viem, že malú chvíľku na trh pristanú AAA bomby ale za cenu, ktorú sa RE4 predáva sa hra stáva jednoznačným „must have“ titulom. Škoda ďalších slov, upaľujte na PSN alebo Xbox Live a presvedčte sa sami.

Klik pro zvětšení (Resident Evil 4 (PS4) - recenze )

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Resident Evil 4 (PS4) - recenze )

Recenzovaná verzia: PS4

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SUPER
90%
CZECHGAMER
Jedna z najlepších hororových hier nestratila svoje čaro ani po rokoch. Ste ochotní hre odpustiť archaické ovládanie? Ak je odpoveďou áno prihoďte si ďalších desať bodov.

CGwillWin