recenze
Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy

Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy
Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy
07:20, 07.08.2016

Pri kliku na túto recenziu si asi poviete, prečo ten blbec vybral tak blbý obrázok? Verte mi, má to svoje opodstatnenie... S hrami od spoločnosti TellTale Games sa v posledných rokoch roztrhlo vrece, o kvalite sa samozrejme dá polemizovať ale faktom je, že ich je na môj vkus až príliš. Za vrchol stále považujem prvú sériu The Walking Dead a bezpodmienečne The Wolf Among Us. Po druhej sérií The Walking Dead sa TellTale Games zapredali rôznym absurditám a ja som s adventúrami v ich prevedení skončil.

Klik pro zvětšení (Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy)

Píše sa rok 2016 a máme krásne, pomerne nestále leto takže neviete, či sa máte ísť kúpať, ísť na dovolenku alebo zostať doma pri vašom hernom zariadení. Každopádne, ak zvolíte poslednú možnosť máte ďalší problém – uhorkovú sezónu, tak čo s tým? Odpovedou je posledný počin TellTale Games s príznačným názvom Batman - The Telltale Series!

Prečo prepem?

Áno, viem čo som napísal v úvode, keď som prehlásil, že som skončil s hrami od TT. Asi sa pýtate, prečo teda píšem recenziu na Batmana, keď sa tomu rozumiem, ako koza petržlenu? Moja odpoveď je celkom alibistická – proste milujem komiksovú postavu Batmana, takže každý kompetentnejší kolega, ktorý by mohol túto recenziu písať, mal jednoducho smolu – I´ve got The Power!Priznám sa, že som o hre moc neuvažoval, neuvažoval som ani nad tým ako bude spracovaná, ako bude vychádzať a už vôbec nie nad tým, kto hru vyvíja. V názve bolo jednoducho meno Batman a to mi stačilo. Zároveň ma lákala myšlienka nového príbehu Temného rytiera a nové umelecké podanie v štýle TellTale. Začal som sa fakt tešiť.

Prvé dojmy a prečo recenzia nenesie názov prvej epizódy?

Po obdržaní season passu som neskrýval nadšenie a okamžite som sa podelil so svojimi kolegami o svojom večernom pláne. Potom mi to došlo. Hra je opäť vydávaná epizodickou formou a to by pre mňa, ako redaktora znamenalo jediné – 5 recenzií, z ktorých by mala len jedna vypovedajúcu hodnotu. Preto som sa rozhodol, že o hre napíšem dve recenzie. Prvá, ktorá sa bude venovať úvodnému dielu, nápadu, technickému a audiovizuálnemu spracovaniu, no a samozrejme druhá, ktorá zhrnie titul ako celok.

Prečítajte si teda spoločne so mnou, aká je prvá epizóda s podtitulom Realm of Shadows, ktorá nám načrtla smer, akým sa hra bude vydávať. Moje prvé dojmy? Po prológu, ktorý bol na môj vkus trošku dlhší, ako som očakával, som si všimol zopár zásadných vecí. Tou prvou je, že hra má katastrofálne technické spracovanie – poklesy FPS, zasekávajúci sa obraz, hra dokonca občas spadne a vyhodí vás do XO menu. Druhá vec je, že hra prežila menší návrat do minulosti z hľadiska rozprávania príbehu a tým mám na mysli dialóg postáv, vlastne neviete, kto rozpráva a pritom by stačilo dať pred text meno postavy a jednoduchú dvojbodku. A to vôbec nehovorím o problémoch so zvukmi v hre. Niekedy sa proste v danej scéne strieľa, ale zvukový sprievod sa niekde stratil... Toto je sumár vecí, ktoré sú na hre naozaj ale naozaj na veľmi slabej úrovni a o to viac ma mrzí, že sa tieto nedostatky prejavia na výslednom hodnotení inak skvelého titulu. No ale o tom v nasledujúcich riadkoch.

Príbeh o Batmanovi, v ktorom Batman hrá druhé husle

Ako som už spomínal, tešil som sa na nový príbeh o Temnom rytierovi, ale vlastne som ho nedostal. Napriek tomu som nadšený. Prečo? Príbeh sa zameriava na Bruca Wayna a jeho osobný život, hneď v prvej epizóde sa príbeh rozvetvuje do dvoch častí, ktoré sa verím tomu časom zlejú do jednej. Wayne musí hájiť česť svojej rodiny, ktorá bola obvinená so spolupráce s miestnou mafiou. Do toho všetkého do mesta Gotham zavíta neznáma žena známa pod prezývkou Catwoman. O čo jej ide? Prečo sa objavila v meste práve v deň obvinenia Waynovej rodiny? Aby toho nebolo málo, Bruce sa po dvadsiatich rokoch stretáva so svojím najlepším priateľom s detstva, no zámerne vám neprezradím s kým. Nechajte sa prekvapiť budete určite nadšený z toho ako TellTale pracuje so známymi postavami komiksu a dáva im novú tvár.

Klik pro zvětšení (Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy)

Po príbehovej stránke má Batman poriadne našliapnuté a ja osobne sa nemôžem dočkať na pokračovanie. Príbeh je drsný, veľmi dobre podávaný, s postavami autori pracujú opatrne a hlavne nám ich ukazujú vo svetle, v akom sme ich ešte nikdy predtým nevideli. Som nadšený!

A čo hrateľnosť? Nezabudlo sa na ňu?

No... nie som si istý či sa v hrách od TellTale dá hovoriť o hrateľnosti ale vývojári sa držali zabehnutých koľají. Jednoduché quick time eventy, konverzácie vedené pomocou štyroch odpovedí, ktoré sú limitované časovým odpočtom a pomerne nevydarený pohyb s hlavnou postavou po malých striktne uzavretých lokáciach.

Klik pro zvětšení (Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy)

Za novinku sa dá určite považovať detektívny mód, v ktorom spájate dohromady dôkazy a vo finále rekonštruujete miesto činu. Drobné vylepšenie ale poteší. Druhou novinkou je akýsi zvláštny multiplayer, ktorý vlastne nie je multiplayer (WTF?). Ide o to, že hru si môžete spustiť v móde, kde za vás budú rozhodovať hráči online prostredníctvom mobilnej aplikácie. Jediné čo ma k tomuto módu napadá je slovo – prečo? Každopádne hodnotenie tejto „veci“ nechám na vás a nebudem s ňou vo svojom finálnom verdikte vôbec počítať.

Klik pro zvětšení (Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy)

Tak ako Bruce? Na koľko to vidíš?
Trošku schizofrénny podnadpis naznačuje záver tejto recenzie. Ako teda dopadol najnovší počin spoločnosti Telltale? Ja osobne som z príbehu unesený a absolútne nadšený. Celkový dojem mi ale neuveriteľne ničí technické spracovanie a školácke chyby skúsených vývojárov. Verím ale, že hráči im to dajú poriadne zožrať a všetky nedostatky opravia.

Ak ste fanúšikom maskovaného muža, ktorý sa po nociach prezlieka za netopiera, nedokážem vám povedať nie. Hru jednoducho musíte mať. Ak vás Batman absolútne nezaujíma a pýtate sa – čo je to Batman, určite siahnite po inej hre z dielne Telltale. Určite si z niečoho vyberiete.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Keymailer.co

Klik pro zvětšení (Batman: The Telltale Series - úvodné dojmy)

Recenzovaná verzia: Xbox One

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Otvára sa nová, temná kapitola príbehu, ktorú žiaden fanúšik nesmie vynechať.

CGwillWin