recenze
Valentino Rossi The Game

Valentino Rossi The Game - recenze
Valentino Rossi The Game - recenze
07:30, 26.06.2016

Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že pokud se zeptáte běžného fanouška sportu obecně na MotoGP, tak vám pravděpodobně odpoví "Valentino Rossi". Tenhle italský skřítek řádí v nejprestižnějším šampionátu motorek už dvacet let. Může poslední roky vládnout jakýkoliv španělský jezdec a přitom na VC Španělska uslyšíte nejhlasitěji "žluté" fanoušky VR46. Stal se ikonou. Legendou. Nevím čím ještě a přitom je to strašně sympatický člověk, kterého ten sport potřebuje a jakých se zdaleka nedostává. Dnes tu máme před sebou hru nesoucí jeho jméno.

Klik pro zvětšení (Valentino Rossi The Game - recenze)

Je třeba rovnou říci, že tato hra není nic jiného než MotoGP 2016. Ta největší porce obsahu je přesně to samé, co jsme dostali loni v oficiální hře MotoGP. Hře od stejných tvůrců, která je vlastně uvnitř téhle hry schovaná. Jen navíc s letošními tabulkami a kalendářem. Můžete si zajet jakoukoliv Grand Prix z letošního seriálu. Prožít kariéru od Moto3 až po vítězství MotoGP s vlastním jezdcem. A já nemám v plánu to zde rozebírat, raději vás odkáži na loňskou recenzi, protože to je naprosto stejné.

To co navíc přináší "žlutá vlna" bude hlavním předmětem této recenze. Na první pohled toho není málo. Valentino, když zrovna nemá povinnosti v seriálu MotoGP, rozhodně nesečte básně na italských pastvinách. Benzín ho neopouští ani v dobách volna. Má svůj soukromý Moto Ranch se štěrkovou dráhou. Pravidelně se účastní různých rally a zejména Monza Rally Show. Obě tyto věci ve hře najdeme. Autentický Moto Ranch nabídne několik závodů na flat tracku. Což jsou v principu "crossky" na hladších gumách na štěrku takže "furt bokem".

Klik pro zvětšení (Valentino Rossi The Game - recenze)

Rally je tu v podobě několika eventů. Různé varianty okruhů Monza a Misano. V případě Monzy si dokonce projedete i slavnou Parabolicou, ale ne novou, tou starou. S vozem Ford Fiesta RS 2015 budete projíždět tyto okruhy s různými překážkami - umělé šikany, vlásenky atd. To vše na čas. Konfigurací je více, ale stejně to moc velký rozdíl nedělá. Navíc pocit z rychlosti je prostě takový nijaký. Je to možná tím, že Fiesta není na takhle velké okruhy moc rychlé auto. Spíše jí sluší úzké zatáčkovité "RZty", které tu ale nenajdeme. Takže fajn si to zajet, fyzika a chování auta také ok, projet šikany je náročné, zajet nejrychlejší čas je výzva - jenže to prostě nezabaví na déle. Stejně tak jako přídavek v podobě driftů s Mustangem.

Klik pro zvětšení (Valentino Rossi The Game - recenze)

No takže nám zbývá Historic Events. Ty jsem chválil již v loňském MotoGP 15 a jinak tomu není ani zde. Tentokráte jsou zaměřené na 20 let Rossiho v seriálu MotoGP (od 125ccm) a je to nářez. Před každým z eventů je malý rozhovor se samotným Valentinem. V něm vzpomíná na tu konkrétní situaci a popisuje, o co tehdy šlo. Srdce fanouška plesá a je to skvělé sledovat. Stejně tak dobře se hrají. Prožít "Valeho" první vítězství, které se událo v roce 1996 v Brně, je super. Připomenout si některé situace, které si pamatuji z televizní obrazovky - to nemá chybu. Příjemné výzvy založené na skutečnosti. Povedené.

Klik pro zvětšení (Valentino Rossi The Game - recenze)

Ostatní módy nemá moc smysl řešit. Zajet rekordy okruhu rychleji než Valentino, různé druhy Time Attacků atd. Samozřejmostí je online závodění a split-screen. Odemykání encyklopedie za získané VR Points nebo nové oblečky na jezdce. Mimochodem váš jezdec se leveluje skoro jako v běžném RPG, aby se jeho schopnosti při brždění zlepšovali atd. Zajímavý prvek, ale rozdíl jsem moc nepocítil.

Slovo, jež mě nejvíce napadá v kontextu této hry, je nekonzistence. Hra prostě nepůsobí, že dělá věci stejným způsobem ve všech situacích. Jako příklad vezmu penalizace. Třeba na Flat Tracku si střihnete zatáčku přes trávu. Hra vás nevrátí zpět, ale napočítá vám tučnou časovou penalizaci, kterou těžko stáhnete. Jenže někdy ano, někdy ne, nevíte nikdy stoprocentně, jaké střihnutí je ok a jaké ne. Že by stejně byli penalizovaní i AI soupeři, tak to vůbec. V Historic Eventech zase někdy netrefíte zatáčku a hra vás nechá jet dále. Druhý pokus, stejná zatáčka, trošku jiné vyjetí, ale ne nutně delší a konec eventu. Rovnou Failed, žádné přetočení, i když ho máte zapnuté.

Stejně působí i grafická stránka hry. U jednoho závodu si říkáte, že to nevypadá vůbec špatně. Další vypadá příšerně uměle. Ve výsledku se v technickém zpracování hry nezměnilo prakticky nic. Tato generace konzolí tu už je nějakou chvíli a už bych čekal, že i motorky budou vypadat o poznání lépe. Tady stále stagnujeme, neposouváme se a už to není moc hezké na pohled. Zvláště, když si člověk může zapnout na konzolích hry jako Forza Motorsport 6 nebo DriveClub a kochat se krásnou grafikou a efekty.

Co říci závěrem. Tento titul je prostě MotoGP 16: Valentino Rossi. Kromě historických událostí z kariéry závodního čísla 46 nestojí ostatní přídavky za řeč. Plnohodnotnou rally hru nenahradí pár show eventů. Stejně tak jezdit několi konfigurací Flat Tracku není zábava na dlouho. Je to dobrý marketingový tah, ale nejsou to "dvě (tři) hry v jedné". Je to jedna hra s pár bonusy, takovými jednohubkami. Stále si myslím, že hratelností a fyzikou jsou "GPčka" od Milestone slušná závodní hra. Ale něco tomu jako vždy chybí - asi nejvíce pocit z rychlosti. Pokud máte loňské MotoGP, tak tyto vás nepřekvapí a záleží jen na vás, zda letošní sezona a kariéra Valentina Rossiho v kostce vám za plnou hru stojí.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (Valentino Rossi The Game - recenze)

Recenzovaná verze: Playstation 4

DOBRÉ
65%
CZECHGAMER
Číselně hodnotím stejně jako loňské MotoGP 15. V principu se totiž hra nikam neposunula. Je to to samé v bledě modr...ehm žlutém. Přítomnost věcí kolem Valentina je sice fajn pro fanoušky, ale rozhodně to nevytahuje hru z průměru.

CGwillWin