preview
Welkin Road

Welkin Road - preview
Welkin Road - preview
09:40, 25.04.2016

Welkin Road je nová nezávislá záležitosť od slovinského vývojára Gregora Paniča, ktorá bola 15.4.2016 vypustená v rámci predbežného prístupu. Inšpirácia Mirror´s Edge a čiastočne aj A Story About My Uncle je viac než citeľná a pokiaľ vám sadli obe menované hry, Welkin Road môže byť presne pre vás. Ide o autorov debut, ale našliapnuté ma zatiaľ dobre, čo naznačujú aj prvé pozitívne ohlasy.

Klik pro zvětšení (Welkin Road - preview)

Somínaný Mirror´s Edge pripomína nielen zakomponovaním parkourových prkov, ale aj grafickým spracovaním. To nakoniec nie je na škodu a Engine Unity pomáha dotvárať príjemnú atmosféru. Tú podtrhuje aj minimalistická zvuková zložka. Tá si väčšinu času vystačí s hučaním vetra a potom už len zvukmi, ktoré vydáva vaša postava pri postupe prostredím. Akýkoľvek dabing neprekvapivo chýba - hrdinom nie je žena, ani chlap - ste ním skrátka vy. Pravda, zvuk odrážania sa od stien nanavodzuje dojem, že ovládate živého človeka, ale skôr nafúknutú loptu. Lenže Welkin Road sa nehrá na žiadny realizmus s a toho dôkazom je aj okolité prostredie.

Klik pro zvětšení (Welkin Road - preview)

Pokiaľ nemáte radi výšky, na svoje si určite neprídete. Hra totiž pozostáva výhradne z dostávania na ďalšie plošiny akýmkoľvek dostupným spôsobom. Narozdiel od Mirror´s Edge tu nenájdete vôbec žiadnych nepriateľov a postup vpred je výrazne ťažší. Pád z výšky vám neublíži, buď dopadnete na ďalšiu plošinku, alebo vás hra automaticky respawnuje pred kritickým bodom. S obyčajným skákaním si pochopiteľne nevystačíte, takže budete musieť využívať už dôb Half-Lifu známy crouch-jump, odrážanie sa od stien, či behanie po nich. Dráhu letu pritom môžete čiastočne upravovať aj priamo vo vzduchu, čo sa vám bude často hodiť.

Klik pro zvětšení (Welkin Road - preview)

V neposlednom rade budú vašimi priateľmi aj vo vzduchu voľne poletujúce orby. Vaša postava sa totiž disponuje akýmisi špeciálnymi elektrinou nabitými rukavicami, cez ktoré sa ich môžete zachytiť a vo vzduchu sa rozhojdať tak, aby ste dokázali prekonať väčšie vzdialenosti. Vyznieva to jednoducho, ale verte, že v podstate ide o slušnú výzvu. Pokiaľ sa vám bude zdať náročný už prvý level, tie neskoršie sa pre vás teoreticky môžu stať nočnou morou.

Klik pro zvětšení (Welkin Road - preview)

Na výber máte 2 módy - Kampaň nazvanú exploration a speedrun. Ako už nepovedajú aj samotné názvy, prvý z nich spočíva v prieskume okolia, druhý v postupe na čas. Dáva teda zmysel vyskúšať si najprv kampaň s všadeprítomnou nápovedou. Koľko vám zaberú jednotlivé levely závisí len na vašej šikovnosti. Po skončení vás vír prenesie nahor a za odmenu sa dočkáte záverečných štatistík. Tými sú čas, prejdená vzdialenosť, priemerná rýchlosť, nájdené secrety a nakoniec aj vaše ohodnotenie. Maximom je samozrejme S, ale dosiahnuť ho nie je jednoduché. V spomínaných vyšších leveloch určite nie. Tie si pritom môžete vyskúšať aj medzi prvými, čo ale neodporúčam.

Klik pro zvětšení (Welkin Road - preview)

Welkin Road nie je jednoduchá zaležitosť. Vyžaduje od vás trpezlivosť a presnosť, za čo vás neodmení žiadnou príbehovou cutscénou, ani žiadnymi bonusmi. Ak vám tento prístup sedí, môžete si ju vyskúšať už teraz v nehotovej verzii. Singeplayerová časť síce ešte nie je úplne hotová a všeobecne sa očakáva, že do pár mesiacov pribudne aj multiplayer, nové výzvy, mapy a podobne, ale v porovnaní s niektorými inými Early Access titulmi je na tom vlastne pomerne dobre.


CGwillWin