recenze
The Flame in the Flood

The Flame in the Flood - recenze
The Flame in the Flood - recenze
15:00, 24.02.2016

Viac než 250 000 amerických dolárov cez službu Kickstarter pomohlo k úspešnému dokončeniu originálnej indie hry The Flame in the Flood, ktorá svojho času rozbúrila internetové vlny a aj keď prispievateľov na hru samotnú bolo neúrekom, chýbalo takmer 50 000 do posledného cieľa, ktorým by bola verzia pre PS4. Takto ostala prvá hra začínajúceho štúdia The Molasses Flood "len" v rukách majiteľov PC, OS a Xbox One. Práve tá posledná menovaná verzia sa už nejaký ten čas povaľuje u mňa doma a spríjemňuje mi nepríjemné sychravé počasie vonku. O čom vlastne je tento projekt a prečo tiahol pozornosť už od svojej prvej prezentácie? To si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Kto hral niekedy aspoň kúsok z hry Don't Starve, určite bude v The Flame in the Flood ako doma.

Klik pro zvětšení (The Flame in the Flood - recenze)

Asi už začínate tušiť, že mnou použité slovné spojenie "začínajúce štúdio" v sebe ukrýva nejaký ten háčik. Stačí sa pozrieť na prvý obrázok z hry a hneď vám napadne, že taký charizmatický art predsa len asi nie je výsledkom neskúsených rúk autorov či autora. Máte pravdu. Za vývojom umelecky pojatej grafickej stránky u The Flame in the Flood stojí celý team bývalých vývojárov hier ako BioShock, Halo, Guitar Hero či série Rock Band. Nazbierané skúsenosti takto umne zúročili do svojej novej vízie a hneď v úvode recenzie im za to skladám k nohám všetky klobúky, čo som vykutral zo skrine aj s galantériou mojej manželky. Hra totižto pojednáva o príbehu mladej slečny, ktorú prebúdza zo sna roztomilý dvojnohý kamarát niekde uprostred americkej prírody a pre tento obraz použili autori ten najlepší kompromis medzi roztomilosťou a patričnou porciou temnoty a nebezpečenstva. Prírodu zdevastovala prebiehajúca apokalypsa a v takomto duchu v podstate začína aj vaše dobrodružstvo či presnejšie povedané dobrodružstvá.

Vaším cieľom je prežiť a doplaviť sa čo najďalej to len bude možné.

Klik pro zvětšení (The Flame in the Flood - recenze)

Koncept je rozdelený na desať odlišných prostredí, ktoré sa tiahnu jednou nekonečnou a divokou riekou lemovanou ostrovčekmi. Práve tie budú pre našu hrdinku zdrojom stoviek surovín a prostriedkov ako prežiť čo najdlhšie a s minimom inkasovaných zranení. Žáner survival tu stelesňuje zástup klasických prvkov. Musíte jesť, piť, spať a s tým je spojený rad postupov ako si to zabezpečiť bez možnosti aktívne zastaviť hru a všetko si v pokoji pripraviť. Povedzme, že nájdete kaluž vody a ste smädní (na všetko tu je špeciálny a dobre viditeľný status bar). Na to, aby ste mohli uhasiť smäd, je nutné najprv nájsť nádobu, do ktorej si naberiete vodu. Tá je však stále kontaminovaná bohvieakým svinstvom, a tak potrebujete vyrobiť čističku a cez tú vliať vodu do spomínanej nádoby. Ale to stále nie je všetko. Ďalším a finálny krokom je nutnosť nájsť alebo založiť oheň a na ňom si vodu prevariť. Toto bol len jeden z veľkého množstva postupov, ktoré vás v hre čakajú, a ktoré dokonale ako presne orezané puzzle budujú takmer bezchybnú hrateľnost u The Flame in the Flood.

Nikdy neviete, čo vás môže prekvapiť na novom ostrove.

Klik pro zvětšení (The Flame in the Flood - recenze)

Preprava dole riekou je zabezpečená vratkým plavidlom, ktoré síce z počiatku budí dojem neistoty, ale postupom času si z neho môžete vyrobiť naozaj spoľahlivý a plne ovládateľný prostriedok na presun medzi brehmi. Tento proces umožňuje RPG linka, v ktorej hráč zbiera rôzne kovové časti z vrakov roztrúsených po mape a tie pri určitom počte môže na špecializovaných ostrovoch implementovať do člnu a vylepšiť si ho. Prostredie je plne automatické a slnko zapadá tak cez príjemné ale aj upršané podnebie. S tým sú zase previazané dopady na hlavnú hrdinku hry. Ak zmoknete, hra vás o tom okamžite informuje a dodá následky toho faktu (možné podchladenie, horúčka atď). Preto si pri prechode krajinou môžete prísť na lepšie kúsky oblečenia z kvalitnejších materiálov, a tým samozrejme predĺžiť životnosť aj samého seba. Prečo toľko narážam na fakt, že ďaleko nezájdete? No vašou jedinou istotou je automatické ukladanie pozície pri prechode do novej časti mapy (vždy len jedným smerom, nikdy nie dozadu) a ak vás kdekoľvek inde niečo usmrtí (útok vlka, jedovatá rastlina, špinavá voda), hra vám ponúkne možnosť začať od začiatku s nazbieranými surovinami alebo od spomínaného automatického uloženia. Obe varianty majú svoje pro a proti.

Žalostne malý inventár je z počiatku predmetom neustáleho vracania sa.

Klik pro zvětšení (The Flame in the Flood - recenze)

Tak, ako v reálnom živote, aj tu musíte rátať s tým, že do vreciek nestrčíte všetko, čo nájdete na ostrovoch. Preto sa budete neustále vracať k svojmu zaparkovanému plavidlu a ukladať si tam veci (aj veľkosť skladovacieho priestoru je možné navýšiť). Tak nejako som pozabudol na nášho štvornohého kamaráta. Ten hlavnej hrdinke pomáha ako akýsi alarm pred nebezpečenstvom. Aj keď aktívne nemôže zabrániť vlkovi, aby vás roztrhal na kusy, môže upozorniť na jeho prítomnosť a to je niekedy dostatočná pomoc a môžete sa vďaka nej dať včas na útek. Zabiť totižto vlka či hada v tejto hre vyžaduje dlhé prípravy a komplikovanú výrobu nástrojov, ktoré nie vždy máte práve po ruke (nezabudnite, že v hre neexistuje aktívne zastavené menu!). Toto všetko krásne dotvára onen survival efekt a na samotný záver recenzie som si nechal poslednú čerešničku na torte v podobe hudby. Skladby do hry nahral skúsený americký umelec s menom Chuck Ragan, ktorého pesničky sa vždy spustia pri plavbe riekou a dokonale načrtnú atmosféru toho, čo hráč sleduje s úžasom na TV obrazovke. Fakt, že hre nedávam plný počet bodov, je zastúpený hlavne v menších technických nedostatkoch (pár zamrznutí a tvrdý reštart). To sa ale dá časom odstrániť jednoduchým patch-om a ak som vás mojím textom zaujal a vzbudil vo vás chuť si The Flame in the Flood zahrať, neváhajte a skúste dôjsť čo najďalej.

Živočíšna ríša funguje pod vlastnou hierarchiou, ktorú môžete využiť ku svojmu prospechu.

Klik pro zvětšení (The Flame in the Flood - recenze)

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Evolve Terminals

Klik pro zvětšení (The Flame in the Flood - recenze)

Recenzovaná verze: Xbox One

SUPER
95%
CZECHGAMER
Krásne, návykové, takmer dokonalé.

CGwillWin