preview
Kôna: Day One - Beta

Kôna: Day One - Beta
Kôna: Day One - Beta
16:40, 03.03.2016

Kvalitných hororových hier nie je nikdy dosť. Nový projekt od vývojárov Parabole pritom rozhodne vyzerá ako kvalitný žánrový prírastok - o to viac, že sa odohráva v otvorenom svete. Zasneženým prostredím tak trochu evokuje Silent Hill, ale v skutočnosti ide vlastnou cestou.

Klik pro zvětšení (Kôna: Day One - Beta)

Dej je zasadený do sedemdesiatych rokov na území severného Quebecu. Ocitáte sa v roli súkromného detektíva Carla Fauberta, ktorý má vyšetriť zdanlivo rutinný prípad vandalizmu na území magnáta Hamiltona údajne spôsobený miestnym indiánskym kmeňom. Ten ho nemá príliš v láske, nakoľko znesvätil ich pôdu a je na vás, aby ste celú situáciu prešetrili. Asi vás neprekvapí, že zdanlivo rutinný prípad naberie úplne iný smer.

Klik pro zvětšení (Kôna: Day One - Beta)

Kôna sa od sprvoti javí ako hra typu Dear Ester, alebo Vanishing of Ethan Carter, ale poskytuje oveľa väčšiu mieru interaktivity ako obe menované hry dokopy a vlastne pripomína klasickú adventúru. Naozaj nestačí len prechádzať sa po okolí a náhodne klikať na vybrané miesta. Inventár budete využívať pomerne často, vyskúšate si aj kombinovanie predmetov, bez čoho sa niekedy ďalej nepohnete. Okrem predmetov potrebných na ďaľśí postup môžete napríklad zbierať aj zápalky, či kusy dreva. A kedže je hra viacmenej open world, dovolí vám dokonca aj jazdiť v aute. Zdanlivo o maličkosť, ale poteší.

Klik pro zvětšení (Kôna: Day One - Beta)

Vývojári od začiatku zdôrazňovali, že ich dielo nie je klasický horor a nemá ísť ani o bežný survival v mrznúcom prostredí. V tomto ohľade neklamali, ale oba prvky sú prítomné. Dlhší pohyb v mraze vám dokáže narobiť problémy, ale stačí vám nájsť zdroj tepla, alebo založiť oheň. Prvky hororu tu taktiež nájdete, ale žiadne lacné ľakacie scény sa nekonajú a tempo je skôr pomalšie. Tomu zodpovedá aj zvolená hudba a hlas rozprávača komentujúceho aktuálne dianie. Vôbec to však nevadí, pretože všetko vynahrádza pôsobivá atmosféra. Tá je naviac podporená na indie hru naozaj vynikajúcim vizuálom s jemmne zrnitým filtrom ala sedemdesiate roky.

Klik pro zvětšení (Kôna: Day One - Beta)

Hneď po príchode na miesto stretnutia zisťujete, že je úplne prázdne. Voľnosti máte až až, môžete prehľadávať regály, zásuvky, zbierať rôzne predmety a čítať zápisy. Ako opraviť generátor, ktorý nefunguje správne? Ako otvoriť tie zamknuté dvere? A čo sa tu vlastne udialo a čo majú znamenať tie podivné kryštály ľadu rozmiestnené po celej oblasti? Podobné otázky budú zamestnávať váš mozog a to je len dobre. Využívať budete aj baterku, dobre spracovaný fotoaparát, pričom fotografie si môžete ukladať do albumu a dôjde aj na nejakú tú zbraň. Akčné orgie čakať určite nemôžete, ale určite ste to páčidlo nedostali do ruky len tak pre nič za nič. Alebo... áno?

Klik pro zvětšení (Kôna: Day One - Beta)

Plnohodnotná Kôna: Day One ešte nemá presne stanovený dátum vydania, ale predbežne sa predpokladá, že by mala vyjsť koncom prvého štvrťroku 2016. Dôjde po nej aj na Kôna: Night One? Uvidíme. Vieme len, že má isť o prvý zo štyroch plánovaných dielov. Dojmy z prvotiny sú zatiaľ veľmi dobré, hoci je cítiť, že hra ešte nie je kompletná. Ale za približne dva mesiace to bude vyzerať inak.


CGwillWin